Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 5. 2013 13:00

Miloš Zeman není opilý. Boris Jelcin taky nikdy nebyl

Glosa: Zdá se, že vzorem Zemana je Jelcin. A vzorem Schwarzenberga Šípková Růženka
Nad korunovačními klenoty přepadla Miloše Zemana "indispozice". Zdá se, že ho bohužel přepadá dost často.
Nad korunovačními klenoty přepadla Miloše Zemana "indispozice". Zdá se, že ho bohužel přepadá dost často. | Foto: Vojtěch Marek

Podle mě by našeho prezidenta Miloše Zemana neměli natáčet. Maximálně fotit. Vsedě. Nebo by natočené záběry měly být vysílány (v televizi i na internetu) s hvězdičkou jako mládeži nepřístupné. Jednak ty filmečky škodí hlavě státu a jednak slouží jako špatný příklad.

Samozřejmě s jistotou nevíme, co se to děje, v jakém stavu se při některých akcích prezident nalézá. Jsme však Češi, máme mnohaleté zkušenosti a poznáme, co to znamená, když někdo dělá takové podivné pohyby ústy, jako by kousal kyselou okurku, když se motá, když stojí, ale ono to vypadá, že jede na běžkách a krčí se v kolenou, aby vyrovnal nečekanou terénní vlnku. Říkáme tomu, že je indisponován. Říct, že je opilý, nebo „nalitý", to se nenosí. Jsme národ pivařů a národ slivovičky, ale ani jiné nápoje, třeba víno, nám rozhodně nejsou cizí. Být opilý, to se u nás toleruje, mnohým fandům se to dokonce líbí.

Ve čtvrtek 9. května měl Miloš Zeman náročný den. Zúčastnil se recepce pořádané při příležitosti státního svátku Ruské federace - 68. výročí Dne vítězství. Rusům vytkl, že u nás málo investují a naznačil, že si za rok za dva zkontroluje, jestli investice zvýší. Recepce se nepochybně neobešla bez alkoholu. Jak jinak si vysvětlit podivné klácení se, podivnou chůzi a zvláštní cviky, jež náš pan prezident předváděl po šesté hodině večerní? Jako jeden ze sedmi držitelů klíčů odemkl Korunní komoru v Chrámu sv. Víta, kde jsou uschovány České korunovační klenoty. Ty byly posléze vystaveny ve Vladislavském sálu.

Pseudolyžařské pohyby

Boris Jelcin byl svého času symbolem vznikající ruské demokracie. Ale také symbolem nezřízené ruské vášně ke konzumaci vodky.
Boris Jelcin byl svého času symbolem vznikající ruské demokracie. Ale také symbolem nezřízené ruské vášně ke konzumaci vodky. | Foto: Reuters

Pro mnoho českých občanů jsou korunovační klenoty symbolem státnosti, čímsi posvátným. Očekává se tedy, že akt jejich přenesení a vystavení bude důstojný. A k důstojnosti nepatří ony podivné pseudolyžařské pohyby, jež předváděl Miloš Zeman. Nebo jinak. K důstojnosti v západních zemích nepatří opilost. Na Hradě snad již mají onen tester, který policie nakoupila, Ramanův spektrometr. Ten umí velmi rychle odhalit neznámé látky. Také alkohol. To se zdá nyní důležitější, než schopnost přístroje odhalit výbušniny.

Video, na němž můžete sledovat podivně se klátícího Zemana, najdete ve zprávě na stránkách ČT24.

Mluvčí Hradu Hana Burianová o Zemanově chování veřejnosti sdělila: „Podepsala se na něm lehká viróza, se kterou bojuje několik dnů. To byl jediný důvod k té lehké indispozici." Zní to opravdu rafinovaně. Takových „vysvětlení" zřejmě dostaneme ještě mnoho. Těšme se.

Zeman tedy podle Hradu nebyl opilý. Opilý však rozhodně vypadal, a nikoli poprvé. V živé paměti je jeho obrat na červeném koberci v Bratislavě (jeho první státní návštěva) nebo slavné „zaškobrtnutí" v České televizi. Na konci ledna se tam měl posadit ke stolku s občerstvením, ale zavrávoral a padal ze schůdků. Poté pravil: „Ježišmarja, kdybyste mi dali informaci o tom, že je tam schod, což jste mně nedali, tak bych málem, ale málem neupadnul. Naštěstí jsem se zachránil. Děkuji všem, kteří mně nepomohli. Takže pane řediteli, kde máme popelníček?"

Karel Schwarzenberg nemá problémy s alkoholem. Zato ho bez výstrahy přepadá nutkavý spánek. Uctivé k řečníkům to není.
Karel Schwarzenberg nemá problémy s alkoholem. Zato ho bez výstrahy přepadá nutkavý spánek. Uctivé k řečníkům to není. | Foto: Vojtěch Marek

Schwarzenberg nepije, spí

Video ze studia ČT vyvolalo odmítavou reakci ve veřejnosti (kupříkladu na sociálních sítích). Zemana poté prohlédl fyzioterapeut Pavel Kolář. Hledal příčinu padání. Prezident po prohlídce pravil: „Konečně se zjistilo, proč padám ze schodů. Protože mám zanícený nerv v palci levé nohy. No a pan profesor Kolář v nemocnici v Motole mi předepsal léky, které toto padání ze schodů, jak doufám, odstraní." - Padání odstranily. Zatím. Dost možná nám však prezident „jelcinovatí" (viz bývalý ruský prezident Boris Jelcin známý svými opileckým i etudami na veřejnosti).

Je to ostudné. Je na pováženou mít na Hradě člověka, který často přinejmenším vypadá opilý. Abych však nepsal jen o tomto tuzemském magnetu, musím zmínit i Zemanova soupeře z prezidentské volby Karla Schwarzenberga (TOP 09). Ten zase při projevu Zemana ve sněmovně nepokrytě spal. Bylo to neslušné. Kníže projevil zbytečnou neúctu k hlavě státu, jíž se sám chtěl stát. Ostatně nejde jen o prezidenta, spát v přímém přenosu je neslušné, i kdyby mluvil kterýkoli poslanec.

Schwarzenbergovi by pomohlo pohodlné sofa, jeho spavost má snadné řešení. Motání se Zemana má zjevně horší charakter. Zbavit se ho možná vyžaduje léčbu. Pokud je to viróza a palec, pak ovšem není pomoci.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 25 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy