Marie Benešová | Komentáře
1. 11. 2005 0:00

Nezavírejme mladým dveře

Každého bychom měli posuzovat podle toho, co skutečně umí a ne podle toho, kolik mu je let.

Často jsem ještě coby nejvyšší státní zástupkyně stála před rozhodnutím, zda do týmu přijmout staršího ostříleného specialistu nebo zda zariskovat výběrem mladého uchazeče.

Zpočátku jsem měla obavy a upřednostňovala starší kandidáty. Postupně jsem však změnila názor. S mladšími ročníky přicházely nové a velmi pozitivní vlastnosti.

Nehrozilo u nich například odhalení minulosti, která by je mohla nepříjemně dostihnout a která by hrozila v budoucnu skandálem a vydíratelností. Mladý kandidát navíc obvykle ovládal cizí jazyky takovou měrou, o které se nám, starším a v tomto směru zanedbaným ročníkům, mohlo pouze snít. Přicházeli postupně takoví, kteří dnes umějí jak slovem, tak písmem komunikovat ve dvou, či více jazycích, nevyjímaje znalostí z odborné právnické terminologie. Když k tomu přidám jejich praxi na okresní či krajské úrovni, dostatek invence, touhu se dále vzdělávat a myslet v evropských rozměrech, nebylo co řešit. Tak byl například vybrán náš současný národní člen Eurojustu v Haagu, kde se stal příkladným a váženým členem této evropské instituce.

Pokud se postaráme také o to, aby se mladým lidem nezatočila pýchou hlava z toho, na jaké pozice se brzy dostali, vyplatí se dát jejich talentu šanci.

Nikde není řečeno, že jen starší člověk může být dobrým a kvalitním žalobcem. A stejné to je i u soudců. Nelze paušálně posuzovat podle věku. Je potřeba individuálně zhodnotit schopnosti. Vyzkoušela jsme si to a funguje to.

 

Právě se děje

Další zprávy