Pavol Frič | Komentáře
10. 2. 2014 7:30

Komentář: Opiem Čechů je víra v protikorupční opatření

Jádro české korupce se úspěšně zvedlo do výšin politiky a byznysu.
Foto: Aktuálně.cz

Politici (a úředníci) žijí s podnikateli ve vzájemně výhodné korupční symbióze. Obě strany se ocitly v korupční pasti, z níž nelze vystoupit bez ohrožení vlastní existence, píše pro Aktuálně.cz sociolog Pavol Frič z Univerzity Karlovy.

Před týdnem byla publikována Antikorupční zpráva Evropské unie, kterou Evropská komise hodlá vypracovávat každý rok, protože už i ona pochopila, že se něco děje. Pro Českou republiku zpráva nedopadla dobře, ba dokonce dopadla hrozně. Ale české události a olympijské hry se valí vpřed tak rychle, že dnes už byste ve zpravodajství zmínku o té hrůze hledali marně. Proč je ta zpráva tak rychle nezajímavá, když korupce je téměř pro všechny Čechy ten nejpalčivější problém?

Jednoduchá odpověď zní: protože opakuje jen to, co už všichni víme. Alespoň v tom, co je o ní prezentováno v novinách, televizi i na netu, a to jak v případě získaných dat, tak v případě doporučení, která z nich Evropská komise odvodila.

Všimněme si pohotovou reakci české pobočky Transparency International: „Tato doporučení zcela korespondují s požadavky Transparency International." Česká republika byla už standardně zaškatulkována mezi nejčernější ovce EU a ještě navíc nám bylo doporučeno to, co víme už dávno. Takže co bychom se vzrušovali, lepší je mít ten trapas rychle za sebou.

Peníze nesmrdí.
Peníze nesmrdí. | Foto: Reuters

I když jeden detail by nám přece jenom vrtat hlavou mohl. Tím detailem je fakt, že tu zprávu a výsledky dvou výzkumů, na kterých zpráva stojí, si pravděpodobně nikdo nepřečetl. Jinak by musel zjistit, že zpráva přináší také poněkud jiný pohled na korupci, než mají naše mainstreamová masmédia i naši mainstreamoví protikorupční aktivisté.

Zcela bokem jejich zájmu zůstaly údaje, které popisují proměnu české korupce v korupci systémovou. Mediální prezentace dat ze zprávy se soustředila hlavně na to, co si lidé a podnikatelé o korupci myslí, a ne na to, jakou zkušenost s ní mají. Například u nás mediálně nějak zapadly informace o tom, že za poslední tři roky více než polovina českých firem díky korupci přišla o veřejnou zakázku a že téměř polovina oslovených podnikatelů uvedla, že úspěch v byznysu je podmíněn politickými konexemi. Fatální je zjištění, že úplatky a klientelismus považují čtyři pětiny našich podnikatelů za nejsnadnější cestu k získání služby.

Zpráva Evropské komise to zcela otevřeně neříká, ale když srovnáme výsledky za běžnou populaci (kde se obětí korupce stalo „jen" 8 % obyvatel) s výsledky za podnikatele, jednoznačně z toho vychází, že jádro české korupce se ze spodních pater úspěšně zvedlo do výšin politiky a byznysu.

"Politici jsou korupčně vydíráni kmotry, ale platí to i naopak - podnikatelé jsou vydíráni politiky (a úředníky). Obě strany svoji roli v korupčním systému přijaly a je pro ně výhodná."

Z rozsahu korupčních zkušeností podnikatelů je evidentní, že tyto dvě skupiny se na korupci staly existenčně závislé. Tedy neobstojí populární názor, že politici jsou korupčně vydíráni kmotry, ale platí, že i podnikatelé jsou vydíráni politiky (a úředníky). Dlouhodobé přetrvávání tohoto stavu vypovídá o tom, že obě strany svoji roli v korupčním systému přijaly, a že je pro ně výhodná. Je to skutečná korupční symbióza. Je to systém, bez něhož si ani jedna strana nedokáže svoji existenci představit. To znamená, že se octli v korupční pasti, z níž nelze vystoupit bez ohrožení vlastní existence.

Někdo může říct, že i to všechno už přece víme. Jestli je tomu skutečně tak, pak se musím ptát, proč těm zkorumpovaným politikům pořád navrhujeme protikorupční opatření, která evidentně nejsou v jejich společném zájmu, a proto je nikdy nemohou brát vážně? Proč si myslíme, že právě teď je ta správná chvíle, kdy se nám konečně podaří přesvědčit politické strany, aby spáchaly sebevraždu? Proč se z nás stali přívrženci nikdy nekončícího pokroku v zavádění protikorupčních opatření?

Karel Marx kdysi napsal, že náboženství, tj. víra v boha, je opiem lidstva. Dnes lze bez nadsázky říci, že opiem Čechů je víra v protikorupční opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy