Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 1. 2016 8:00

Klaus for president? Bývalý pán Hradu zahájil svou anti-multi-kulti kampaň

Kdo zastává nejradikálnější, nejostřejší postoje proti multikulturalismu? Dnes nepochybně Islámský stát, džihádisté.
Na "svého" Václava Klause si lidé vzpomněli i letos 17. listopadu v Praze.
Na "svého" Václava Klause si lidé vzpomněli i letos 17. listopadu v Praze. | Foto: Martin Fendrych

Exprezident Václav Klaus promluvil na Primě. Vypadalo to, že zahajuje prezidentskou kampaň. Maximálně lidovlezlou (populistickou). Nemělo by smysl o bývalé české politické jedničce psát, nebýt toho, že kopíruje mohutnou protizápadní kampaň, jež se valí sociálními sítěmi či tuzemskými hospodami.

O to totiž jde, o antizápadní propagandu, o odmítnutí otevřené západní kultury, západního myšlení. O snahu zastavit změny, pohyb. Tak si Klaus zřejmě představuje konzervativismus.

Teď se to lidovlezle hodí, část veřejnosti přece nabyla dojmu, že Západ selhal. Demokracie selhala. Jak na to nemálo občanů v zemi, kde se žije velmi dobře, vysoce nadprůměrně dobře, přišlo, to je ovšem záhada.

Klaus posiluje strach: „Schyluje se to být dalším stěhováním národů. Někdo si myslí, že se přelila migrační vlna. Ta začíná, ta pověstná tsunami teprve přijde,“ věštil na Primě. Má pravdu? Poctivá odpověď zní: Nevíme. Klaus to taky neví. Nikdo to neví. Migrace může masově pokračovat, nebo taky může postupně klesat.

Uprchlíci předávají zprávy do svých zemí, tam už vědí, že Evropa je jiný typ ráje, než si možná představovali. Ale zároveň pořád platí, že tu není válka jako v Sýrii.

Nikdo neví, jak bude migrace vypadat v roce 2016. Ale zároveň platí, že jsou setrvačně v módě katastrofické scénáře. A ty vykreslují stamiliony lidí, kteří se valí do Evropy. Kvůli válkám, kvůli suchu, nebo snad dokonce na čísi příkaz, jak naznačuje Miloš Zeman.

Strach potřebuje ideologický náboj. Tím je pro antiuprchlíky a antimuslimy, antiunionisty a antizápaďáky multikulturalismus. Prima Klaus: „Je bezvadné být multikulturní. Multikulturalismus má být definicí této naší planety, ne definicí jednotlivých zemí, může být součástí impérií, kontinentů, ale uvnitř země si zachovejme homogenitu. V tom je bohatství, svět se zbláznil a obrátil to.“

Ne demokracii

Tak vypadá jeho vklad do putinovsky protievropské a protiamerické kampaně. Multikulturalistickou ideologii považuje za „zhoubnou“ a uznává ji pouze planetárně. (Tam mu nic jiného ani nezbývá, těžko vyrobit sedm miliard Klausů nebo jeho následovníků, i když by to bylo moc krásné.)

Útok na multi-kulti je klasika. Internet se jen hemží anti-multi-kulti výpady, je to jakási základní potřeba mnoha nespokojenců. Přitom právě společné soužití různých kultur je to moderní, západní, v dějinách relativně nové.

Kdo je dnes nejvíc anti-multi-kulti? Šílenci z Islámského státu. Ti přece chtějí jednu jedinou kulturu, víru, životní postoj. (Alespoň to veřejně tvrdí; realita bude podobná jako u jejich západních následovníků, zvrhlá touha po moci nebo slávě.)

Kolik lidí si dnes uvědomuje, že útočit na multikulturalismus de facto znamená podporovat radikální islamisty? Nabízet jejich vidění světa? Které je maximálně nemoderní, středověké nebo jaké? Multi-kulti je opakem radikálního šílenství.

Pasáž o tom, že se svět zbláznil, Klaus zakončil takto: „Amerika vyváží svou demokracii do Somálska, Afghánistánu a Iráku a naposled do Sýrie, kam se nehodí, a doma šíří multikulturalistické pohledy.“ Výpad proti Spojeným státům nesměl chybět, je hluboce zakódován v putinovských osnovách. A opět, internet je syt nadávkami, jež směřují na USA a jejich „export demokracie“.

Uvědomme si, co to znamená. Klaus spolu s multikulturalismem a Spojenými státy odmítá demokracii. Není ve funkci, proto říká i to, co si třeba Zeman nedovolí vyslovit. A Klaus ví, že ruskou propagandou masírovaná masa mu na to bude kývat.

Kořeny v národech

Do odmítání modernity a demokracie se vejde taky Evropská unie, starý Klausův nepřítel. Exprezident tvrdí, že elity, které podporují Brusel, migrační krizi využijí k unifikaci Evropy. Na Primě EU šmahem srovnal s diktátory, jako byl Stalin či Hitler. (Tady ujel a možná už mu volali z Moskvy, že Stalin přece nebyl žádný diktátor.) To srovnání je zvrhlé. Mimo. Hitler a Stalin vraždili. Evropská unie chce pomáhat utečencům. Kde je společný jmenovatel?

Klaus předstihl Zemana. Ten říká, že migrační invaze je řízená. Zatím nevysvětlil kým, to asi teprve přijde. (Sobotkou? Dienstbierem juniorem? Merkelovou?) Klaus poskočil dál: na vině je nenáviděný Brusel. A odhalil strašlivé spiknutí: jde o sjednocení Evropy pomocí imigrantů: "Migrace je metoda, jak rozředit ty dnešní evropské státy, jak z toho vytvořit jakousi tvárnou hmotu, která se stane tím budoucím novým Evropanem. To chtěli diktátoři v minulosti vždycky, ti Hitlerové a Stalinové."

Bomba. To se ujme. Není jasné, jak to Brusel udělá. Zatím to vypadá, Václav Klaus promine, přesně opačně: migrační vlna Unii deunifikuje, rozkližuje. Ale to je maličkost. Ideologicky je to správně, Klaus útočí na EU a o to jde.

Nesmí chybět kus antievropského nacionalismu: „Je tu sen vytvořit novou jinou Evropu, ta by vyžadovala, aby se zrušily ty kořeny, které máte vy a já, které máte ve svých národech.“ Jsme doma, národ a kořeny.

Jaké kořeny? Komunistické? S kořeny je to podobné jako s hodnotami, či dokonce evropskými hodnotami. Nejsou definovány, takže se hodí jako bič proti modernitě, demokracii a úplně nejlíp proti multi-kulti.

A ještě jeden bonbónek: „Já myslím, že migrovat je lidská výjimka. To není normální. Myslím, že migrovat ze své vlastní země je v podstatě nenormálnost.“ Další argument proti utečencům: oni nejsou normální. Prchat před válkou není normální. Normální je se nechat zabít. Jsou to tedy blázni. Zaplaví naše psychiatrie.

Dokonalé. To už by snad na nějaké to menší „Klaus-for-president“ mohlo stačit, ne?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy