Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
7. 10. 2009 9:55

Krade internet knížky? Či zachovává kulturní dědictví?

Francouzský soud rozhoduje spor mezi vyhledávačem Google a vydavateli knih
Foto: Aktuálně.cz

Budeme si moci vyhledat díla známých spisovatelů na internetu? Nebo z „virtuálního světa" zcela zmizí a nezbude, než dále jen listovat klasickými knihami?

Odpověď na tuto otázku může napovědět výsledek právě probíhajícího procesu u pařížského soudu, kde tamní vydavatelé knih žalují americký internetový vyhledávač Google. Ten začal po dohodě s americkými knihovnami převádět jejich svazky do elektronické podoby. Nicméně narazil: vydavatelé tvrdí, že porušuje jejich autorská práva.

Čtěte více:

Konec knih v Česku? Nakladatelé se bojí Googlu
Začíná boj o stahování celých knih z Google Books

Největší světový internetový vyhledávač spustil již v roce 2004 portál Google Book Search, postupně pak Google Scholar, Google Books a Google Reader, na nichž lze již nyní najít miliony digitalizovaných knih.

Spor o digitalizaci knih už propukl i v České republice. Vladimír Pistorius, předseda Svazu českých nakladatelů, v debatě na Aktuálně.cz varuje mimo jiné před rizikem, že díla stažená z internetu budou dále kopírována a nelegálně šířena.

„Jsem přesvědčen, že pirátské kopírování je krádeží," píše Pistorius.

Rozsáhlou debatu na toto téma vyvolal blog překladatelky Jovanky Šotolové, která naopak aktivity serveru Google vítá.

„Souhlasím s tím, že autoři mají právo dostat za svou práci zaplaceno. Jenomže jejich práce je velmi často nedostupná. Nedávno vydané knížky už nekoupíte (mimo Prahu, Brno, Ostravu často ani novinky typu „ne-bestseller" k sehnání nejsou), v knihovně je nedostanete," píše Šotolová a ptá se: "K čemu chráníme autorská práva na knihy, které si nemůžeme přečíst? K čemu je ochrana autorům, když se jejich díla ke čtenáři nedostanou?"

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jovanky Šotolové:
Google Books, vychytané vznášedlo nad bažinou čtení

V diskusi jí podpořil například pan Zbyněk Matyáš: „Neznám dobře náš ani jiný autorský zákon, ale připadá mi docela zvláštní, když autoři vlastně vydělávají na jednom vytvořeném díle opakovaně. A když vydělávají i léta po své smrti, je to téměř absurdní. Když zůstanu v umělecké oblasti, je to jako by sochař opakovaně prodával tu samou sochu, architekt jeden projekt atd," napsal.

A co si o zveřejňování knih na internetu myslíte Vy? Do diskusí moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit přímo pod tímto článkem nebo pod výše uvedeným blogem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy