Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 8. 2020 7:31

Lidé okolo Zemana nás vracejí do 90. let. Na své kšefty mají ještě dva a půl roku

Hradní svět: neotevřenost, podivné kšefty, obžalovaný ředitel Lesní správy Lány, který dál vykonává svoji funkci. Typická je i zásadní neochota podávat informace.
Kancléř Vratislav Mynář, muž, který v tom umí chodit jako málokdo jiný. A je chráněn hlavou státu.
Kancléř Vratislav Mynář, muž, který v tom umí chodit jako málokdo jiný. A je chráněn hlavou státu. | Foto: Jakub Plíhal

Zvláštní pozorovat, co se děje v okolí prezidenta. Máte pocit, že jste se v čase přenesli o pětadvacet let zpátky. Někam do 90. let, ne-li ještě víc dozadu. Naprostá neotevřenost, podivné kšefty, obžalovaný ředitel Lesní správy Lány, který ovšem dál vykonává svoji funkci, jako by se nechumelilo. Typická je i zásadní neochota podávat informace. A nad tím vším se vznáší nikoli prezident Miloš Zeman, nýbrž prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

V druhé polovině května státní zástupce obžaloval ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka za zmanipulování obří zakázky v prezidentském sídle. Mynář nechal Baláka ve funkci a odvolal se po babišovsku na presumpci neviny. Už to samo je značně podivné. Je též známo, že do funkce Mynář Baláka dosadil bez výběrového řízení a poté od sněmovny získal, vylobboval, stovky milionů na stavební práce. Stavbu dozoroval jeho přítel z Osvětiman…

Balák měl manipulovat velkou stavební zakázku na zpevnění břehů nádrže a Hrad připravit o miliony. Kauzu dozoruje Jiří Pražák, který před časem řekl, že Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo "obžalobu na jednu fyzickou osobu obviněnou ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a jednu fyzickou a jednu právnickou osobu, obviněné ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky". Balák však lánské lesy řídí dál a kancléř Mynář ho chrání. Tlačil kupříkladu na tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby v kauze Lesní správy Lány podal stížnost pro porušení zákona.

Další "hradní" příběh, v němž už přímo figuruje i prezident Zeman. Loni si koupil za 2,5 milionu stavební pozemek o rozměru tisíc čtverečních metrů v obci Lány. Prodal mu ho místní podnikatel Josef Hošek. Psalo se o tom; až prezidentovi skončí hradní mandát, postaví "malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam houpací křeslo, budu si číst zajímavé knihy a nebudu muset odpovídat na pitomé otázky novinářů", jak sám řekl.

Jenomže díky otázkám novinářů, jež nebyly pitomé, se ukázalo, že z veřejného rozpočtu sídla prezidenta začalo dceři Hoška Ivaně Píšové plynout skoro 1,5 milionu korun. Jak? Před sedmi lety na internetu nabízela manikúru, teď však bude z vytěženého dřeva v Lánech vyrábět prkna. Pilu sice nevlastní, zato má živnost na zpracování dřeva a vykonává ji v areálu, který patří Hoškovi. Jako zcela "logický" (míněna logika Baláka a Mynáře) pak vypadá fakt, že Hrad ve smlouvách začernil pasáže, aby se nedalo zjistit, kolik platí za prkna a jestli to není víc, než kolik by platil jiným pilám.

Jeden policií chráněný, druhý zas presumptivně nevinný

Lesní správa od smluvních partnerů vyžaduje, aby podepsali toto: "Za obchodní tajemství označujeme následující informace: cena v Kč/m3 jednotlivých sortimentů, množství jednotlivých sortimentů v m3. Tímto vás žádáme, aby při zveřejňování smluv byly výše uvedené informace začerněny a nebyly tak zpřístupněny třetím osobám."

Další kousek, dřevo z odpočinkového sídla českých prezidentů v Lánech mířilo od poloviny roku 2017 taky firmě Balákova zetě (rodina je základ státu) a rovněž do Číny. Zřejmě proto, že pro tuto komunistickou říši má prezident slabost. Že však bude dřevo odvezeno do Číny, to nelze vyčíst z registru smluv, zřejmě to patří mezi lánské tajnosti. Živnostník Rudolf Kučera Aktuálně.cz řekl: "Když jsme chtěli kulatinu, řekli, že to dávají do Číny." A nebyl sám. Balák obchody s Čínou připustil.

Hrad prohlašuje, že za uplynulých pět let vytěžil v Lánech cca 137 tisíc krychlových metrů dřeva, hodnota v desítkách milionů korun. Se dřevem obecně je ten problém, že není snadné kontrolovat, kolik se ho vytěží a odveze. V případě lánské obory jde navíc o uzavřenou, normálnímu smrtelníkovi nedostupnou oblast.

A jsme zpátky na začátku. Lesní správu Lány řídí Miloš Balák, obžalovaný, ale presumptivně nevinný. Baláka pak odmítá odvolat kancléř Mynář, který nechává - údajně za své peníze - natáčet videa o tom, jak nic špatného nedělá, třeba že si od Číňanů neobjednal výhrůžky zemřelému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). A Mynáře, pod nímž se dějí tyto kšefty, drží v křesle prezident Zeman, který, až skončí, bude mít kousek od Lán bungalov. Kancléř má ještě další výhodu, pracuje pro hlavu státu, takže se na něj policie v podstatě nemá šanci dostat (míněno třeba nasadit odposlechy). Ti, kteří chrání prezidenta, Mynářovi slouží jako ochrana před případnými policejními štěnicemi. A jen tak mimochodem, náš superpremiér s tím stavem není s to udělat vůbec nic. Zemana se bojí.

Devadesátky jak vyšité. Propletence, do kterých není vidět, stále stejné osoby. A to celé se odehrává okolo našeho superčistého, dvakrát přímo zvoleného prezidenta. Mandát Miloši Zemanovi skončí v březnu 2023, je zhruba v polovině svého druhého období. Lidé okolo něj tedy mají už "jen" dva a půl roku na to, aby v tomto devadesátkovém způsobu života pokračovali.

Hradnímu kancléři se za šest let nepodařilo získat bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Přesto zůstává po prezidentově boku. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna schválila možnost vzniku komisí pro stavy sucha

O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Vládní novelu vodního zákona, která to má umožnit, dnes schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.

Komise mají podle novely vyhlašovat stavy sucha, následně vážnější stav nedostatku vody a pak krizový stav. Komise by měly být na úrovni krajů a státu. Předsedou krajské komise bude hejtman daného regionu.

Sněmovna přijala návrh zemědělského výboru, aby k jednání krajské komise museli hejtmani přizvat dotčené uživatele vody významné pro dané území uvedené v plánu pro sucho a mohli přizvat zejména zástupce dotčených obcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy