Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 12. 2015 17:12

Miloš Zeman na Štěpána: "Tahle země je naše." Což je parafráze hesla Čechy Čechům

Český prezident na druhý svátek vánoční promluvil, jako bychom nebyli členskou zemí NATO a EU. Podivné.
Zeman umí, své si řekne, aniž by ta správná slova vyslovil.
Zeman umí, své si řekne, aniž by ta správná slova vyslovil. | Foto: Jakub Plíhal

Prezident Miloš Zeman na Štěpána opět promluvil k národu. Oceňme, že krátce. A oceňme, že byl na začátku pozitivní, dokonce chválil vládu. Bylo to takové „pozitivní MY“. Oceňme i to, že nabídl svou velmi prostou vizi pro Česko. Pochválil se za zahraniční politiku. Konec "poselství" se ovšem nesl v očekávaném antiuprchlickém klišé.

Nabídl tři radostné věci, růst ekonomiky, zvýšení průměrné měsíční mzdy a nízkou míru nezaměstnanosti. Pravil, že „skončila blbá nálada a že je důvod pro opatrný a kritický optimismus“. Kdo žije v téhle zemi, ten ví, že o nějakém „konci blbé nálady“ nelze mluvit. Sice se máme dobře (tak lze shrnout začátek projevu), ale nálada v zemi je na ostří nože, lidé se vzájemně nesnášejí, společnost je rozpolcená. Rostoucí ekonomika s tím nijak nehne.

O hnědnoucím Česku, tedy fenoménu vysoce rizikovém, ani slovo. Pochopitelně, Zeman se na tom trendu osobně podílí. A na konci se k němu opět přihlásil.

Nabídl Česku vizi; skandinávský model sociálního státu. Vysoké daně, progresivní zdanění příjmů fyzických osob, kdy ti nejbohatší platí relativně nejvyšší daně. A investice „do lidí, do veřejného sektoru. To znamená do zdravotnictví, do školství, ale také do vědy a výzkumu“.

Pěkné, ale mimo. Dnes Česko potřebuje jasnou zahraničněpolitickou vizi. Vizi o našem pobytu v Evropě, v západním světě. V EU a NATO. Rizika okolo bují, výhled není radostný, expanzivní Rusko s Putinem a hrozící rozklad Unie, kde se nám tak dobře daří. Ani slovo o rozpočtu pro armádu a o naší roli v Severoatlantické alianci.

O demokracii ani slovo

Zeman je Putinův člověk, každý to ví. Když chválí ekonomiku, měl by přece dodat: za její růst vděčíme svému členství v Unii. Nikoli dejme tomu spolupráci s Čínou. Ale o tom opět ani slovo. Pro ekonomy to muselo znít až komicky. Pro politology smutně. Protože Zeman jako by pronesl řeč prezidenta země, která není v žádném společenství, žije si někde izolována, sama si vede náramně a ohrožení přichází jen zvenčí.

Jenomže my nežijeme sami, naše demokracie a svoboda, dokonce i náš ekonomický růst, jsou osudově spojeny se západním způsobem života, s demokracií. O té nepadlo v projevu ani slovo. Chrání nás NATO, zatímco my pro své spojence děláme dost málo.

Zemanova řeč mířila na dva druhy posluchačů. Na jeho voliče; zjevně chce pokračovat i ve druhém volebním období, už o tom není pochyb. A na lidi jako je Putin. Tomu se musela velmi líbit absentující demokracie, absentující EU, absentující NATO. Jako by v tom krátkém projevu absentovala naše svobodná budoucnost.

To podstatné přišlo v závěru řeči, jež připomínala dutinu. Jedinou „temnou skvrnou“ na zahraniční politice je prý migrační vlna. Dobře. Zeman se obává, že se utečenci mnohou ve větší míře dostávat i k nám, kde zatím absentují stejně jako demokracie v jeho projevu.

Jenomže on nehovořil věcně, neargumentoval. Jen strašil a vymýšlel si. Je „hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze a nikoliv spontánní pohyb uprchlíků“. (Tady se zjevně zapomněl a na chvíli se vtělil do EU, protože v Česku mluvit o invazi vskutku nelze.)

Vánoční bondovka

Tahle teorie není ničím potvrzena. Že by k nám proudily statisíce uprchlíků „organizovaně“, to je opravdu jen strašení. Smysl? Vyděsit občany a obrátit je maximálně proti migrantům. Zazněla i hnědá mantra, že „velká většina nelegálních migrantů jsou mladí zdraví muži bez rodin“. A Zeman se tázal, „proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu“.

Tady se dopustil logické chyby. Pokud jde o řízenou invazi, proč by tito vyslanci teroristů měli vzít pušky a jít proti nim bojovat? To nedává smysl. Ale nevadí, nebyl to projev, který by měl smysl, byla to vánoční agitka. Islamofob Konvička u televize jistě spokojeně předl.

Perla přišla úplně na konci. Zeman začal vyprávět, jak okolo 17. listopadu, tedy dne, kdy se veřejně spojil s Konvičkou, dostal informaci od jedné z našich zpravodajských služeb. A byla to bomba. Na transparentu demonstrace nakloněné utečencům měl být nápis „Tahle země není naše - Refugees welcome“.

Tím vánoční „bondovka“ nekončila. Transparent se neobjevil, neboť prý organizátorům někdo poradil, že ten nápis je hloupý, tak ho nahradili o něco méně hloupým nápisem „Tahle země patří všem - Refugees welcome“. - Smysl historky? Zřejmě výlev proti „multi-kulti“. Zemanovi voliči to pochopí tak, že „sluníčkáři“ chtějí Česko věnovat muslimům. Negativních interpretací se najde habaděj.

Poslední Zemanovy věty by si mohly dát na plakát všichni čeští náckové: „Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny.“

Zeman si tu zahrál s nevysloveným. Je celkem jasné, že sedm miliard lidí k nám nevleze. Dokonce ani pražská kavárna to netvrdí. Takže to, co Zeman nevyslovil, je jasné: tahle země není pro muslimské uprchlíky. A pro EU. A pro ty zlé Američany (s výjimkou amerického Zemana Donalda Trumpa). Projev vypečený jak štěpánská husa.

 

Právě se děje

Další zprávy