Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 5. 2012 14:20

"Nemám zájem se zesměšňovat vysvětlením." Rathův epitaf

Velmistr krajského public relations a líbivé hejtmanské politiky končí

Měl u sebe pět v českých, nebo nějak tolik. Ale co přesně David Rath podle policie provedl, v tuto chvíli s jistotou nevíme.

Naopak víme, že Rathova hejtmanská kariéra končí.

Tedy prozatím určitě – lídr trestně stíhaný za korupci, to není dobrý typ pro předvolební billboardy.

À propos, billboardy: David Rath si žil na mediálně nejvyšší noze ze všech oranžových hejtmanů. Zdaleka ne jen před volbami – kolem silnic jste ho potkávali po celé úřední období. Krajský časopis splňoval měřítka kultu osobnosti.

Teď hra skončila.

„Dovedete si představit, kdybych si já z krajských evropských fondů do své soukromé ordinace přihrál 5 milionů? Média by mě zcela po právu rozsekala na nudle,“ tepal nedávno Rath na blogu primátora Svobodu.

Obnos, který hejtman údajně při zatčení držel, tuto částku až nemilosrdně zkopíroval… I když zatím neodsouzený, Rath, břitký kritik zkorumpované pravice, se sám vydal na mediální popraviště.

Byv zadržen policií, velmistr krajského public relations po své tiskové mluvčí vzkázal: „David Rath nemá zájem zesměšňovat se vysvětlením, které by některými novináři mohlo být interpretováno jako výmluvy.“

„Nemá zájem zesměšňovat se vysvětlením.“ Tahle kapitulace vejde do dějin politického marketingu.

Dávat a brát

Rathovy Střední Čechy štědře investovaly. Do podezřelých nákupů ve zdravotnictví, do větších dárečků typu bezplatná doprava, i do nespočtu menších, jako jsou fotbalová hřiště, cyklostezky, vinice a gurmánské festivaly. A do sebereklamy, ovšem.

Líbivou politiku, zaštítěnou „čerpáním“ evropských peněz, mají v genech všechny krajské reprezentace. Přestříhávat pásky a být prvním z patriotů, to jaksi patří k popisu hejtmanské práce. Rath tento styl ale zatím dovedl nejdál.

A Střední Čechy jsou nejzadluženějším ze všech krajů.

Před říjnovými volbami nemusí Rathův pád mnoho znamenat. Případ se téměř jistě do té doby nedostane před soud. Nejspíš budou zuřit jeho protichůdné interpretace. Ve Středočeském kraji může aféra sociální demokracii dokonce prospět, pokud najde jiného silného, ale méně kontroverzního lídra (což ale není příliš pravděpodobné). Ale i tak – není vyloučené, že i po volbách bude pokračovat koalice ČSSD s KSČM.

David Rath je, respektive byl, vedle Michala Haška nejviditelnějším hejtmanem. A tak může jeho zatčení poškodit celý sociálnědemokratický monopol. Když on – co asi jiní? zauvažuje volič.

Jenže přesvědčení, že „kradou všichni“, je až příliš rozšířené na to, aby jedna korupční aféra nějak významně zahýbala volebními preferencemi. Bohužel.

P. S. Jeden z trestných činů, ze kterých je David Rath podezřelý, se nejmenuje „poškození zájmů Evropské unie“, jak zatím píše většina médií. Kdyby takový paragraf existoval, protože ho Václav Klaus omylem podepsal, seděla by už dnes půlka prezidentské kanceláře, a Ladislav Bátora na doživotí.

Jde o "poškození finančních zájmů Evropské unie", čili zkrátka a dobře zneužití evropských dotací. Jiným zájmům Evropské unie se škodit smí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 21 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy