Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
7. 2. 2013 9:40

Matematika ve školce? Proč ne, ale problém je jinde

Komentář: Škola by měla naučit myslet a chápat. Ale ne jen skrz počty!
Prosím, neznechuťte jim to. (Ilustrační foto.)
Prosím, neznechuťte jim to. (Ilustrační foto.) | Foto: Ludvík Hradilek

PhDr. Fiala a RNDr. Nečas představili plán nazvaný „2x5 kroků ke kvalitnímu školství". Už název napovídá, že jediným školním předmětem, který je v něm konkrétně zmíněn, je matematika.

Záměr je jasný: Více matematiky a pak více technických odborníků, inženýrů všeho druhu, protože ty ekonomika bude potřebovat naléhavěji než lidi s humanitním vzděláním.

„Je až fascinující, jak školy dokážou dětem znechutit matematiku," povzdechl si přitom premiér, vystudovaný plazmový fyzik.

Má i nemá pravdu. Problém je v tom, že ani sebevynalézavější osnovy a pro matematiku sebezapálenější učitelé ještě nezaručí, že si budoucnost národa tuto vědu oblíbí, nebo k ní najde alespoň nějaký nezáporný vztah. Ani když, jak plánuje ministerstvo, se s výukou počtů začne už v posledním roce mateřské školky.

Celé to jde trochu přes závit. První axiom, nebo taky klišé, zní: Matematika je mezi žáky „neoblíbená" a „obávaná".  A z druhé strany tlačí na pilu stát: Matematika je nutná, užitečná, „vůbec není nudná" a bude se z ní povinně maturovat. Oba postuláty se ovšem těžko protnou, pokud nebude alespoň trochu jasné „proč". Tedy jaký to má hlubší smysl - a vlastně nejen matematika a její vzorečky, ale i školní předměty a vůbec škola se svými pravidly a požadavky. Jednička z matiky je fajn, ale žádný hlubší smysl sama o sobě nemá.

Kampaň za matematiku krásnější může být bohulibá, pokud se nezmění v odezdikezdismus. Základem školy je „myšlení" a „chápání". Ale trénovat tyto dvě dovednosti především na matematice by bylo naprosto chybné a pro vzdělání zhoubné. Víc než s nedostatkem matematických dovedností se totiž školní výuka potýká s přebytkem specializací - vždyť dokonce i etika je samostatný předmět - a naopak nedostatkem syntézy vědomostí a poznání.

Kdybych to měl žákům popsat blíž, asi bych mluvil o tom, že objevitelé matematických zákonitostí nebyli žádní „matikáři", ale filozofové. Myslitelé hodní toho jména. Pascal, Descartes, Pythagoras a spol.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy