Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
14. 9. 2010 11:35

Klaus versus Kraus: Co je a co není normální sex

Ředitel školy a spisovatel se přou o homosexualitu i o to, co při vyučování říkat dětem
Foto: Aktuálně.cz

Nechci se bavit s Vašimi dětmi o sexu a intimních věcech, kritizoval ve svém blogu ředitel soukromého gymnázia a základní školy, Václav Klaus mladší, záměr ministerstva školství zavést sexuální výchovu.

"Součástí osnov totiž jistě bude vědecké tvrzení, že homosexualita je zcela normální," napsal mimo jiné Klaus. "Hm. Je to normální třeba jako cukrovka (tj. vrozená dispozice; postihuje lidi inteligentní i hloupé, hodné i zlé; vážím si řadu lidí, co mají cukrovku, řadu nesnáším; nikdo za to nemůže, že jí má; má jí menšina lidí; je lepší jí nemít; pochody cukrovkářů v divných oblecích bych nechápal), anebo je normální jako od slova „norma", „přirozenost" „atavismus". A pro kolik procent rodičů je zjištění, že je jejich dítě homosexuál irelevantní informace?" uvedl jako jeden z argumentů proti sexuální výchově ve školách Klaus.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Klaus:
Je anální sex normální?

„Komu to nějak zásadně vadí, upřímně ho lituju," uzavřel svou nechuť k debatě učitelů a žáků o sexu Klaus.

Spisovatele Ivana Krause přiměl Klausův blog k polemice.

„Nemám nic proti jeho názorům, které se týkají tématu - škola a sexuální výchova. Zarazil mne ale jeho názor na homosexualitu. Neříká ho otevřeně, ale spíš v náznacích," napsal Kraus.

„Srovnání s cukrovkou je nesprávné. Cukrovka je nemoc. Homosexualita nikoli. Cukrovka je onemocněním, kdy organizmus není schopen dodávat tělu dostatečný inzulin. Homosexualita je biologickou alternativou vývoje mozku stejně jako heterosexualita," míní Kraus.

„Normy či 'normy' - jak se je snažil zavést nacismus nebo dnes třeba Irán, už dávno neplatí," dodává Kraus.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Kraus:
Normální a nenormální sex

Debatu o sexuální výchově vyvolala příručka, kterou na jaře představilo ministerstvo školství. Jejím cílem je podle autorů i úředníků upozorňovat na širší souvislosti sexuální výchovy.

"Je to zpracováno komplexně, na školách to bylo vyučováno pouze biologicky. My jsme se zabývali sociálním, psychologickým i etickým aspektem," sdělila Aktuálně.cz tehdejší mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

V příručce lze mimo jiné nalézt témata, která se týkají sexuální orientace, deviací, pohlavních nemocí či sexu na internetu.

"Sexuální výchova ve školách by měla dětem zprostředkovat nejen dostatek kvalitních informací, ale měla by pozitivně ovlivňovat i jejich postoje," uvedla mluvčí.

Proti ministerskému záměru se již zformoval Výbor na ochranu práv rodičů (VOPR). Jeho aktivisté chtějí, aby pouze rodiče určovali, co jejich dítě má vědět o sexu a co ne.

"VORP zásadně nesouhlasí s předložením jednotného typu výuky předmětů nebo témat, které souvisejí s hodnotovým systémem člověka. Názory na tyto věci (např. sexuální chování) se mohou zásadně lišit u tvůrců publikací, rodičů i učitelů. Nepřejeme si, aby byly děti při vyučování vedeny k věcem, které se mohou příčit zásadám rodičů, a tím byla podrývána rodičovská autorita," stojí v prohlášení, které sdružení zaslalo ministerstvu.

Čtěte také: Jak děti učit o sexu? Ministerstvo poradí učitelům
Co mají děti vědět o sexu? Ministr řeší spor o příručku
Sex školy od září neovládne, uklidňují učitelé

Ministerstvo oponuje, že příručka je jen pomůckou pro učitele, nikoli osnovou nového předmětu Sexuální výchova.

Sexuologové, kteří na příručce spolupracovali, ji ale vidí jako prospěšnou. "Informace nenabádají k neřesti, je tomu přesně naopak, poučená mládež se chová zodpovědněji," domnívá se sexuolog Radim Uzel.

Podle něj se navíc učitel nemusí příručkou řídit slovo od slova. "To není bible, to je jen pomůcka. Učitel děti zná. Ví, co si může dovolit. Jsem přesvědčený, že jinak bude učitel děti podle příručky učit v severních Čechách a jinak na jižní Moravě, a to je v pořádku," dodal Uzel.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Exředitel Nemocnice Na Homolce Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Rozhodl o tom pravomocně odvolací soud

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy