Petr Vizina Petr Vizina | Komentáře
16. 3. 2020 18:00

Láska a nenávist v časech karantény

Člověk je v izolaci ponechán sám sobě, jako těsto v míse za oknem. Sám neví, co jím zmítá a co v něm kvasí, dokud není donucen setrvat na místě.
Karanténa, ilustrační foto
Karanténa, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Karanténa zavedená dnes o půlnoci snižuje nebezpečí virové nákazy. Zároveň podle všeho zvyšuje nebezpečí jiné epidemie, totiž hašteřivosti a domácího dusna. Na rozdíl od tajemného viru, na který zatím neexistuje lék, máme nákazu podrážděností a nerudností spolehlivě vyzkoušenou. Dají se proti ní vypěstovat protilátky, bohužel je to příliš pracné, časově náročné a je třeba sebeovládání. Nyní ovšem bude pro jeho nácvik času dostatek.

Foto: Jan Kačer

Člověk je v karanténě ponechán sám sobě, jako těsto v míse za oknem. Sám neví, co jím zmítá a co v něm kvasí, dokud není donucen setrvat na místě. Hudebníci přinucení společně cestovat v dodávce a přespávat v hotelu takovému stavu říkají "ponorka".

Na rozdíl od osádky skutečné ponorky však nejsme na společný pobyt v malých prostorách trénovaní. Navíc, pokud je osádka ponorky na palubě, je i mimo službu pořád v práci. To se o lidech, kteří kvůli karanténě musejí trčet doma, říct nedá.

Každá iritující maličkost se při tisícím pohledu zblízka stává monstrózní tragédií. Práce je bezpečná činnost, víme, kam sáhnout a jak zareagovat. Ale toto je nová situace. Jak se dohodnout, jestli je na nákup nutné vyrazit s rouškou? Pokud žena řekne ano, je pro mě panikářka, řeknu-li ne, jsem pro ni bohorovný ignorant. Existuje třetí cesta? Nevíme, jisté ale je, že používáním slov jako "panikářka", "ignorant" či daleko horších se o existenci třetí cesty nepřesvědčíme. Rozhádaní se nepohneme z místa.

Zatni zuby a vydrž

Internetem kolují zaručené rady, jak se koronaviru bránit. Vyplachujte každou čtvrthodinu ústa horkou vodou, Covid-19 se uvaří! Nejezte zmrzlinu! Zkuste zadržet dech na 10 vteřin. Jestli se nerozkašlete, jste v pořádku!

Užitečnější podle všeho bude rada odstřihnout se alespoň na část dne od přístrojů, které nás neustále informují o situaci ve státě a ukazují počítadlo nakažených. "Děti jsou už tak vyděšené. Čtou také spíše emoce než obsah slov, tedy aktuálně úzkost, napětí a stres," radí psycholožka.

Britský plakát z dob bombardování Londýna
Britský plakát z dob bombardování Londýna | Foto: IWM

Naštěstí není za časů karantény tak snadné prásknout dveřmi a "odstěhovat se k mamince". Naneštěstí není za časů karantény možné dát si v hostinci na stojáka pivo a srkat je v němém vzdoru.

Jistá naděje spočívá v tom, že nejsme první, koho omezení pohybu a sdružování potkávají. Z dnešní johnsonovské Británie si nejspíš těžko brát příklad, imponující však dodnes zůstávají třeba válečné plakáty: "Grit your teeth and bear it" - zatni zuby a vydrž, "Nezapomeň si plynovou masku", "Kočka má sedm životů, ty ne". Ten pohled na válečnou propagandu z dob smrtelného nebezpečí dodnes uklidňuje.

Ještě starší rady, jak pěstovat sebekázeň a rozumnou komunikaci, pak pocházejí z dob, kdy oblohou nekřižovaly bombardéry Luftwaffe. V Knize přísloví, připisované starověkému králi Šalamounovi, je k mání tréninkový kurz pro časy karantény v době míru.

Cílem výcviku je mentální rouška zabraňující bacilům prchlivosti poprskat ten malý prostor, do něhož jsme uzavřeni. Úvodní lekce, jak se doma za časů koronaviru nepozabíjet, může vypadat takto: "Vlídná odpověď odvrací rozhořčení, kdežto slovo, které ubližuje, popouzí k hněvu."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy