reklama
 
 

Masakr v Berlíně: Strach je stezkou k temné straně. Vede k nenávisti a k nevýslovnému žalu

20. 12. 2016 12:45
Důležité je, abychom si nenechali změnit myšlení, abychom nezačali myslet stejně brutálně jako teroristé. A už vůbec ne o Vánocích.

V pondělí večer najel řidič uneseného nákladního vozu do davu na vánočních trzích v Berlíně. Nepochybně úmyslně. Zemřelo nejméně 12 lidí, dalších 48 bylo zraněno. Šofér podle prvních informací měl být Pákistánec, který do Německa přišel jako uprchlík koncem loňského roku a od června měl údajně povolení k přechodnému pobytu. Ještě v úterý byl ale propuštěn a policie skutečného řidiče-vraha stále hledá. Mezitím se k atentátu přihlásil takzvaný Islámský stát.

Nelze pochybovat, že se jednalo o promyšlený, předem připravený, odporný teroristický čin namířený proti nevinným lidem. Ve svém vystoupení o tom mluvila také německá kancléřka Angela Merkelová. – Podobá se útoku ve francouzském Nice 14. července, kdy terorista v kamionu zavraždil více než osmdesát lidí včetně dětí a desítky zranil. V Nice i v Berlíně, ale i na mnoha dalších místech nejen v Evropě, zažíváme teror nového věku.

Opakuje se nejen stejný teroristický scénář (náklaďák najede do nic netušícího davu), ale i stejná reakce na ten zhovadilý, cynický čin: "uprchlíci vraždí". Skutečnost je však taková, že vraždí teroristé, nikoli uprchlíci. Dávat mezi ty dvě totálně odlišné skupiny rovnítko je nebezpečný omyl.

Jaké nebezpečí ten omyl skrývá, to asi nejlépe vystihl úterní tweet deníku Die Welt, který cituje mistra Yodu, známou postavu z Hvězdných válek: "Strach je stezkou k temné straně. Strach vede k zuřivosti. Zuřivost vede k nenávisti. Nenávist vede k nevýslovnému žalu."

Strach taky vede k obviňování, hledání viníka. Šéf britské strany UKIP Nigel Farage napsal na Twitteru: "Hrozné zprávy z Berlína, ale žádné překvapení. Události, jako jsou tyto, budou odkazem Merkelové." (Skoro jako by mu to vyhovovalo...) Že za útok může Angela Merkelová, je stejně absurdní jako obvinit en gros uprchlíky.

Slovenský premiér Robert Fico ve svém vystoupení zopakoval, že dokud povede vládu, nebude souhlasit s vytvořením ucelené muslimské komunity na Slovensku. Přeloženo z ficovštiny: za útok mohou všichni muslimové... Takto se dá pokračovat. Výsledkem berlínského vraždění tedy je spojování teroristů s muslimy, uprchlíky a všemi těmi, kdo volají po přijímání utečenců z válečných oblastí. Strach vede k nenávisti. Nenávist vede k rozvratu.

Útok na "čas radosti a veselosti"

Berlínský útok teroristům vyšel. V tuto chvíli nevíme, zda byl skutečně spojen s tzv. Islámským státem, ale sleduje jeho linii, tedy rozvrátit Evropu, Západ, poštvat místní občany proti sobě i proti utečencům, všecko to těžké udělat ještě těžším, neúnosným. Donutit nás, abychom se vzdali svých hodnot, mezi něž patří právo na azyl a náboženská svoboda.

Útok vyšel i v tom, že byl očekáván a stal se, takže to vypadá, že se neumíme, nedokážeme bránit. Obviňování se jistě obrátí i proti německé policii, tajným službám, organizátorům vánočních trhů a těm, kdo je povolují. (Proč probíhají u silnice, takže tam do lidí může vjet náklaďák?)

Šéf německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy, tamní klíčové tajné služby, Hans-Georg Maassen nedávno varoval, že ofenzíva irácké armády a kurdských jednotek v Sýrii může vést k dalším teroristickým útokům v Evropě. "Připravujeme se na různé scénáře. Včetně toho, že dobře vycvičení střelci současně zaútočí na různých místech s kalašnikovy nebo jako sebevražední atentátníci."

Vrah zaútočil ukradeným náklaďákem na vánoční trh. Těch nejen v Německu, ale všude v Evropě probíhají tisíce a chodí na ně miliony lidí. (Al-Káida chystala teroristický útok na vánoční trhy v Evropě už před 16 lety.) Nelze je dokonale, stoprocentně uhlídat. Nemáme tolik policistů a zpravodajců, nežijeme v zemích, na které totálně dohlíží tajná policie. Bohužel, musíme přijmout drsný fakt, že jsme ve válce s islámskými teroristy (nikoli však s islámem) a že oni usilují o to, abychom přijali jejich zoufalé, nenávistné myšlení. Abychom se začali nenávidět navzájem.

Útok se odehrál před Vánoci, křesťanskými svátky, "časem radosti a veselosti", který se náhle obrací v čas smutku a soucitu s rodinami, jimž vrah někoho zabil nebo zranil. Soucitu s Berlínem a jeho obyvateli (kdekdo z nás tam někoho zná, kdekdo z nás tam jezdí, Berlín je "náš").

Vánoce teroristé vidí jako symbol Západu a křesťanství, chtějí je nabourat a zničit. Špatně jim rozumějí, Vánoce křesťan chápe jako narození Boha do světa. Ježíš však není bohem nenávisti, synem boha nenávisti, nýbrž vtělením boží lásky a oběti. Tuto víru nelze zničit vraždou.

Zároveň se musíme bránit (mnoha teroristickým útokům policie a tajné služby zabránily) a nenechat si vzít svobodu a soucit s trpícími. Je v pořádku, že jsou posilovány tajné služby, je v pořádku, že i u nás budou trhy a veřejná místa více střežit policisté. Nejpodstatnější však je, abychom si nenechali změnit myšlení, abychom nezačali myslet stejně násilně a brutálně, stejně atavisticky jako teroristé. A už vůbec ne o Vánocích. Nenechme si vnutit nenávist.

autor: Martin Fendrych | 20. 12. 2016 12:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama