Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 8. 2021 12:41

Prezident se Koudelkovi mstí za Rosatom, Vrbětice a agenty vyhnané z Česka

Drsné, kam až česká politika klesla. Je vysoce pravděpodobné, že Zeman Babiše vydírá a že tím vydíráním prosazuje putinovské zájmy. Hraje vysloveně, viditelně pro Moskvu.
Babiš by potřeboval nějaké očkování proti Zemanovi.
Babiš by potřeboval nějaké očkování proti Zemanovi. | Foto: Jakub Plíhal

Premiér Babiš a prezident Zeman často zdůrazňují české národní zájmy, o ty že nám má jít, ty mají mít přednost. Používají nacionalismus jako politickou zbraň. Při řešení otázky, kdo bude od 16. srpna (15. srpna končí mandát Michalu Koudelkovi) ředitelem Bezpečnostní informační služby, ukázali oba, že na české národní a bezpečnostní zájmy naprosto kašlou. Zeman sleduje ty ruské (proč, to se dá jen těžko vysvětlit, zřejmě jde o jeho nejbližší okolí a o vděčnost za podporu při zvolení).

Babiš je zbabělec, Zemana se bojí, a nakonec mu s obsazením postu ředitele BIS vyšel vstříc. Je vysoce pravděpodobné, že Michal Koudelka od 16. srpna vnitřní tajnou službu nepovede.

Nejprve řekněme proč. Protože je Koudelka schopný bránit Česko před ruskými a čínskými tajnými službami a jejich vlivem. Zopakujme tři momenty, kdy to dokázal, tři momenty, kdy BIS Putinovy tajné služby rozzuřila: blokování Rosatomu při dostavbě Dukovan (Temelína), spolupráce na odhalení vrahů z GRU, kteří vyhodili do vzduchu muniční sklady ve Vrběticích, vypovězení ruských agentů z ruské ambasády v Praze. Tři ruské prohry, které se budou zuby nehty snažit nejen pomstít, ale také zvrátit (s Rosatomem to ještě neskončilo).

Máme za sebou hnusné divadlo. Začalo v pondělí, kdy se Babiš sešel v Lánech se Zemanem. Podle dobře informovaných zdrojů byl až do pondělka rozhodnut, že vláda Koudelkovi prodlouží mandát o dalších pět let. Babiš ředitele BIS opakovaně podporoval, vláda ho šestkrát navrhla na generála (Zeman šestkrát za potlesku Kremlu odmítl). Ale po setkání s prezidentem premiér cukl. Proč?

Ve středu vyšel na serveru Lidovky.cz text nazvaný Babiš prý dostal v Lánech jasný vzkaz: Nezmění-li se jméno ředitele BIS, ztratí podporu prezidenta. V článku média, které patří do Babišova svěřenského fondu, se píše toto: "Co premiér nezmínil - leč Lidovky.cz zjistily od důvěryhodného zdroje -, bylo to, že od Zemana dostal pomyslný nůž na krk. Jestli prodloužíš mandát současnému řediteli BIS Michalu Koudelkovi na dalších pět let, nadobro ztratíš moji podporu, lze tlumočit resumé." - Dá se tušit, že onen "důvěryhodný zdroj" je pravděpodobně sám premiér Babiš.

Po schůzce se Zemanem začal hrát tyátr. Nejprve chtěl, aby o Koudelkovi de facto rozhodl sněmovní Výbor pro bezpečnost. Aby se poslanci sešli tento pátek a řekli, jestli má vláda Koudelkovi prodloužit mandát. (Výbor má však podle zákona projednat návrh premiéra, nikoli dávat doporučení.) Finta jasná, Babiš chtěl odpovědnost hodit na poslance, jenomže i část poslanců ANO Koudelku podporuje, což by znamenalo válku se Zemanem.

Čeho se bojí zbabělec

Do hry vstoupili extremisté, předseda SPD Tomio Okamura chtěl na výbor protlačit hradní pamflet proti Koudelkovi, který letos už jednou řešila Stálá komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, jež pak ovšem řediteli Koudelkovi vyslovila podporu. Předseda bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) ale nakonec hanopis z Hradu nedonesl.

Sešel se - za zády bezpečnostního výboru a bez jeho pověření - s Babišem. Poté bylo jednání bezpečnostních poslanců zrušeno. Proč? Oč šlo? Můžeme se jen dohadovat. První věc, i přes příslovečnou poslušnost poslanců ANO Babišovi bylo zřejmě jasné, že Koudelku většina z nich podpoří. (Roli hrály mimo jiné Vrbětice.) Koten argumentoval tím, že nemá "zákonný důvod" k mimořádné schůzi výboru. (Výmluva, výbor mohl svolat předseda sněmovny Vondráček, který je z ANO.) Dá se také předpokládat, že Hrad na Babiše tlačil dál, vyhrožování mohlo pokračovat i po pondělní schůzce v Lánech.

Pojďme si popsat, čeho se zbabělec Babiš bojí. Ví dobře, jak Zeman zničil ČSSD. Pravdou je, že do voleb zbývají jen dva měsíce, na sedm procent by ANO ani Zeman nedostal. Kdyby však veřejně řekl, že ho Babiš zklamal, že ho již nepodporuje, ANO by mohlo přijít řekněme o část voličů. Ti by se mohli přestěhovat k SPD, Přísaze, jinam. Pro ANO by to byla velká rána. Navíc by po volbách Babiš nemusel dostat první šanci skládat vládu. Ve hře může být i prezidentská milost (nezapomínejme na kauzu Čapí hnízdo).

Drsné, kam až česká politika klesla. Je vysoce pravděpodobné, že Zeman Babiše vydírá a že tím vydíráním podporuje, prosazuje putinovské zájmy. Hraje vysloveně, viditelně pro Moskvu. Ta prahne po revanši a symbolem, který potřebuje srazit na kolena, je současný ředitel BIS, centra protiruského odporu.

Ředitel školy jako ředitel BIS? Vážně?

Co se bude dít dál? V pondělí se sejde Babiš s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), který Zemanovi zobe z ruky. Mají, jak řekl Babiš, koaličně jednat o obsazení postu ředitele Bezpečnostní informační služby.

Jak to dopadne (pokud se nestane zázrak a Babiš přece jen nenajde odvahu Zemanovi vzdorovat, což však není v povaze bývalého agenta StB)? Jasně to naznačil místopředseda výboru pro bezpečnost Jan Birke (ČSSD) v rozhovoru pro Deník N. Sdělil, že vedení BIS by měl dočasně převzít Koudelkův zástupce Jan Pavlíček: "S plnou parádou a s plnou jistotou si ho může zpátky jmenovat nová vláda. To máte to samé, jako kdybych se já jako starosta před volbami pouštěl do nějakých klíčových výběrových řízení. Já bych někomu nejmenoval měsíc před volbami třeba nového ředitele školy nebo technických služeb." - Porovnávat post ředitele tejné služby s funkcí ředitele školy nebo technických služeb svědčí o úrovni Birkeho intelektu. Je ale zřejmé, že takhle to upekli.

Poslanci ANO navíc argumentují tím, že opozice přece chtěla i u funkce nejvyššího státního zástupce, aby o něm rozhodla až příští, nová vláda. Argumentují i tím, že opozice blokuje dovolení rady ČT před sněmovními volbami.

K tomu dvě poznámky. První. Nejvyšší státní zástupce (stal se jím Igor Stříž) jmenován byl, vláda na opozici nebrala ohled. Druhá. Pokud Koudelka (nebo někdo jiný) nebude jmenován, BIS zůstane bez ředitele v době voleb, kdy pojedou naplno dezinformační proruské servery. Zároveň platí, že zřejmě nelze vedením služby pověřit zástupce. A služba bude bez hlavy k velké radosti Moskvy. Moskva dokáže, jak silný má vliv nejen v Maďarsku, ale i u nás.

Další argument. Jaká bude nová vláda? Buď ji složí opozice, ale ta Koudelku jasně podporuje, nebo Babiš, ale ten Koudelku dosud také jasně podporoval a jeho poslanci taky. Tak kde je problém? Na Hradě, který pracuje pro Rusy.

Poslední pohyb okolo BIS nastal v pátek dopoledne. Koalice Spolu oznámila, že svolá mimořádnou schůzi sněmovny, pokud Babišova vláda nenavrhne, aby v čele BIS pokračoval Michal Koudelka. Podpisy pro svolání schůze má již koalice sebrané. Uvidíme, jestli to chce Babiš hnát až tak daleko. (Mohlo by se stát, že se ANO poprvé ukáže jako nejednotné, což si premiér zajisté před volbami, které chce vyhrát, nepřeje.)

Zeman není ten, kdo má rozhodovat o šéfovi BIS. Je za tím velká hra, tvrdí Žáček (video DVTV z 5. srpna 2021)

Ředitel BIS má po všech úspěších takovou míru důvěry, že není důvod, abychom ho měnili, říká poslanec ODS Pavel Žáček. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy