Jiří Leschtina Jiří Leschtina | Komentáře
6. 10. 2018 23:45

Klidná síla a xenofobní třeštění. ODS po resuscitaci zůstává stranou dvou tváří

Petr Fiala si může připsat body za pozitivní a racionální tón kampaně. Pak se ale něco stalo v Praze.
ODS slaví, sobota 6. října večer.
ODS slaví, sobota 6. října večer. | Foto: Libor Fojtík

Občanští demokraté se vrací. ODS resuscitována. S takovým optimismem vítají výsledek voleb leckteří příznivci pravice. A je do značné míry oprávněný. Strana Petra Fialy stoupá a potvrdilo se, že profesorova metoda poklidné, neuspěchané obnovy zabírá.

Přesto je na místě opatrné vyčkávání, co úspěch po dlouhých hubených letech skutečně s ODS udělá. Tyhle volby totiž také připomněly, že kromě té profesorské tváře má strana pořád ještě i tu méně přívětivou - řekněme klausovskou.

Co se týče volebních zisků ve statutárních městech je ODS druhou nejúspěšnější stranou po hnutí ANO. V řadě menších měst si také nevedla špatně, získala i několik cenných potenciálních starostenských trofejí.

V osmi obvodech vyhrála první kolo senátních voleb. A také napomohla vítěznému postupu nezávislých kandidátů, které podpořila - například brněnského Mikuláše Beka, pražského Pavla Fischera a českobudějovického Ladislava Faktora.

Už samotná takto výrazná podpora silných nezávislých osobností, které spíš než ke tvrdému stranictví mají blíž k občanskému působení, byla v případě ODS hodně překvapivá. Rozhodně nepatřila k tomu, co zakladatel Václav Klaus blahé paměti nazýval "odéesácké myšlenkové schéma."

V ODS teče šampaňské proudem. Příští volby už jasně vyhrajeme, směje se předseda Petr Fiala
0:58
V ODS teče šampaňské proudem. Příští volby už jasně vyhrajeme, směje se předseda Petr Fiala | Video: Veronika Ljuba Bucková

Mimochodem, ve většině senátních obvodů bude ODS bojovat s kandidáty ANO. A bude zajímavé sledovat, jestli tady zafunguje fenomén "antibabiš" kdy ostatní demokratické strany podpoří kandidáty ODS proti babišovským uchazečům. Což bude také pro Fialovu stranu dost nezvyklá pozice. V minulosti se demokraté spíš spojovali ve druhém kole proti kandidátům ODS ve jménu fenoménu "antiklaus" nebo proto, aby v Senátu posílili pojistky vůči opoziční smlouvě.

Petr Fiala si bezesporu může připsat body za pozitivní a racionální tón kampaně, kterou vedl v duchu hesla "ODS rozumná alternativa pro Česko". Pak se ale něco stalo v Praze. Střízlivá a vstřícná kampaň, šitá na míru aktivnímu, městskému liberálovi se v posledních týdnech zvrtla v nenávistné útoky proti příživníkům, bezdomovcům, feťákům, dredařům či máničkám. Zase to byla ODS známá z konce devadesátých let nebo z kampaně v roce 2002, kdy oblepila zemi plakáty, na níž Českou republiku obklopoval hrůzný černý prstenec, znázorňující sudeťácké nebezpečí.

Ostatně v podobném duchu letos vedou senátorskou kampaň i dva výrazní kandidáti za ODS. S heslem nulové tolerance k cizincům vyrukoval mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati a podobně byl kritický vůči migraci i bývalý policejní prezident Martin Červíček, bojující o Senát v Náchodě.

A v samém závěru kampaně se něco událo i ve sněmovně. Poslanecký klub ODS navrhl usnesení, které označuje za "chybnou a nešťastnou" rezoluci Evropského parlamentu, v níž vyzval Evropskou komisi, aby zahájil s maďarskou vládou řízení pro porušování hodnot Evropské unie. A usnesení pak ODS prohlasovala se skrytou, ale spolehlivě fungující koalicí ANO, komunistů a Okamurovy SPD.

Petr Fiala po volbách prohlásil, že ODS z nich vyšla jako "alternativa ANO i různým populistům a extrémistům." Jak s tím ale jde dohromady její pražské xenofobní třeštění anebo otevřená podpora Orbánova autoritativního režimu?

A tak je dobré nezapomínat, že ze své resuscitace vychází ODS jako strana dvou tváří, dvou zásadně rozdílných pojetí politiky.

A bude zcela namístě pozorně sledovat, která z tendencí nabude vrchu, až se ODS začne ve větší míře vracet do mocenských struktur. Například v Praze i dalších velkých městech, kde před svým pádem byla ztělesněním provázanosti politiky s neprůhledným byznysem, parazitujícím na veřejných zdrojích.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy