Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 12. 2015 16:25

Máme se dobře. Důležitý důvod, proč jsme z uprchlíků poplašení víc, než je nutné

Proč nemáme rádi nejen imigranty, ale ani sebe navzájem? Proč to vypadá, že je tak zle, když je vlastně docela dobře?
Vypracovali jsme se k prosperitě, o to víc se obáváme. (Ilustrační foto z makedonské hranice.)
Vypracovali jsme se k prosperitě, o to víc se obáváme. (Ilustrační foto z makedonské hranice.) | Foto: Reuters

Souprava zpráv, že se letos máme líp než dřív, se opravdu nedá přehlédnout. Máme? Průměrný Čech a jeho peněženka určitě.

Benzín je teď nejlevnější za posledních šest let, litr pod 29 korun. V roce 2012 byl za 38, vzpomínáte? Nezaměstnanost druhá nejnižší v Evropské unii po supící hospodářské lokomotivě Německa. Inflace? Prakticky veškerá žádná. Ekonomika šlape, hrubý domácí produkt stoupl za rok o 4,5 procenta.

Češi si letos nabrali hypotéky za 180 miliard, nejvíc v historii. Zdá se jim, že je mají z čeho splácet – reálné platy stouply o 3,5 procenta. A to ještě odbory hlásí konec levné práce.

Roste poptávka po Vánocích na pláži, cestovní kanceláře oznámily, že většina exotických pobytů je vyprodaná. Dvojí dovolená, v létě moře, v zimě hory, se bere jako čím dál dostupnější standard.

Podle průzkumu se chystáme do dárků, výzdoby, jídla a stromečku investovat 7700 korun, o tři stovky víc než minule. A české e-shopy zaznamenaly 14. prosince nejvyšší útratu v historii.

Materiální prosperita – její průměr a součet, zahrnující bohaté i nuzné, žádané profese i horníky – se ale nepromítá do společenské atmosféry. Jistě, politiku lidé hodnotí lépe než před několika lety. Žádné sociální nepokoje. Ale cítíte snad ve vzduchu spokojenost, optimismus? Ani náhodou. Spíš blbá nálada, než soulad. Jedovaté poměry. Vaří se žluč, pěstují ostré černo-bílé rozpory – jsi pro, nebo proti? S námi, nebo proti nám?

Řeč je hlavně o neuróze kolem uprchlíků, islámu, teroristů, jiných kultur, hord a o tom, co z ní plyne. Utečence tu sice – na rozdíl od rostoucího blahobytu – skoro žádné nemáme, přesto je „to všechno“ kolem nich pro pocit z doby jakoby rozhodující. Jak to? Proč je strach z cizího tak silný, stejně jako zášť mezi námi samotnými podle toho, jak s ním nakládáme? Proč nemáme rádi nejen imigranty, ale ani sebe navzájem? Proč to vypadá, že je tak zle, když je vlastně docela dobře?

Jenže není to tak, že by „kladný“ úkaz kompenzoval ten „záporný“. Že by dobré zprávy – žijeme si velmi slušně – neutralizovaly zprávy s potenciálem hrozby.

Je to dokonce opačně. Čím lépe se začínáme mít, a vnímáme to, tím spíš si chceme svůj status uchovat. Ubránit ho, pojistit si ho, nepřijít o něj a neubrat na něm. To je jeden z důvodů, proč jsme poplašení víc, než je nutné.

Psychologicky to funguje tak, že zlepšené materiální podmínky naše obavy zesilují. Jestli vědomě, nebo podvědomě, to je skoro jedno. Pro životní úroveň platí přiměřeně totéž, o čem mluví filozof Miroslav Petříček v souvislosti faktorem bezpečí: Co to znamená, být vystaven riziku, známe jen z internetu, tedy z obrovské distance. Ale právě proto nás děsí víc, než by bylo normální, nejen teroristé, ale i běženci, kteří jsou bez protekce a chtěli by žít v bezpečném světě jako my. Přicházejí zvnějšku, z míst, do nichž jsme odložili a stále odkládáme vlastní deficity, proto – myšlenkový zkrat – je vnímáme jako hrozbu. Proto je také marné apelovat na soucit: privilegovaní tuší, že jako privilegovaní mohou žít jen jako privilegovaná menšina.

Máme se dobře a máme dojem, že nám to někdo chce vzít. Kdybychom se měli hůř, neřkuli špatně, není samozřejmě jisté, že bychom se k uprchlíkům většinově stavěli jinak než dnes, že by hysterie okolo nich a mezi námi byla jiná. Ale udělat z migrujících cizinců viníka toho, že máme hloub do kapsy, to by asi – obzvlášť v našem případě – jen tak nešlo. Zato účinkují jako působivé riziko pro udržení blahobytu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy