Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
Aktualizováno 13. 12. 2020 15:12

Nejdřív musí proočkovat Ameriku, teprve pak se bude Biden věnovat spojencům a Číně

Výběrem čtyřhvězdičkového armádního generála Lloyda Austina do čela ministerstva obrany Joe Biden vzkazuje, že chce mít „klid na práci“. Na práci doma, na potlačení pandemie a na pomoc ekonomice.
Muž, který dostal Američany z Iráku. A teď má dostat vakcínu k nim. Čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě Lloyd Austin.
Muž, který dostal Američany z Iráku. A teď má dostat vakcínu k nim. Čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě Lloyd Austin. | Foto: ČTK/AP/Susan Walsh

Od chvíle, kdy Joe Biden před dvěma týdny představil dva klíčové lidi svého  týmu - budoucího ministra zahraničí Antonyho Blinkena a svého příštího poradce pro národní bezpečnost Jaka Sullivana -, se napjatě čekalo, koho si vybere na post šéfa Pentagonu. A bude to, jak americká média prozradila v úterý a sám Biden potvrdil ve středu, čtyřhvězdičkový armádní generál ve výslužbě, šestasedmdesátiletý Lloyd Austin.

Foto: Aktuálně.cz

Stane se historicky prvním černochem v křesle ministra obrany Spojených států, což americká média vyzdvihla a komentátoři pochválili. Ale zástupci bezpečnostní komunity a také někteří politici, včetně Bidenových demokratů, tuto nominaci zároveň přijali kriticky až zcela odmítavě.

Argumenty mají v zásadě dva. Zaprvé, jmenování generála, který jen před čtyřmi roky opustil aktivní službu, jde proti tradici, že ministerstvo obrany nemá vést voják, ale civilista. Tato tradice je od roku 1947 podepřena i zákonem, podle kterého by měl být bývalý příslušník vojenských sil USA nejméně sedm let mimo službu, aby se mohl stát ministrem.

Mattis byl pojistkou proti narcistovi

Biden si teď přidělal starosti, protože Kongres bude muset pro Austina schválit výjimku. A je zřejmé, že vedle republikánů, kteří si nenechají ujít příležitost, aby nového prezidenta potrápili, budou proti i někteří demokraté. Biden bude muset během hlasování a schvalování Austina v Kongresu přinejmenším vydržet několik dní negativního zpravodajství v médiích.

Novináři budou navíc probírat i druhou výtku mířící proti Austinovi. Sice se osvědčil jako vojenský velitel v Afghánistánu, v Iráku a ve své poslední funkci před odchodem z armády, kdy vedl Centrální velení (CENTCOM) amerických sil na Blízkém východě. Ale podle kritiků generál postrádá širší strategický rozhled, nebyl by prý vhodným ministrem pro nejnaléhavější bezpečnostní hrozby, mezi kterými komentátoři a experti na prvním místě uvádějí vojenský, silový vzestup Číny.

Například známý bezpečnostní analytik Eliot Cohen v časopise The Atlantic připomněl, že Kongres udělil zatím pouze dvakrát výjimku ze zmíněného zákona. V roce 1950 ji dostal generál George C. Marshall. To když začala Korejská válka a prezident Harry Truman potřeboval přesvědčit veřejnost, že americké vojsko je v rukou zkušeného člověka, který mu už předtím pomohl jako náčelník generálního štábu vyhrát 2. světovou válku.

Druhou výjimku pak dostal v roce 2017 generál John Mattis, kterého si vybral za ministra obrany Donald Trump. Eliot Cohen s tím tehdy souhlasil, obhajoval to i během expertního slyšení v Senátu. Mattise viděl jako pojistku proti nebezpečí, které podle něho představoval prezident, "zhoubný narcista, ignorující vše, co je nutné pro rozumný výkon bezpečnostní politiky". "Nyní ale žádná taková krize není," vysvětluje teď Cohen, proč Austinovu nominaci na ministra obrany považuje za zbytečné "porušení demokratických norem".

100 milionů očkovacích dávek

Joe Biden se rozhodl odpovědět na tyto výtky přímo a osobně, na webu časopisu The Atlantic vyšel v týdnu jeho text Proč jsem se vybral Lloyda Austina za ministra obrany.

Biden nejdříve píše, že jako viceprezident v Obamově Bílém domě v letech 2010 a 2011 zblízka sledoval, jak generál Austin v roli vrchního velitele zvládl odchod Američanů z Iráku. Během patnácti měsíců se bezpečně, bez ztrát, stáhlo i s technikou 150 tisíc vojáků.

"Austin měl na starosti největší logistickou operaci, kterou armáda podnikla za posledních šedesát let," píše Biden. A pak vysvětluje, co od něj očekává nyní. "Příští ministr obrany bude muset okamžitě zaštítit obrovskou logistickou operaci, pomoc s celoplošnou a spravedlivou distribucí vakcíny proti nemoci covid-19." Nic méně, nic více - jestliže odchod z Iráku byl největším americkým vojenským přesunem za poslední desítky let, očkování proti covidu-19 bude vůbec největší mírovou operací v historii USA.

Ve stejný den, kdy média zveřejnila jméno Bidenova kandidáta na ministra obrany, představil příští prezident svůj zdravotnický tým a plán na potlačení pandemie. "Během prvních sto dní nejméně sto milionů očkování proti covidu do amerických paží" popsal "nejefektivnější program masového očkování americké historie". Vyzval Američany, aby prvních 100 dní od jeho nástupu do úřadu nosili roušky a slíbil, že vrátí děti do škol.

Biden ví, že nemůže selhat. Voliči mu v kampani uvěřili, že ve srovnání s Trumpem bude proti pandemii jednat zodpovědněji, srozumitelně a efektivněji. Byl to jeden z důvodů, proč vyhrál volby. Stojí s tím i padá jeho kredit, jeho prezidentství, šance jeho demokratů v kongresových volbách 2022.

Biden přitom ví, že to bude přetěžký úkol. Evidentně se rozhodl, že má-li ho zvládnout, chce ministra obrany, který neřeší zahraniční politiku, ale detailně zná logistické schopnosti a možnosti armády. "On je tím člověkem, kterého v této chvíli potřebujeme," zdůrazňuje.

Chvíle pro domácí politiku

Bidenův text pro The Atlantic ovšem není jen obranou Austina. Prozrazuje také, že obecně v prvé řadě potřebuje "klid na práci". Na práci doma. Na zahraniční politiku si k sobě vzal v úvodu zmíněné muže, Blinkena a Sullivana. Oba mají zkušenost a erudici v zahraničně-bezpečnostních otázkách, ve vrcholné diplomacii, například v jednáních s Pekingem či Moskvou. Ovšem i Blinken a Sullivan ve svých nedávných textech a vyjádřeních naznačili, co teď potvrzuje sám Biden.

Totiž, že momentálně není "chvíle" mezinárodních dohod a zámořských angažmá, protože Ameriku devastuje pandemie, která si v ní každý den vybírá na 3000 obětí. A sužuje ji také poškozená ekonomika s miliony nově nezaměstnaných. Příští prezident se tedy ihned po inauguraci bude muset začít v první řadě prát s Kongresem o další nutnou finanční pomoc podnikatelům a občanům.

Mezinárodní spojenci se sice mohou těšit na novou americkou zahraniční politiku a plánovat například společný postupu vůči Číně. Ale budou muset mít trpělivost. Nějaký čas - s výjimkou možných akutních bezpečnostních krizí - nebude pro Bidenův Bílý dům zahraniční agenda prioritou. Než si první mezi Američany znovu opravdu sedne, jak avizuje, do "čela spojeneckého stolu", bude si muset uklidit doma ten vlastní, americký.

Biden tak nepotřebuje ministra obrany, který by se zaměstnával strategickými výzvami Číny a dlouhodobou výstavbou a rozvojem vojenských sil USA. Chce velitele, který jedním telefonem zvedne na nohy brigádu texaské národní gardy, nebo třeba záložáky v Kalifornii, aby postavili stany pro zdravotníky a začalo se očkovat.

V New Yorku kolabuje všechno. Je tragické to vidět v tak bohaté zemi, líčí Boehmová (video z 16. dubna 2020)

Protože jsou nemocnice přetížené, musí řidiči sanitek rozhodovat, koho má ještě smysl převážet do nemocnice, říká Zuzana Boehmová, která v USA žije. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy