Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
7. 2. 2013 9:40

Matematika ve školce? Proč ne, ale problém je jinde

Komentář: Škola by měla naučit myslet a chápat. Ale ne jen skrz počty!
Prosím, neznechuťte jim to. (Ilustrační foto.)
Prosím, neznechuťte jim to. (Ilustrační foto.) | Foto: Ludvík Hradilek

PhDr. Fiala a RNDr. Nečas představili plán nazvaný „2x5 kroků ke kvalitnímu školství". Už název napovídá, že jediným školním předmětem, který je v něm konkrétně zmíněn, je matematika.

Záměr je jasný: Více matematiky a pak více technických odborníků, inženýrů všeho druhu, protože ty ekonomika bude potřebovat naléhavěji než lidi s humanitním vzděláním.

„Je až fascinující, jak školy dokážou dětem znechutit matematiku," povzdechl si přitom premiér, vystudovaný plazmový fyzik.

Má i nemá pravdu. Problém je v tom, že ani sebevynalézavější osnovy a pro matematiku sebezapálenější učitelé ještě nezaručí, že si budoucnost národa tuto vědu oblíbí, nebo k ní najde alespoň nějaký nezáporný vztah. Ani když, jak plánuje ministerstvo, se s výukou počtů začne už v posledním roce mateřské školky.

Celé to jde trochu přes závit. První axiom, nebo taky klišé, zní: Matematika je mezi žáky „neoblíbená" a „obávaná".  A z druhé strany tlačí na pilu stát: Matematika je nutná, užitečná, „vůbec není nudná" a bude se z ní povinně maturovat. Oba postuláty se ovšem těžko protnou, pokud nebude alespoň trochu jasné „proč". Tedy jaký to má hlubší smysl - a vlastně nejen matematika a její vzorečky, ale i školní předměty a vůbec škola se svými pravidly a požadavky. Jednička z matiky je fajn, ale žádný hlubší smysl sama o sobě nemá.

Kampaň za matematiku krásnější může být bohulibá, pokud se nezmění v odezdikezdismus. Základem školy je „myšlení" a „chápání". Ale trénovat tyto dvě dovednosti především na matematice by bylo naprosto chybné a pro vzdělání zhoubné. Víc než s nedostatkem matematických dovedností se totiž školní výuka potýká s přebytkem specializací - vždyť dokonce i etika je samostatný předmět - a naopak nedostatkem syntézy vědomostí a poznání.

Kdybych to měl žákům popsat blíž, asi bych mluvil o tom, že objevitelé matematických zákonitostí nebyli žádní „matikáři", ale filozofové. Myslitelé hodní toho jména. Pascal, Descartes, Pythagoras a spol.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

před 1 hodinou

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy