Zdeněk Mihalco | Komentáře
13. 5. 2010 16:07

Má EU pomáhat Řecku? Či jej nechat zbankrotovat?

Sedláček, Robejšek, Mikloš, Pírko, Kohout a další blogeři o pomoci zadluženému Řecku
Foto: Aktuálně.cz

Je pomoc Řecku správným krokem? Nebo zemi EU měla nechat napospas dluhům? Co by se stalo v případě, že by EU této předlužené jihoevropské zemi nepomohla?

Neshodnou se ani přední ekonomové, kteří blogují na Aktuálně.cz. Zatímco například Tomáš Sedláček tvrdí, že Řecku EU musela pomoci, jiný ekonom Štěpán Pírko je přesvědčen, že pomoc Řecku jen odsune problém do budoucna, kdy jeho řešení bude ještě víc bolet.

"Finanční pomoc Řecku je stejně nespravedlivá, jako byla finanční pomoc bankám. Těm největším hříšníkům byla prokázána ta největší milost, koneckonců podobně, jako se stává často i v Ježíšových příbězích či podobenstvích," píše Tomáš Sedláček, který však zdůrazňuje, že finanční svět je dnes natolik propojený, že kdyby byla na pokraji bankrotu třeba taková Čína, bylo by v evropském nebo americkém zájmu jí pomoci. Bloger dodává, že "Aténám jsme prostě jako Evropané pomoci museli."

Podle Sedláčka do budoucna vede cesta přes preventivní opatření, která by zabránila tomu, aby se státy do situace Řecka dostaly. "Proč prostě nepřiznat, že Maastrichtská kritéria i Pakt stability a růstu jsou mrtvé," ptá se Sedláček a píše: "Pokud budeme trvat na starém tupém tříprocentním fiskálním pravidlu, budou země maximalizovat růst a cílit právě na tříprocentní deficit. Budou mít zkrátka tendenci neustále se zadlužovat."

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Tomáše Sedláčka: Vykoupení Řecka aneb O hříších moderní doby

Podle ekonoma Štěpána Pírka není pomoc EU Řecku správným řešením, protože prohlubuje takzvaný morální hazard.

"Jaký je to příklad pro ostatní, když ten, kdo si roky žil nad poměry, bude zachráněn z kapes toho, který se choval rozumně? Je to stále stejná písnička dokola, ať už se jednalo o záchranu finančních institucí v roce 2008 nebo záchranu států nyní," tvrdí tento analytik v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Rozhovor na blogu Štěpána Pírka: Krize nekončí. Hrozí vysoká inflace

Pomoci Řecku a souvislostmi, které tento krok přinese, se ve svém blogu na Aktuálně.cz zabývá také další ekonom Vladimír Pikora.

"Pokud Řecko půjčku dostane, nebude to ze solidarity a evropanství. Bude to z vypočítavosti, protože půjčka bude levnější než selhání Řecka jako dlužníka, které média často nepřesně označují jako bankrot. Řecko totiž dluží z velké části právě evropským bankám. A ty jsou často spoluvlastněné státy," napsal ve svém blogu.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Vladimíra Pikory: Eurozóna na rozcestí. Přežije, nebo padne?

Také další analytik Petr Robejšek ve svých textech rozebírá problémy eurozóny: "Jejich odpověď (politiků EU) na krizi eura však opět není věcně správná, ale zato je politicky průchodná - a zatraceně drahá. Ještě není vyhráno, ale zdá se, že trhy se nechaly předběžně uchlácholit. Zůstane-li to tak, stane se měnová unie spolkem založeným na finančních transferech," píše Robejšek k zásahům politiků v reakci na problémy Řecka.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Petra Robejška: Anatomie evropských omylů

Pomocí Řecku žije mimo jiné také slovenská politická scéna. Svůj pohled publikoval ve svém blogu na denících Aktuálně.sk a Aktuálně.cz bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš, který je nyní ;místopředsedou opoziční strany SDKÚ-DS. Zastává stejný názor jako ekonom Štěpán Pírko, když tvrdí, že celý problém Řecka je učebnicovým příkladem morálního hazardu.

"Všetci vedia, že riziko nesplatenia týchto peňazí je veľké. Keby nebolo, tak by požičali banky, nemuseli by zaskakovať štáty eurozóny," je přesvědčen Mikloš.

Ivan Mikloš.
Ivan Mikloš. | Foto: Aktuálně.cz
Celý text Ivana Mikloše: Grécko - kto to zaplatí a kto by mal

Analytik Pavel Kohout vyčítá politikům, že neznají (či se neřídí) ekonomickými zákonitostmi, a proto jsou jimi přijímaná řešení špatná. Včetně toho, které má pomoci Řecku. Dokumentuje to na řadě politických prohlášení, které se záhy ukázaly jako naprosto mylné.

"'Pokud jde o Řecko, problém je kompletně vyřešen,' prohlásil například začátkem března 2010 italský premiér Romano Prodi... Svým způsobem skvělý byl někdejší německý ministr financí Steinbrück v létě 2008: 'Finanční krize je čistě americká záležitost, která se nijak nedotkne Německa a EU'," připomíná Kohout.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Kohouta: Vlci, ovce a pošetilost mocných

Dále o problémech Řecka a pomoci EU:

 

Právě se děje

Další zprávy