Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 6. 2018 12:10

Merkelová vzdala kvóty. Česko vyhrálo, hurá! Houby vyhrálo, prohráváme budoucnost

Strach, vyvolaný jak domácí, tak internacionální manipulací, se nám šeredně nevyplatí. Skrčeni za psychickou železnou oponou budeme pomalu vymírat.
Merkelová ustupuje od kvót, aby zachránila unii. Zároveň bere téma nacionalistům v zemích, jako je Česko.
Merkelová ustupuje od kvót, aby zachránila unii. Zároveň bere téma nacionalistům v zemích, jako je Česko. | Foto: Reuters

Česko vyhrálo, sláva nazdar! Porazili jsme Evropskou unii a hlavně tu nepřítelkyni všeho českého, Němku Angelu Merkelovou, ve rvačce o kvóty. Asi tak bude část tuzemců vnímat posun v otázce běženeckých kvót, k němuž kancléřka pragmaticky (a jistě nemálo zklamána) dospěla.

Na zasedání Evropské lidové strany v Mnichově Merkelová naznačila, že kvóty mají platit pouze tehdy, pokud je přijmou všechny země EU. (Tedy nikdy.) Zavedení kvót proti vůli části zemí unie podle ní nefunguje. "Nemám dojem, že by prosazení systému kvót pomocí hlasování kvalifikovanou většinou přispělo ke zklidnění situace," prohlásila kancléřka.

Upozornila však, že se sedmadvacítka musí dohodnout na reformě společné azylové a migrační politiky, jinak se může stát, že skončí volný pohyb osob v Schengenu. "Když se nám nepodaří nalézt společnou odpověď na výzvy spojené s nelegální migrací, může to zpochybnit základy Evropské unie," řekla, mluvíc o jednom ze základních principů evropské integrace.

Řešení podle Merkelové? Princip flexibilní solidarity, tedy stále dál migrace jako starost všech zemí unie, ale samy si určí, jak budou pomáhat. Což navrhuje i česká vláda.

Merkelová si uvědomila, že klasické demokratické hlasování (rozhodování většinou) nefunguje, což je prohra. Je to stejné, jako by se náš parlament dohodl, že platit budou jen ty zákony, které získají sto procent hlasů, nikoli třeba jen 51 nebo 99 procent.

Důsledek? Země přetížené uprchlíky, nárazníkové státy jako Řecko a Itálie, zůstanou přetížené, kdo nebude chtít, nějakou tu tisícovku uprchlíků od nich nepřijme. My jsme mohli přijmout v naprostém klidu dejme tomu 2500 vybraných, prověřených běženců, 0,00025, tedy čtvrtina promile počtu našich obyvatel, ale nevezmeme ani nohu.

Pokud by se situace otočila, začali by prchat lidé z Východu a kumulovat se u nás, taky nám je třeba Itálie nevezme. Nebo jiný příklad: sucho. Proč by na naše sucho měly přispívat jiné země? České sucho je naše sucho, sami jsme si ho způsobili zničením krajiny, narovnáním řek, zničením mokřadů. Co je pak nějakým Němcům, Francouzům či Řekům do toho? Z tohoto úhlu pohledu to jako velká česká výhra nevypadá, že.

Avizovaný ústup Merkelové není jen její prohra, ale prohra celé EU, principu solidarity, na němž stojí. Klíčové varování, které ústupek obsahuje: nedohoda může zapříčinit konec volného pohybu osob, potažmo konec smyslu unie.

Dárek pro Okamuru

Všimněme si typického prvku debaty o pomoci migrací přetíženým státům: největší odpor vůči kvótám předvádějí země, které mají uprchlíků málo, viz Česko. Naopak Německo migraci zvládá; podle posledních čísel už pracuje čtvrtina uprchlíků z vlny v roce 2015. Za dva roky čtvrtina v práci, dobrý výsledek.

U nás a v několika dalších zemích se vede protiuprchlická kampaň, jež infikovala a rozdělila občany. Na té kampani se podílely i proruské servery, nacionální strany ve Francii, Německu a dalších zemích mají silnou podporu z Ruska, část členů české SPD je také orientována na Moskvu. Když tedy Merkelová říká, že jsou ohroženy základní principy integrace EU, vidíme, jak je ruská hybridní válka úspěšná. (O vyhánění dalších běženců ze Sýrie díky ruské podpoře Bašára Asada ani nemluvě.)

Kancléřka Merkelová sice vypadá jako protestantská idealistka, v době uprchlické krize vsadila na solidaritu a soucit (což jí mnozí političtí tvrďáci vyčítají i v Německu), ale myšlenku spojené unie nevzdává. Proto z prohrané kvótové bitky ustupuje a nechá menšinu zemí EU vyhrát.

Bude to u nás výhra stran jako SPD, KSČM, části ANO, části ODS, části ČSSD, části KDU-ČSL a dalších? Vůbec ne. Přijdou o klíčové téma, o strašáka kvót. Pro Okamurovo hnutí je to malér, bytí a nebytí SPD souvisí se strašením, ke kterému téma migrace, kvót, nutně potřebuje. Ostatní partaje včetně komunistů se mohou tohoto tématu snáze zbavit, mají i jiná.

Je tu však ještě jeden faktor, česká budoucnost. "Ubránili jsme se před převálcováním islámem", použiju-li rétoriku nacionálních antiimigrantů. Ale zároveň jsme svět utvrdili v přesvědčení, že jsme "pevnost Česko", uzavřený stát, který se bojí všeho vnějšího, krčí se ve své jamce a radši ani nos nevystrkuje. Vyděšené Česko s politiky plašáky.

Zároveň vymíráme. Nemáme dost pracovních sil. Chybí nám "ruce i mozky". Pokud k nám v budoucnosti někdo uteče, bude to zázrak. Strach, vyvolaný částečně domácí a částečně internacionální manipulací, se nám šeredně nevyplatí. Dál budeme vymírat schovaní za nikoli již fyzickou, ale neméně silnou psychickou železnou oponou. A jak se budeme scvrkávat, naše závislost na té nenáviděné EU dál poroste. Pánové Babiši, Chovanče, Okamuro, Klausi, Zemane, přijměte naše veliké díky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy