Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 9. 2017 14:15

Pomóóóc, berou mi svobodu urážet! Klid, psychoterapie mailem pokračuje: "Ty jsi špína, mi křesťané"

Popřávat místo urážkám, vztekům svobodný prostor zmenšuje. Člověk, který by rád přičinil věcnou připomínku, se špinavé debaty štítí.
Ježíš se zřejmě diví, kdo se k němu dneska hlásí.
Ježíš se zřejmě diví, kdo se k němu dneska hlásí. | Foto: Hana Stepanikova / Shutterstock.com

Novinka, iHNed.cz ruší diskuse pod texty. Už vidím tu záplavu stížností, že to je tedy konec demokracie, že se bojí jiného názoru a další lamenty. (Aktuálně.cz, kam píšu, má možnost diskusi otevřít, nebo neotevřít, podle toho, jaké reakce na text odhaduje. Nemáme kapacity na mazání nadávek a nesmyslů, i když o diskusi stojíme.)

Server iHNed.cz píše, že je nadále otevřen věcným připomínkám a stojí o upozornění na chyby v textech či postřehy. Ty může čtenář zaslat na přiloženou adresu. "Ale zároveň chceme, aby to byla diskuse věcná, zajímavá a obohacující. Ne volná tribuna pro urážky, výmysly a nesouvisející debaty. Proto jsme se rozhodli neumožnit automatickou publikaci jakéhokoli zaslaného názoru," stojí ve vysvětlení změny.

Nadále má příspěvky, jež budou zveřejněny, vybírat z poslaných mailů editor "podle stejných novinářských pravidel, jakými se sami řídíme při psaní. To vše děláme proto, aby čtenářské reakce mělo smysl číst".

Žijeme v drsném, internetovém, sociálně-síťovém prostředí. Internet nabízí bezbřehý prostor pro sebevyjádření, záměrně nepíšu "svobodné" sebevyjádření. Protože svobodu dnes vnímám především jako stav, kdy je člověk sám osvobozen, sám svobodný, není manipulován, není zmítán nenávistí nebo zaslepeným obdivem, strachem, a takto uvolněn, takto "free", vyhlíží nezatížen od sebe k druhým.

Napsat někomu, že je blbec, protože si myslí něco jiného než já, že je "Hitler", protože se zastává lidí utíkajících před válkou, to není žádná svobodná debata, což zřejmě chápe každý. Popřávat místo těmto nikoli postojům, nýbrž vznětům, vztekům, bezduchým útokům, svobodný prostor zmenšuje. Logicky pak člověk, který by rád přičinil věcnou připomínku, nemá chuť do tak špinavé debaty vstoupit, štítí se jí.

Estébák, bolševik, nacista, rasista

Nejde jen o debaty pod texty, autorovi může dnes kdokoliv napsat mail. Sám jich denně dostávám desítky, někdy i stovky, podle tématu. Zcela běžně jsem označován za "estébáka", "bolševika", "nacistu", "rasistu", aniž by to jakkoliv souviselo s tím, jak žiju a co píšu. Za poněkud věcnější považuji vzkazy, že mám "hnusný brejle" a "trapnej ksicht", tam už by se polemizovat dalo.

Pár nedávných příkladů, aby byla představa takové svobodné komunikace plastická (nejhorší samozřejmě vynechávám). "Ty zm*de sluničkařskej chce se mi z tebe zvracet z těch kecu o multikulty!!!! Tahni za tou čubkou do Německa,a vem tam sebou všechny ty zku**eny Havlojidy zradce vlasti jste jen špinava špina ktera zaneřádila tuhle vlast!!!! Mi jsme křesťané."

Zastavím se u poslední věty "Mi jsme křesťané". Zde můžeme názorně vidět, jakou úroveň mívají jak maily, tak příspěvky pod texty. Představa křesťana je posunuta do úvah, které jsou Kristu (odtud slovo křesťan), dovolím si tvrdit, poměrně vzdáleny. Ale zároveň vidíme, jak pisatel opakuje, co kde pochytil (oblíbené tvrzení, že hájíme křesťanské hodnoty, když odmítáme uprchlíky-muslimy).

Jiný takový výron, který dorazil ve čtvrtek elektronickou poštou: "Fendrychům, honihulům Jandům, Kocábům, Mitrofanovům !!!!!  STOP HNUSU !!!!!  FUCK EU !!!!!" Zjevná snaha o vytváření seznamů (nejen v Česku velmi oblíbená), skupin, které jsou považovány za nepřátele.

Jiný kousek, poněkud záhadný: "Hitler na konci války utekl do Jižní Ameriky, kam utečete Vy po volbách  2017?" Zde zjevná snaha zastrašit, dostávám řadu mailů, kde mi slibují,  že s "námi" po volbách zúčtují. Cením si však toho velké V u Vy. Naznačuje (i při slabších historických znalostech) Vysokou úroveň.

Oblíbená je často právě "finta slušnost": obdržíte sprostý mail, který končí mile: "Dobrý den. Jděte už konečně s EU a muslimákama do p**ele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hezký den." Přesně dvacet vykřičníků a pak přání hezkého dne. Zřejmě abych pochopil, jak hluboko jsem klesl.

Maily, kde vyhrožují smrtí, mrzačením, ničením rodiny netřeba zveřejňovat. Někdy takovému korespondentovi odepíšu, že se může jednat o trestný čin vyhrožování a uvažuji, že věc předám policii, načež obratem dorazí "vysvětlení", že vůbec nevyhrožuje a že se jedná o omyl.

Takže, přátelé, čtenáři, klid, zrušením debat pod texty legrace nekončí, "svoboda" v postmoderním internetovém pojetí ukrácena není, zbývají ještě maily, kde se naši obdivovatelé mohou se svými vysoce věcnými příspěvky vyřádit, kanalizovat. Psychoterapie mailem pokračuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy