Josef Pazderka Josef Pazderka | Komentáře
15. 3. 2020 13:30

Koronavirovou krizi zvládneme. Ale jenom společně

Tvrdá vládní opatření proti šíření nákazy vyhodila náš běžný život dočasně z normálu. O to víc je nyní zapotřebí rychlé sdílení přesných informací a také pohotová lidská solidarita.
Ukázka z knihy Ptačí sněm.
Ukázka z knihy Ptačí sněm. | Foto: Labyrint/DOX

"V tento čas se cítím oprávněn požadovat pomoc všech, a říkám: Pak tedy přijďte a postupujme společnými silami," pronesl během slavné řeči v roce 1940 o "krvi, potu a slzách" britský ministerský předseda Winston Churchill. Stalo se tak po napadení Velké Británie nacisty.

Situace v dnešním Česku samozřejmě není srovnatelná s vypuknutím druhé světové války, nárok na spolupráci a vzájemnou solidaritu je ale stejně urgentní. Tvrdá vládní opatření vyhodila náš běžný život z normálu, lidé právem hledají přesné informace o tom, jak čelit nákaze, jak se testovat a chránit, jak zvládat logistická omezení i řadu dalších závažných komplikací. 

Aktuálně.cz jako velký zpravodajský web chce být kanálem kvalitní komunikace oběma směry - od klíčových aktérů (vlády, hygieniků i dalších odpovědných osob) směrem k veřejnosti, ale i obráceně. Dostávají se k nám alarmující informace o zmatcích kolem karantény, o nedostupnosti testů i ochranných pomůcek a další podobné znepokojivé zprávy.

Konfrontujeme s nimi klíčové aktéry podobně jako kolega Radek Bartoníček na sobotní tiskové konferenci vlády, během níž upozornil na tragický nedostatek ochranných prostředků pro zdravotníky v první linii. Děláme to s jediným cílem: aby se informace co nejrychleji dostaly ke klíčovým lidem a situace se zlepšila. 

Důrazně proto protestujeme proti novému omezení počtu novinářů na tiskových konferencích vlády s odkazem na zdravotní rizika. Taková věc se dá vyřešit ochrannými rouškami, ne škrtáním novinářů z akreditačních seznamů. Plynulý tok informací oběma směry je v těchto dnech naprosto klíčový.      

I naše redakce čelí kvůli šíření koronaviru řadě logistických omezení. Některé kolegy jsme poslali preventivně domů, aby byli k dispozici pro případ, že budeme muset uzavřít newsroom v Karlíně. Velmi pravděpodobně budeme v budoucnu čelit i dalším restrikcím. Pokud to ale jen trochu půjde, chceme fungovat naplno a zůstat důvěryhodnou linkou přesných informací o epidemii, která ohrožuje nás všechny.

Pokud máte v tomto ohledu důležitá svědectví, upozornění na slepá místa prevence i další závažné informace, dejte nám vědět. Pokusíme se na ně upozornit. V zájmu všech.  

Kromě přesných a rychlých informací chceme podpořit i vzájemnou pomoc mezi lidmi. Krize nemá jen rovinu zdravotní, ale také psychologickou a ekonomickou. Odborníci upozorňují, jak obrovský nápor na psychiku může představovat.

O to víc nás těší první viditelné akce solidarity, ve kterých lidé - při dodržování preventivních opatření - nabízejí pomoc sousedům, starým lidem, komukoli, kdo je vystaven obzvlášť velkému tlaku.  

Události mohou mít velký ekonomický dopad na některé firmy, kulturní, sportovní i jiná zařízení. Prosíme tedy o maximální ohleduplnost a solidaritu tam, kde je to možné. "A uvidí, že oni jsou král Simorgh a že král Simorgh je každý z nich a oni všichni dohromady." Známý citát ze svého Ptačího sněmu umístil nyní světoznámý český výtvarník a ilustrátor Petr Sís na svůj facebookový profil. Pro dnešní dny je více než výstižný.

VIDEO: Pražský primátor Hřib k opatřením proti koronaviru.

Hrajeme druhé housle, snažíme se hlavně zajistit chod města. Provoz metra se snažíme udržet tak, jak je, část řidičů je v karanténě nebo doma s dětmi. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy