Ivan Kytka | Komentáře
4. 5. 2006 12:00

Nelehká deportace lidských selhání

Obtížná minulost vlastní země a pozice náhodného vnějšího pozorovatele mě vybavily do jisté míry zvláštní citlivostí, někdo by řekl přecitlivělostí, vůči zprávám o těch, kteří přicházejí do Británie za lepším životem. Ať už jako uprchlíci či ekonomičtí emigranti.

Část britských médií je už týden pohoršena tím, že britský ministr vnitra ignoruje soudce. Nevzal totiž na vědomí jejich doporučení, aby zhruba tisícovku imigrantů, kteří skončili v Británii za mřížemi, po propuštění deportoval.

Londýnský večerník Evening Standard ve svém středečním vydání hlásil, že se policii  zatím nepodařilo pochytat celkem 41 propuštěných. Další politická kariéra ministra vnitra Charlese Clarka visela na vlásku.

Když jsem se zeptal svého známého, zda je pohoršen nekompetencí vlády, která má chránit jeho život a majetek, zkoumavě se na mě podíval. Pak se mě zeptal, zda ti lidé, o které jde, přeskočili vězeňské mříže a jsou na útěku. Či zda byli omylem propuštěni předčasně. Nikoliv, odvětil jsem a rozhovor se rychle stočil na jiné téma.

Před lety mi připadla zpravodajská povinnost informovat o soudním líčením s pašerákem drog z České republiky. Nejméně na dvakrát přivezl do Londýna sto kilogramů čistého heroinu za miliony liber.

Zvláštní jednotka britských celníků řidiče autobusu cestovní kanceláře z Liberce při každé návštěvě Londýna sledovala. Při poslední plánované cestě ho zatknuli. Před soudem se hájil tím, že ho k pašování drog z Liberce do Londýna donutil vyděračský gang.

Soudce však neměl slitování, Tomáši H. vyměřil třiadvacet nebo čtyřiadvacet let odnětí svobody. Jeho odvolání a žádost o převedení výkonu trestu do České republiky neuspěly. Také proto, že český trestní zákoník nezná za pašování drog tak vysoké tresty.

Britská média o případu v den vynesení rozsudku obšírně referovala s poznámkou, že Tomáš H. byl napojen na síť tureckých překupníků s drogami. Jeho tři komplici měli strávit za mřížemi od 22 do 28 let.

Jedna z menších evropských tiskových agentur v kontextu celého případu zmínila, že peníze z obchodu s heroinem sloužily k nákupu zbraní a k boji tehdy utiskované kurdské menšiny za její sebeurčení.#reklama

Je pravděpodobné, že Tomáš H. a jeho spolupachatelé budou v polovině trestu propuštěni. Součástí rozsudku bylo doporučení k jejich deportaci z Británie. Několik lidských osudů se tak možná uzavře. Kamsi deportovat na ně navazující společná lidská selhání je však poněkud obtížnější.

Ivan Kytka, [email protected]

 

Právě se děje

Další zprávy