Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 12. 2015 17:12

Miloš Zeman na Štěpána: "Tahle země je naše." Což je parafráze hesla Čechy Čechům

Český prezident na druhý svátek vánoční promluvil, jako bychom nebyli členskou zemí NATO a EU. Podivné.
Zeman umí, své si řekne, aniž by ta správná slova vyslovil.
Zeman umí, své si řekne, aniž by ta správná slova vyslovil. | Foto: Jakub Plíhal

Prezident Miloš Zeman na Štěpána opět promluvil k národu. Oceňme, že krátce. A oceňme, že byl na začátku pozitivní, dokonce chválil vládu. Bylo to takové „pozitivní MY“. Oceňme i to, že nabídl svou velmi prostou vizi pro Česko. Pochválil se za zahraniční politiku. Konec "poselství" se ovšem nesl v očekávaném antiuprchlickém klišé.

Nabídl tři radostné věci, růst ekonomiky, zvýšení průměrné měsíční mzdy a nízkou míru nezaměstnanosti. Pravil, že „skončila blbá nálada a že je důvod pro opatrný a kritický optimismus“. Kdo žije v téhle zemi, ten ví, že o nějakém „konci blbé nálady“ nelze mluvit. Sice se máme dobře (tak lze shrnout začátek projevu), ale nálada v zemi je na ostří nože, lidé se vzájemně nesnášejí, společnost je rozpolcená. Rostoucí ekonomika s tím nijak nehne.

O hnědnoucím Česku, tedy fenoménu vysoce rizikovém, ani slovo. Pochopitelně, Zeman se na tom trendu osobně podílí. A na konci se k němu opět přihlásil.

Nabídl Česku vizi; skandinávský model sociálního státu. Vysoké daně, progresivní zdanění příjmů fyzických osob, kdy ti nejbohatší platí relativně nejvyšší daně. A investice „do lidí, do veřejného sektoru. To znamená do zdravotnictví, do školství, ale také do vědy a výzkumu“.

Pěkné, ale mimo. Dnes Česko potřebuje jasnou zahraničněpolitickou vizi. Vizi o našem pobytu v Evropě, v západním světě. V EU a NATO. Rizika okolo bují, výhled není radostný, expanzivní Rusko s Putinem a hrozící rozklad Unie, kde se nám tak dobře daří. Ani slovo o rozpočtu pro armádu a o naší roli v Severoatlantické alianci.

O demokracii ani slovo

Zeman je Putinův člověk, každý to ví. Když chválí ekonomiku, měl by přece dodat: za její růst vděčíme svému členství v Unii. Nikoli dejme tomu spolupráci s Čínou. Ale o tom opět ani slovo. Pro ekonomy to muselo znít až komicky. Pro politology smutně. Protože Zeman jako by pronesl řeč prezidenta země, která není v žádném společenství, žije si někde izolována, sama si vede náramně a ohrožení přichází jen zvenčí.

Jenomže my nežijeme sami, naše demokracie a svoboda, dokonce i náš ekonomický růst, jsou osudově spojeny se západním způsobem života, s demokracií. O té nepadlo v projevu ani slovo. Chrání nás NATO, zatímco my pro své spojence děláme dost málo.

Zemanova řeč mířila na dva druhy posluchačů. Na jeho voliče; zjevně chce pokračovat i ve druhém volebním období, už o tom není pochyb. A na lidi jako je Putin. Tomu se musela velmi líbit absentující demokracie, absentující EU, absentující NATO. Jako by v tom krátkém projevu absentovala naše svobodná budoucnost.

To podstatné přišlo v závěru řeči, jež připomínala dutinu. Jedinou „temnou skvrnou“ na zahraniční politice je prý migrační vlna. Dobře. Zeman se obává, že se utečenci mnohou ve větší míře dostávat i k nám, kde zatím absentují stejně jako demokracie v jeho projevu.

Jenomže on nehovořil věcně, neargumentoval. Jen strašil a vymýšlel si. Je „hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze a nikoliv spontánní pohyb uprchlíků“. (Tady se zjevně zapomněl a na chvíli se vtělil do EU, protože v Česku mluvit o invazi vskutku nelze.)

Vánoční bondovka

Tahle teorie není ničím potvrzena. Že by k nám proudily statisíce uprchlíků „organizovaně“, to je opravdu jen strašení. Smysl? Vyděsit občany a obrátit je maximálně proti migrantům. Zazněla i hnědá mantra, že „velká většina nelegálních migrantů jsou mladí zdraví muži bez rodin“. A Zeman se tázal, „proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu“.

Tady se dopustil logické chyby. Pokud jde o řízenou invazi, proč by tito vyslanci teroristů měli vzít pušky a jít proti nim bojovat? To nedává smysl. Ale nevadí, nebyl to projev, který by měl smysl, byla to vánoční agitka. Islamofob Konvička u televize jistě spokojeně předl.

Perla přišla úplně na konci. Zeman začal vyprávět, jak okolo 17. listopadu, tedy dne, kdy se veřejně spojil s Konvičkou, dostal informaci od jedné z našich zpravodajských služeb. A byla to bomba. Na transparentu demonstrace nakloněné utečencům měl být nápis „Tahle země není naše - Refugees welcome“.

Tím vánoční „bondovka“ nekončila. Transparent se neobjevil, neboť prý organizátorům někdo poradil, že ten nápis je hloupý, tak ho nahradili o něco méně hloupým nápisem „Tahle země patří všem - Refugees welcome“. - Smysl historky? Zřejmě výlev proti „multi-kulti“. Zemanovi voliči to pochopí tak, že „sluníčkáři“ chtějí Česko věnovat muslimům. Negativních interpretací se najde habaděj.

Poslední Zemanovy věty by si mohly dát na plakát všichni čeští náckové: „Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny.“

Zeman si tu zahrál s nevysloveným. Je celkem jasné, že sedm miliard lidí k nám nevleze. Dokonce ani pražská kavárna to netvrdí. Takže to, co Zeman nevyslovil, je jasné: tahle země není pro muslimské uprchlíky. A pro EU. A pro ty zlé Američany (s výjimkou amerického Zemana Donalda Trumpa). Projev vypečený jak štěpánská husa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy