Premiér Bohuslav Sobotka v České televizi oznámil, že hodlá v brzké době vytvořit speciální finanční policejní jednotku. Nebo spíš tajnou službu s obrovskými pravomocemi. Inspiraci našel na Slovensku, kde zhruba dva roky funguje jednotka "Kobra", či "Daňová kobra", tedy Kriminální úřad finanční správy. Kobra by u nás podle plánů měla začít operovat přibližně za rok.
Přesné obrysy jednotky zatím premiér Sobotka nemá. Buď to bude fungl nová instituce, nebo se základem jedovatého hada stane nějaká stávající část policie či ministerstva financí. Spolupracovaly by pak finančně analytický útvar (FAÚ), protikorupční policie a daňová a celní správa. Návrh mají ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO) předložit vládě v březnu.
Sobotka v ČT řekl: "Chtěli bychom takovou českou Kobru dát dohromady i tady u nás. To bude vyžadovat spolupráci policie, daňové správy, celní správy a finančně analytického útvaru... Myslím, že organizačně je to potřeba zvládnout během letošního roku, aby nejpozději od prvního ledna roku 2015 už mohla česká obdoba Kobry začít fungovat v terénu."
Premiérovi se líbí, že Kobra na Slovensku loni podle vlastních údajů zabránila daňovým únikům 94,2 milionu eur, tedy za více než 2,5 miliardy českých korun.
Tajná služba s pravomocemi policejního orgánu
Andrej Babiš si je zřejmě dobře vědom, jak obrovskou informační sílu by česká Kobra mohla skrývat. Prohlásil, že by nemusela vznikat nová jednotka. Mohlo by se vycházet ze současných útvarů: "Finanční policie může fungovat v rámci ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality neboli protikorupční policie). Není potřeba zase zřizovat něco nového."
Celý ten projekt zní na první poslech rozumně: daňové úniky jsou u nás obrovské. Podle údajů Nejvyššího kontrolního úřadu dluží obyvatelé a u nás působící firmy na daních asi 150 miliard. Jenomže zároveň potřebujeme vědět, co všecko bude Kobra smět, jaké bude mít pravomoci, do jakých databází bude vstupovat, jaké zdroje používat. A hlavně kdo ji bude hlídat.
Jen tak na margo: civilní tajná služba BIS léta usiluje o to, aby jí zákonodárci povolili mimo jiné volný přístup k daňovým přiznáním a účtům. Naposledy se dohodla vláda Petra Nečase (ODS), že Parlament o tuto pravomoc požádá. Služba ji dosud nemá. Stejně tak policie (ta může o přístup žádat jen v rámci trestního řízení pod dozorem žalobce).
Pokud česká Kobra skutečně vznikne, budeme tu mít další tajnou službu, ale tentokrát s pravomocemi policejního orgánu! Tedy něco naprosto nebývalého, co u nás nemá obdoby. Ano, funguje zde neoficiální tajná finanční služba FAÚ, ale ta musí spolupracovat s policií. Je tu BIS (a další služby), ale ani ty nemají pravomoci policie. Varující již dlouhou dobu je, že BIS je kontrolován zcela nedostatečně a FAÚ vůbec. Podléhá jen ministrovi financí.
Podívejme se na slovenskou Kobru, na ten vzor, po kterém šilhá jak Sobotka, tak Babiš. Je to finanční zpravodajská jednotka. Vznikla na základě slovenského zákona o ochraně před legalizací příjmů z trestné činnosti a financováním terorismu, její pravomoci se odvíjejí od zákona o prokazování původu majetku (ten chce Sobotka také zavést) a celního zákona. Kobra tedy dostává hlášení o neobvyklých obchodních operacích, které eviduje a analyzuje.
Had v útrobách policie
Disponuje veškerými policejními pravomocemi. Zároveň je to správní a kontrolní orgán. Slouží též coby vnitrostátní úřad pro vyhledávání majetku, jehož rolí je hledání a identifikace příjmů ze zločinu a jiného majetku, který je spojen s trestnou činností. Ten může být v rámci trestního řízení a po příkazu soudu zmrazený, zajištěný nebo zabavený. Kobra spolupracuje i na mezinárodní úrovni prostřednictvím šifrované elektronické sítě ESW (Egmont Secure Web), která vznikla v rámci Egmont Group a sítě FIU.NET.
Na požádání může slovenská Kobra získat údaje z každého bankovního účtu. Prolamuje tedy „posvátné" bankovní tajemství. (Na Slovensku má toto zásadní oprávnění také vojenská a civilní tajná služba.)
Nutno dodat, že podle slovenských médií je Kobra nejen úspěšná, ale taky dosti podezřelá. U jejího vzniku měli stát lidé, kteří figurují ve slavném spisu Gorila - samozřejmě na té špatné straně. Kupříkladu Branislav Kušík, osobní přítel Jána Počiatka, což byl účetní Goril (ve spise Gorila ho najdete pod jménem Gučík).
A jsme u základního problému české Kobry. Kdo hada povede? Kdo ho bude kontrolovat? Pokud by se zapustil do protikorupční policie, nekontroloval by útvar v podstatě nikdo. Zároveň by však asi disponoval supertajnými informacemi FAÚ. A naopak tento zpravodajský útvar by měl díky koordinaci a spolupráci informace z policejního vyšetřování.
Mnohem čistší by bylo, pokud Sobotka na Kobře trvá, pokud ji chce risknout, aby to byl speciální útvar, který by podléhal přísné kontrole. Kontrolovány by měly být nejen ukončené, ale také živé, probíhající operace. A kontrola by měla být občanská, nikoli jen politická. Zároveň by měl silné kontrole podléhat mocný FAÚ, do kterého dnes vidí jen jeho ředitel a částečně ministr financí.
Svatá trojice Sobotka, Babiš, Chovanec
Daňové úniky jsou malér, to jistě. Bohuslav Sobotka by mohl vyprávět. Ještě jako ministr financí, samozřejmě „ve standardním řízení", odpustil agentovi StB a příteli tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka 26 milionů korun na daních. Jen tak.
Kobra může státu pomoci vybrat více daní, ale taky může otravovat a ničit firmy a podnikatele - pravomoci na to její slovenský vzor má. Ještě jedna podstatná věc. Ve hře je nový zákon o státním zastupitelství, vzniknout má mimo jiné jakýsi centrální, protikorupční útvar složený ze špičkových žalobců. Pod něj by tedy zřejmě mohlo spadat případné dozorování práce Kobry. Zákon o státním zastupitelství by měl být přijat první. Pak teprve nějaké další mixy tajné služby a policie s obrovskými pravomocemi.
Český problém je - máme s tím dlouholeté, hořké zkušenosti - že zneužito bylo vše, co se zneužít dalo. Proč ne Kobra? Sobotka už selhal jednou (viz hoteliér Dvořák) a Babiš, který se má na vzniku útvaru podílet, je majitelem Agrofertu. Navíc podezřelý ze spolupráce s StB.
Další aktér, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), taky neproslul extra pevným charakterem. Má pověst dvojitého zrádce a plzeňského právního rychlostudenta. Nedávno jen tak tak unikl obvinění, jež se týkalo údajných machinací s dotacemi v kauze ROP Jihozápad. Předseda senátu Městského soudu v Praze Alexandr Sotolář loni v září vyzval státní zastupitelství, aby zvážilo Chovancovo trestní stíhání... To je tedy opravdu důvěryhodné trio.