Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 1. 2016 15:00

Limberský nešel před soud, natož do vězení. V pořádku, být celebritou není přitěžující okolnost

Nezodpovědní řidiči mají nést následky, ale když neprovedou nic horšího, není důstojnou odpovědí zavírat je za mříže.
Co dělá na hřišti, není polehčující, ani přitěžující okolností.
Co dělá na hřišti, není polehčující, ani přitěžující okolností. | Foto: ČTK

… hrozí mu až tři roky vězení.“ Ve zprávách o loňské autonehodě fotbalisty Davida Limberského nesměla chybět horní sazba, kterou mu za ohrožení pod vlivem návykové látky může soud vyměřit. Samozřejmě, ale to už se nedodávalo, jen teoreticky. Vždyť reprezentační obránce se podle dostupných informací něčeho takového dopustil prvně a trestní rejstřík má čistý.

Co udělal: boural s 1,24 promile, kromě svého bentley poškodil zídku a sloup, od nehody utíkal a policistům hrozil, „že si to lidově řečeno odskáčou a že je čekají velké problémy“ (citována policejní mluvčí). Z vyhrožování s cílem působit na úřední osobu (§ 326) ovšem obviněný nebyl. Noční konflikt s policií jako by se nekonal.

Místo médii ždímaných „až tří let vězení“ dostal jen rok zákazu řízení, trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno. Plus uhradil škodu. A do pokladny Viktorie Plzeň zaplatil pokutu za porušení profesionální smlouvy.

Vyvázl Limberský lacino? Kdo snad čekal, že půjde do kriminálu, musí být zklamán. Ale to by byl neadekvátní, exemplární rozsudek. Kdokoli netrestaný a s jen trochu protřelejším advokátem by dopadl podobně jako V. I. P. fotbalista. A nešel by sedět. Rámec trestu je přiměřený. Roční zákaz řízení se může zdát krátký, ale neznáme všechny detaily Limberského řidičské historie.

Okolnosti nehody, které se veřejnému mínění můžou zdát přitěžující, ve skutečnosti pro justici přitěžující nejsou. Tak je to správně. Když Limberský slaví gól točením virtuálního volantu, vypovídá to o jeho mentálním ustrojení a smyslu pro pokoru, ale nemá to mít vliv na to, jak mu měří spravedlnost. Když něco provede celebrita v bentley a vzor pro mládež a píše se o tom v novinách, není to důvod ani k mírnějšímu, ale ani k přísnějšímu potrestání.

Česká justice začala šlapat na paty silničním pirátům a arogantním šoférům. Velmi. V paměti je loňský rozsudek 15,5 roku za úmyslné najetí do dodávky v Brně. V pondělí soud potvrdil šest let za vybržďování na D1 a nehodu s lehkým zraněním. Resumé kauzy opilého sportovce z tohoto trendu vypadává jen zdánlivě. Nezodpovědní řidiči mají nést následky, ale když neprovedou nic horšího než Limberský, není důstojnou odpovědí zavírat je do (i tak plných) vězení. A takový případ není třeba ani předkládat (i tak vytíženým) soudům, není tak závažný, aby ho nemohl uzavřít státní zástupce.

 

Právě se děje

Další zprávy