Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 5. 2020 7:30

Mynář už je něco mezi čínským kancléřem a českým prezidentem. Zeman mizí, Lež vítězí

Hradní video je pročínské. Jako by ho natočil ne český, ale čínský kancléř. Mynář dělá pro Čínu. Klíčovým aspektem je vyhrožování, snaha zastrašit nezávislá média.
Muž v pozadí, který je stále více vidět. Není to pěkný pohled.
Muž v pozadí, který je stále více vidět. Není to pěkný pohled. | Foto: Zbyněk Pecák

Příběh dokumentu, kterým Čína vyhrožovala bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), aby nejezdil na Tchaj-wan, pokračuje. Aktuálně.cz na něj upozornilo již letos v únoru. Deník N později zveřejnil informaci, kterou mu potvrdily tři zdroje, že si výhrůžky objednal Hrad a dojednával je kancléř Vratislav Mynář. Ten odmítl předstoupit před poslance zahraničního výboru, útočí na nezávislé novináře a nyní nechal natočit propagační video, kde se veřejnost pokouší přesvědčit, že si nic neobjednal. Nazval je Příběh jednoho listu papíru a je to prý "reportáž".

Na začátku slyšíme, že se měsíc po Kuberově smrti "náhle, v předvečer volby nového předsedy Senátu jakoby náhodou vynořil takzvaný výhrůžný dopis z čínské ambasády". StB by se za ten úvod nemusela stydět. Ono "jakoby náhodou" naznačuje spiknutí proti Hradu. (Pravý opak je pravdou.) Mynář dokument bagatelizuje, "jak vidíte, je to jedna strana A4", jako by rozsah, nikoli výhrůžný obsah, hrál roli. A prý se nejedná "o žádný dopis panu Kuberovi". Tak proč mu ho dali?

Dozvíme se, že čínský "dokument není ani podepsán, je to jednoduché politické stanovisko čínské republiky". (Které jako poslíček předal Hrad.) Čína "pouze říká, že považuje Tchaj-wan za integrální součást svého území. Že si na něm nepřeje návštěvy, které by mohly vyvolávat dojem, že se jedná o samostatný stát, a vyjadřuje přání, aby tuto návštěvu pan Kubera neuskutečnil".

Mynář si myslí, jak je chytrý, jenomže dopad propagačního videa špatně spočítal. Dál totiž dělá jen a jen to, co chce Čína. Vůbec nechápe, že by Kubera, Senát a další demokratičtí politici mohli jednat samostatně. Tlačí postoj Číny, ne náš. Je čínským kancléřem, ne kancléřem Pražského hradu.

Nepřehlédnutelné: ve videu se vůbec neobjeví prezident Miloš Zeman. Jako by neexistoval. Proč? Hrad už není jeho doménou? Důvodů neobjevivšího se Zemana v reportáži může existovat víc. Zvolený prezident už na Hradě nejspíš nehraje žádnou roli, stal se zřejmě jen loutkou, parta Mynáře si to tam řídí sama. Nebo (v lepším případě) jim prezident řekl, ať si ten čínský bordel koukají uklidit, že s tím nechce mít nic společného. Varianta málo pravděpodobná, úterní schůzka s šéfem Senátu Vystrčilem ukázala, že i Zeman je čínský jako Mynář.

Občané si názor už udělali

Kancléř video mylně označuje za reportáž. Je to však jeho PR materiál. Samozřejmě v něm útočí na nezávislé české novináře. Na konci sám říká: "Protože některá naše česká média už dlouhodobě nejsou schopna podávat objektivní zpravodajství, rozhodl jsem se s nimi nekomunikovat a neposkytuji jim žádná vyjádření. Cokoliv bych jim řekl, překroutily by Česká televize, Respekt, Aktuálně nebo Deník N do přesného opaku. Proto vznikla tato krátká reportáž, aby si občané mohli na věc udělat vlastní názor." Klasická metoda, pravda je lež a lež je pravda. Nad Hradem by už několik let měla povinně viset standarta "Lež vítězí".

Mynář a nejspíš i poradce Nejedlý vidí, že jejich práce pro Čínu, proti Česku, mnoha lidem vadí. Vyhrožování nemá nikdo rád, natožpak vyhrožování velmocí. Čína nám v dokumentu vyhrožuje. Tvrzení Deníku N, že si to vyhrožování Hrad (Mynář) objednal, představuje obvinění na úrovni vlastizrady.

Parta na Hradě už asi myslí na budoucnost, co si počne, až Zeman ve funkci skončí (potřetí kandidovat nemůže). Propagační video je také hra o věci příští, výzva dalšímu zemanovskému prezidentovi "nech si nás tu, jsme všehoschopní".

Co vás na "reportáži" udeří do očí: vystupuje v ní mrtvý Kubera (na fotkách, nemůže se bránit), kancléř Mynář jako jakýsi pán Hradu a ředitel hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák. Ani na vteřinu nedostane prostor druhá strana. Základní zásada žurnalistiky je zcela porušena. (Tolik k "reportáži".)

Propaguje se Mynář a Čína, nikoli Česko

Kancléř tvrdí: "Odmítám jakékoli spekulace na téma, že si Kancelář prezidenta republiky měla objednat výhrůžný dopis z čínské ambasády jako zcela nepravdivé a falešné." Nijak to však nedokládá. Tvrzení Deníku N, jež potvrdily tři různé zdroje, nevyvrátil. Pravda se vyvrací špatně.

Hrubá chyba - video je ryze pročínské. Jako by ho natočil ne český, ale čínský kancléř. Mynář dělá pro Čínu. Klíčovým aspektem je vyhrožování, snaha zastrašit nezávislá média. Novináře Mynář vyzval k omluvě "nebo k doložení jejich tvrzení. Pokud tak neučiní, budou následovat další právní kroky, v krajním případě nemohu vyloučit ani žalobu". Proč ji dávno nepodal?

Co znamená ono "doložení tvrzení"? Hrad se asi zuřivě pídí po jménech tří zdrojů. Proč? Aby na ně oni (nebo snad Číňané?) mohli tlačit.

Komický je "důkaz", že si Mynář čínské výhrůžky neobjednal: dokument doručil "pravděpodobně pracovník čínské ambasády přímo k tomuto pultíku", říká kancléř. A další perla hradní logiky, Kubera prý přisuzoval čínskému výhrůžnému dopisu "nulovou" hodnotu, protože ho "zapomněl v aktovce".

V úterý se s prezidentem setkal druhý nejvyšší ústavní činitel Česka, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Hovořili o výhrůžném dokumentu, který Kuberovi dali na Hradě. Vystrčil po schůzce oznámil, že se s prezidentem v ničem neshodli a jeho cesta na Tchaj-wan se stává reálnější. "Problém čínského dokumentu pro mě vyřešen není. Nejsem ale schopen to uzavřít ke spokojenosti těch, kdo by chtěli znát celou pravdu a všechny podrobnosti, protože nemám žádné nástroje, jak se dalších informací domoci."

Mynářovo video nepropaguje Česko (nebo případně prezidenta), ale jeho a Čínu. Vidíme plasticky, co se děje, Hrad se urval od českého státu, táhnou ho mimo naše zájmy, mimo vládu, mimo Senát. Zeman ve videu nemluví, všechno to řídí Mynář a jeho parta.

Vystrčil jednal s prezidentem Zemanem o výhrůžném dokumentu s razítkem čínské ambasády, který se dostal krátce před smrtí k Jaroslavu Kuberovi. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy