Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 9. 2017 13:15

Klaus junior jako premiér? Chce "vrátit lidem jejich zemi". Někdo nám ji vzal? Nesmysl

Dotázaní občané si v průzkumu vybírali, jako bychom byli na válečné stezce, jako by nás někdo musel před něčím strašlivým, proti všem bránit.
Klaus junior je politickou reinkarnací otce, Klause seniora, politická korektnost je hnus, globální oteplování lež plus národ, národ.
Klaus junior je politickou reinkarnací otce, Klause seniora, politická korektnost je hnus, globální oteplování lež plus národ, národ. | Foto: DVTV

Podle čerstvého průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas by nejpřijatelnějším premiérem byl Andrej Babiš (ANO). Očekávatelné. Hned za ním se však umístil Václav Klaus junior, expert ODS na školství a kandidát do sněmovny. Méně očekávatelné. Šestý skončil Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie. Třetí Martin Stropnický (ANO), herec a ministr obrany, čtvrtý šéfdiplomat a lídr kampaně ČSSD Lubomír Zaorálek, pátý Pavel Bělobrádek, předseda lidovců. (Zkoumáno bylo 1011 lidí starších osmnácti let.)

Představme si, že by se premiérem stal Andrej Babiš, což je nemálo pravděpodobné, a měl by jako vicepremiéry Klause juniora a Okamuru. Jak by to asi vypadalo? Jak by se ti tři potenciální premiéři spolu dohodli? Jak by asi k našemu prospěchu spolupracovali? Odpověď se nabízí: těžko. Najít u těch tří konsenzus, to by byla práce pro vraha.

Z prvních šesti z průzkumu jsou k dohodě nejvíce nakloněni Stropnický a Bělobrádek. Zaorálek ne, ten taky rád vystupuje jako střelec, tvrďák, mluví a mluví a mluví a všem to natře, má vždycky pravdu.

"Já mám vždycky pravdu" se hodí ideálně na Babiše, samozřejmě na Klause juniora a jistě i na Okamuru. Tahle vlastnost, ta sebejistota, suverenita zřejmě voliče přitahuje. Nejde ani tolik o zvěst, kterou ti lidé přinášejí. Babiš chce Česko řídit jako Agrofert, Klaus junior je politickou reinkarnací otce, Klause seniora, politická korektnost je hnus, globální oteplování lež plus národ, národ, Okamura taky razí "nic než národ" a všecko, jen ne Brusel. Plus přímá demokracie, lid jako parlament.

Když výsledek průzkumu zvažujete, vychází vám podivná představa premiéra. Přitom platí, že předseda vlády řídí zemi, nikoli prezident, jde o nejvlivnější politickou figuru ve státě. Zaprvé ani jedna žena (což je dáno předvýběrem průzkumníků Focusu). A má to i svou divnou logiku, vždyť ženy jsou obecně považovány za konsenzuálnější, méně rvavé, vstřícnější.

Jako "šéfa země" si lidé u nás rádi vybírají střelce, útočníky. (Předseda TOP 09 Kalousek skončil předposlední z patnácti, ale to je jiný případ, on slouží jako jakýsi obětní kozel, na kterého byly naloženy všechny politické viny za posledních 25 let, takže do čela projít nemůže.)

Ten jim to natře! (Komu? Co? Proč?)

O sdělení asi opravdu moc nejde, o reálie taky ne. Chtít za premiéra člověka, který se topí v malérech, byl sněmovnou vydán k trestnímu stíhání, kdoví, nebude-li obviněn, to vyžaduje velkou zaslepenost. A velkou nazlobenost, ale na co? Téhle zemi se nedaří zle, nebo snad ano?

A Klaus junior? Obsahově opak Babiše, konzerva, "návratář", občanská společnost a její aktivity jsou mu k pohrdání, co je politicky korektní, to smrdí, neštítí se ani sdílení nějaké té fake news (viz případ fotografie na zemi sedících muslimek, kterou zveřejnil na svém facebookovém účtu). Ostrý glosátor s matematickým mozkem, který se vyžívá v poloze "nikdo mi nebude nic diktovat". Je to populární či populistické, ale ani náhodou se to nehodí k premiérovi.

Říct, že Klaus junior by měl být premiér (v politice je čerstvě, ve vládě neseděl, nic v této oblasti nepředvedl, známy jsou jen kroky jeho otce, které on stoprocentně podporuje), znamená uvažovat v intencích "ten jim to natře". Ale komu? Lautr to samé je to s Okamurou, i on je politikem ze stáje "tenjimtonatřistů".

Jenomže premiér tu není od toho, aby to někomu natíral, ale aby se dohodl, aby nás dobře prezentoval v Evropské unii i jinde, aby vnímal a ctil občany a byl pokud možno moderní, tedy neplival na jakýkoli nový trend, nebo silněji řečeno na pokrok, kam patří i politická korektnost.

Premiéra by si lidé měli vážit pro jeho schopnost spojovat, zastávat se slabých, vyjednávat, ne pro útočnost, nesnášenlivost, nekonečnou uštěpačnost, natožpak tíhnutí k nacionalismu, který stál Evropu tolik mrtvých.

Klaus junior má na svém volebním letáku heslo Vraťme lidem jejich zemi. On nám Česko někdo vzal? Svou zemi už nemáme? Tohle je přece podsunutá, hyperpopulistická lež; jestli nám někdo (kdo?) ukradl zemi, tak za ni neodpovídáme, za sebe neodpovídáme, není to na nás, ale když zvolíme Klause či Okamuru či Babiše, tak oni nám ji zase vrátí a budou ji pro nás pěkně vést. Lež. Nikdo nám zemi vracet nemusí, nejsme okupováni, nejsme vazalové cizí mocnosti, Česko je naše a jeho vývoj záleží pouze na nás.

Ještě jedna poznámka k maskulinnímu "premiérskému" průzkumu. Na prvních dvou místech Babiš a Klaus junior. Trochu to připomíná rok 1998. Mobilizace Klause seniora proti Zemanovi, po předčasných volbách opoziční smlouva těchto jízlivých glosátorů a následující ovládnutí celé země.

Dotázaní Češi si v průzkumu vybírali, jako bychom byli na válečné stezce, jako by nás někdo musel před něčím strašlivým, proti všem bránit; realita tomu však vůbec neodpovídá.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy