Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
2. 9. 2011 9:10

Na školství si stěžují všichni, důvody vidí každý jinde

Odborníci a čtenáři se přou, proč děti vědí čím dál méně. Přidejte se i vy
Foto: Aktuálně.cz

České školství upadá, zní (a nejen teď, kdy školní třídy opět zaplnilo přes milión dvě stě tisíc žáků základních a středních škol) varovný hlas celé řady odborníků i části veřejnosti.

Jejich názor - zdá se - potvrzují výzkumy OECD, podle nichž čeští žáci dosahují v mezinárodních srovnáních stále horších výsledků.

Zatímco na neutěšené situaci se tedy kritici shodnou, v důvodech, proč tomu tak je, ani zdaleka jednotní nejsou. Lépe řečeno: jejich zdůvodnění stojí často v protikladu.

Úplně jste rozvrátili školský systém, který před rokem 1989 zajišťoval kvalitní vzdělání většině populace, tvrdí jedni.

Nadaný, ale s handicapem

"Začíná další školní rok a do prvních tříd nastoupí noví prvňáčci. Mezi nimi i syn mých přátel, šestiletý Péťa. Do školy se těší. Je mimořádně talentovaný, umí už číst a počítat na úrovni třetí třídy, je posedlý světem čísel, map a techniky. Přesto jeho rodiče vyhlížejí začátek školního roku s obavami. Následkem banální dětské nemoci totiž Péťa před časem ztratil částečně sluch. S naslouchadlem slyší relativně dobře, má ale potíže zachytit zvuk z určitých úhlů, hůř slyší některé frekvence a celkově se musí na dění kolem sebe daleko víc soustředit."
Čtěte v blogu Pavla Košáka, člena týmu vzdělávacího programu Varianty

Školství trpí tím, že se dosud nedokázalo zbavit všech špatných stereotypů, které nutily žáky jen otrocky biflovat spousty informací, kterým nerozuměli a v životě je nepotřebovali, kontrují druzí.

Nezřídka také mnozí hovoří o nezvratném procesu, zaviněném nezodpovědným přístupem žáků, jako důsledkem rozkladu celé společnosti.

Debaty na toto téma pravidelně otevírá několik blogerů na Aktuálně.cz, především Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio, Daniel Münich z CERGE-EI, ředitel soukromé školy Porg Václav Klaus či dva - v odborných kruzích dobře známí - učitelé základních škol, Zdeněk Brom a Jan-Michal Mleziva (jejich blogy patří k nečtenějším, například Štefflův blog Úpadek školy zaznamenal přes osmnáct tisíc návštěv)

Šteffl je například přesvědčen, že české školy nedokázaly reagovat na rychle se měnící se svět a stále nabízejí informace, které už ovšem nyní nikdo nepotřebuje (či si je může kdykoliv najít na internetu).

"Škola se mění pomalu, a tak školní vzdělávání odpovídá spíše potřebám minulosti a stále více se vzdaluje potřebám a požadavkům současného a hlavně budoucího světa. Žáci i rodiče si stále více a častěji uvědomují, že to, co škola dětem nabízí, je stále hůře připravuje pro jejich budoucí život," tvrdí Šteffl, jehož firma mimo jiné připravuje zkouškové otázky, které střední a vysoké školy využívají při přijímacím řízení.

Foto: Aktuálně.cz
Onřej Šteffl:
Úpadek školy
 

Vysokoškolský pedagog Miroslav Pouzar mu oponuje: "Nevím, kterou věc člověk využije v životní praxi pravděpodobněji než dovednost čtení s porozuměním, psaní tak, aby měl napsaný text smysl a kupecké počty. Jsem přesvědčen, že rakousko-uherský přístup to děti naučit dokázal a na základě své dvanáctileté pedagogické praxe mohu zodpovědně prohlásit, že současné děti zasažené modernějším pojetím výuky číst, psát a kupecky počítat ve valné většině neumí. A proto je obtížné je naučit cokoli dalšího," míní Pouzar.

Foto: Aktuálně.cz
Miloslav Pouzar:
Kam upadlo české školství?

Často se v souvislosti se upadajícím vzděláním (ať už jako možný lék či naopak důvod úpadku) také hovoří o tzv. alternativním školství, z nichž nejznámější je asi waldorfský systém výuky. Některé mýty a fakta kolem něj popisuje ve svém blogu i učitel Jan-Michal Mleziva.

Foto: Aktuálně.cz
Jan-Michal Mleziva:
Klausův PORG a Waldorfské lyceum

Jinou - svojí vlastní - metodu vysvětluje v blogu na příkladu výuky fyziky autor celé řady učebnic pro základní a střední školy Martin Macháček.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Macháček:
Fyzika nazpaměť, část 1: Stav a jeho příčiny

Učitel Zdeněk Brom ovšem varuje před přehnaným očekáváním, které mnozí do školství a jeho reforem vkládají.

"Je současné školství vůbec k něčemu? Asi bych to jako učitel neměl psát, ale budu muset: Zapomeňte na to, že sebedokonalejší školství vyřeší problémy naší doby. Nevyřeší! Není to v jeho možnostech," napsal Brom.

Foto: Aktuálně.cz
Zdeněk Brom:
Jiné školství?

A co si o českém školství myslíte vy? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy