Pavel Kovář | Komentáře
29. 9. 2006 0:01

O čem se nemluví

Jestliže se na poli sportu nejvíce píše a mluví o krizi v hokejové Slavii, o Rosického adaptaci v sestavě Arsenalu či o potvrzení Horníkova trestu, tak o čem se skoro vůbec nemluví, je vytvoření zákona o omezení dostupnosti látek a metod s dopingovým účinkem.

Jednoduše řečeno - konečně vznikne antidopingový zákon.

Někdo může namítat, že doping se přece u nás trestá. Proč nový zákon? Ano, ve vrcholovém nebo soutěžním sportu v rámci ČSTV jsou pravidla jasná. O tom ale není řeč. Tady jde o tažení proti nebezpečnému užívání anabolik v posilovnách stovkami či tisíci lidí, kteří touží po krásné postavě, a zároveň proti kšeftování s těmito látkami. Anabolické steroidy jsou totiž hlavně léky na zotavení. Leč zdraví sportovci si je rovněž oblíbili, protože urychlují regeneraci a podporují růst svalové hmoty. Nehledí však už na to, že mohou poškodit srdce, játra, ledviny i pohybový aparát, dále snížit plodnost a také přivolat nádorová onemocnění.

Kromě toho se společností šíří různé zlehčující a laické informace. Například bývalý mistr Evropy v kulturistice říká vážně: "Celý Hollywood jede na anabolika. Každému umím spočítat optimální dávku, když znám u dotyčného jisté lékařské náležitosti. Nedělejme z anabolik strašáky!" Má pouze středoškolské vzdělání, ale troufne si spočítat zdraví neškodnou dávku. To je hrůzná představa. Přitom, jak sám říká, si jako jeden z mála počíná férově. Protože řada jeho kolegů, kteří jsou trenéry v posilovnách a zároveň dealery anabolik, na nějaké "optimální dávkování" nehledí. To je mnohem děsivější! Těmhle lidem jde hlavně o to, aby prodali co nejvíc zboží. A právě proti nim je namířen chystaný zákon.

Vzniká již přes pět let. Paragrafové znění mělo jít do sněmovny v roce 2002, ale ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) o zákon nestálo, protože prý překračoval hranice jeho kompetencí. MŠMT má na starosti jen státní sportovní reprezentaci co do financování a pak jen některé oblasti masového rozvoje sportu. Klasicky úřednický přístup. Jaroslav Nekola, ředitel Antidopingového výboru ČR, instituce stíhající doping na té nejvyšší sportovní úrovni, vysvětluje: "My jsme se však s postojem MŠMT nesmířili a usilovali o vznik zákona za pomoci poslanců. Toho se ministerstvo zaleklo, protože by mohlo být kritizováno. A tak když mezitím vláda nutnost takové normy schválila, resort školství kývl, že ji připraví spolu s resorty financí, průmyslu a obchodu, vnitra, zdravotnictví a zemědělství. Společná komise se poprvé sešla v září, koordinátorem je náš výbor."

Pokud tedy bude zákon v příštím roce schválen, nelze ještě mluvit o výhře. Poté by do fitness center měli vstupovat policisté a kontrolovat jeho dodržování. Budou to však činit s patřičnou aktivitou, když mnozí z nich tam spolu s pracovníky bezpečnostních agentur a různých ochranek sami často zdokonalují své "pracovní nástroje", své svaly?

 

Právě se děje

Další zprávy