Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 2. 2012 12:55

"Německý Čunek" Wulff odstoupil. U nás by tohle nešlo

Komentář: Nejsme Německo. Čeští prezidenti mají svůj trůn, žádný skandál je neporazí
Za jaký skandál odstupuje prezident? Christian Wulff nastavuje (v Německu) laťku.
Za jaký skandál odstupuje prezident? Christian Wulff nastavuje (v Německu) laťku. | Foto: Reuters

Martyrium německého prezidenta Christiana Wulffa skončilo v pátek demisí. Na náš zahraniční obchod to mít vliv nebude, přesto je Wulffův příběh pozoruhodný i pro české oči.

Především: německý prezident, zasažený skandálem, za který si mohl sám a který zdařile přiživoval vlastními chybami, se držel úřadu zuby nehty. Z abdikačního projevu vyplynulo, že se ničeho špatného nedopustil, že obvinění dál odmítá a že odstupuje pod mediálním tlakem, „raněn" tím, jak se o něm píše. Demisi představil jako důkaz vlastní dobré vůle a zodpovědnosti.

Takže vlastně ani ne tak německý, jako daleko spíš český politik.

Wulff zřejmě nepochopil, že prapůvod celé kauzy - tedy údajné zneužívání vlivného postavení k protislužbám zámožných podnikatelů - už dávno překrylo to, jak se z ní prezident pokoušel vyvléct. A jeho s vyhrožováním hraničící konflikty s tiskem. Wulff prostě nebyl schopen věc věrohodně vysvětlit, počínal si střídavě neobratně a arogantně.

Řekněme, takový dolnosaský Jiří Čunek.

Němci z toho byli auf, protože na něco podobného u svých distingovaných prezidentů nejsou zvyklí.

A i když také v Německu se sem tam někomu podaří skandál „vysedět", práh pro demise je zjevně nižší než ten český. Za všechny případ populárního ministra obrany zu Guttenberga, který rezignoval, protože v disertační práci přebíral některé pasáže bez uvádění zdrojů (vědomé opisování nebo přímo podvod se neprokázaly).

U nás by se kvůli něčemu takovému politik ani nenamáhal svolat tiskovou konferenci.

Z Wulffova
Z Wulffova | Foto: www.blush-berlin.com

Wulffovu odstoupení bezprostředně předcházela žádost státního zastupitelství, aby parlament prezidenta zbavil imunity. (Byl by to první takový případ v německé historii.)

Už z letmého srovnání samozřejmě vyplývá, že prezident je v Německu běžnějším, řadovějším občanem než u nás. Disponuje sice imunitou, ale pokud hannoverský nebo jiný žalobce usoudí, že má být vyšetřován, může hlava státu o nedotknutelnost velmi rychle přijít.

Český prezident, když složí slib, není podle ústavy nikomu jinému odpovědný. Může být, pokud je ve funkci, vyšetřován a stíhán maximálně pro „velezradu". Takže zdejší státní návladní by si proti Wulffovi ani neškrtli. Kdyby v takovém případě požádali Parlament o sejmutí prezidentské imunity, vysmál by se jim: Tohle že má být velezrada?

Prezident je u nás skutečně „nedotknutelný". Díky ústavě, ale i tradici. Má prezidentskou auru, ve které zůstávají střípky monarchie. Třeba: milosti může rozdávat, jak uzná za vhodné, a žádný další podpis k tomu, na rozdíl od Německa, nepotřebuje.

Český prezidentský trůn jen tak něco nerozkýve. Tak kolosální aféru, která by prezidentovi „zlomila vaz" jako nějakému jinému politikovi, si je zatím opravdu těžké představit.

Před přímou volbou, která českého prezidenta ještě politicky posílí, je to vzkaz: vybírejte obzvlášť pečlivě. Protože z Hradu se kvůli "pouhému" skandálu neodchází. Nejsme Německo. Zatím.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy