Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
7. 10. 2009 9:55

Krade internet knížky? Či zachovává kulturní dědictví?

Francouzský soud rozhoduje spor mezi vyhledávačem Google a vydavateli knih
Foto: Aktuálně.cz

Budeme si moci vyhledat díla známých spisovatelů na internetu? Nebo z „virtuálního světa" zcela zmizí a nezbude, než dále jen listovat klasickými knihami?

Odpověď na tuto otázku může napovědět výsledek právě probíhajícího procesu u pařížského soudu, kde tamní vydavatelé knih žalují americký internetový vyhledávač Google. Ten začal po dohodě s americkými knihovnami převádět jejich svazky do elektronické podoby. Nicméně narazil: vydavatelé tvrdí, že porušuje jejich autorská práva.

Čtěte více:

Konec knih v Česku? Nakladatelé se bojí Googlu
Začíná boj o stahování celých knih z Google Books

Největší světový internetový vyhledávač spustil již v roce 2004 portál Google Book Search, postupně pak Google Scholar, Google Books a Google Reader, na nichž lze již nyní najít miliony digitalizovaných knih.

Spor o digitalizaci knih už propukl i v České republice. Vladimír Pistorius, předseda Svazu českých nakladatelů, v debatě na Aktuálně.cz varuje mimo jiné před rizikem, že díla stažená z internetu budou dále kopírována a nelegálně šířena.

„Jsem přesvědčen, že pirátské kopírování je krádeží," píše Pistorius.

Rozsáhlou debatu na toto téma vyvolal blog překladatelky Jovanky Šotolové, která naopak aktivity serveru Google vítá.

„Souhlasím s tím, že autoři mají právo dostat za svou práci zaplaceno. Jenomže jejich práce je velmi často nedostupná. Nedávno vydané knížky už nekoupíte (mimo Prahu, Brno, Ostravu často ani novinky typu „ne-bestseller" k sehnání nejsou), v knihovně je nedostanete," píše Šotolová a ptá se: "K čemu chráníme autorská práva na knihy, které si nemůžeme přečíst? K čemu je ochrana autorům, když se jejich díla ke čtenáři nedostanou?"

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jovanky Šotolové:
Google Books, vychytané vznášedlo nad bažinou čtení

V diskusi jí podpořil například pan Zbyněk Matyáš: „Neznám dobře náš ani jiný autorský zákon, ale připadá mi docela zvláštní, když autoři vlastně vydělávají na jednom vytvořeném díle opakovaně. A když vydělávají i léta po své smrti, je to téměř absurdní. Když zůstanu v umělecké oblasti, je to jako by sochař opakovaně prodával tu samou sochu, architekt jeden projekt atd," napsal.

A co si o zveřejňování knih na internetu myslíte Vy? Do diskusí moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit přímo pod tímto článkem nebo pod výše uvedeným blogem.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy