reklama
 
 

Nový lídr Nečas bude těžší soupeř. Že to ale ODS trvalo

25. 3. 2010 23:12
Petr Nečas možná v životě nebyl na žádné jachtě. Ani nezve novináře na křtiny.

Petr Nečas možná v životě nebyl na žádné jachtě. Ani nezve novináře na křtiny.

Tohle tu ještě nebylo. Těsně před bojem, když už jsou armády v pohotovosti na volebním poli, vymění jedna z nich generála. Topolánek odchází, na koně sedá Nečas. Co to udělá s výsledkem bitvy?

Kde je teď terč?

ODS rozhodnutím v poslední chvíli získala moment překvapení. Konkurence musí řešit, jak zaměřit nový, zdaleka ne tak snadný terč.

Ostřelování Topolánka najednou ztrácí smysl - a trefit Nečase bude podstatně obtížnější. Kde leží Špindl, asi tuší, ale kdoví, jestli vůbec v životě byl na nějaké jachtě, natož na toskánské.

Petr Nečas (ročník 1964, doktor přírodních věd) se za 19 let v politice opravdu nestačil ničím viditelným umazat. S pražskými poměry nemá, pokud víme, nic společného. A za slušňáka by platil i v usedlejší straně, než je ODS vzor 2010. Věřící (ale chraň bůh, aby zval na křtiny televizní štáby). Spořádaná rodina. Ministr sociálních věcí. Těžko průstřelný zprava (lidovci, TOP 09, Věci veřejné) i zleva (ČSSD).

Macho Papiňák vyšuměl

Sociálním demokratům nezbude, než se pokusit vykreslit ho právě přes sociální témata - v čele s důchodovou reformou - jako pravicového asociála. Ale z toho kouká spíš zákopová válka, než lehký skalp, jako v případě z řetězu utrženého Topolánka.

Nečasova nevýhoda je zřejmá: Není to strhující řečník s charismatem vůdce. Na druhou stranu, viděli jste někdy projevy Jiřího Paroubka? Fico ho na pódiu v Teplicích strčil do kapsy za půl minuty.

Dobrá zpráva pro voliče bez ohledu na politické vyznání: Nástup Nečase dává naději, že souboj dvou hlavních lídrů už nebude připomínat testosteronový papiňák. Nečas není macho jako Paroubek, natož jako Topolánek.

Billboardy do stoupy

Petr Nečas se za dva měsíce do voleb nemůže soustředit právě na nic jiného než na volby. S poměry v ODS, s kmotry a bossy a rozhádanými partičkami v krajích nemůže udělat nic. Musí jen pracovat v kampani, slibovat, jednat a nekoukat vlevo vpravo. I to je vlastně jeho výhoda - ale jen do voleb. Problémy v partaji Topolánkovým odchodem ani zdaleka nezmizí.

Mimochodem, ODS určitě už měla připravené billboardy a bude je muset narychlo předělat. Lídr totiž není lídrem a z plakátů se ve čtvrtek večer staly sběratelské suvenýry... Kampaň se straně o nějakých pár milionů prodraží.

Dokáže si říct o klíče?

Sečteno a podtrženo - Nečas je pro ODS docela dobrá volba. Člověka jen napadá: Proč jí trvalo tak dlouho, než na to přišla?

Anebo jinak: Největší Nečasovou slabinou může být nesmělost. Paroubkovo poselství má čtyři slova: "Já tady chci vládnout." A Nečas? Uměl by si říct o klíče od Strakovky?

Čtěte více o odchodu Topolánka:

Noční zasedání: Topolánek už není lídrem, postu předsedy ODS se drží
Rozhovor: Sobotka, který rozjel tlak na Topolánka, rezignoval

autor: Jan Lipold | 25. 3. 2010 23:12

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama