Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 6. 2016 11:50

Obyčejnej chlap Chovanec v jedné partě s Langerem, Paroubkem a Klausem. Díky Jančurovým autobusům

Radim Jančura polepil své autobusy reklamou proti Chovancovi. Ministr vnitra ho na oplátku hodil do jednoho pytle s Babišem.
Langer zrušil Finanční policii (FiPo). Chovanec zrušil protimafiánskou policii (ÚOOZ).
Langer zrušil Finanční policii (FiPo). Chovanec zrušil protimafiánskou policii (ÚOOZ). | Foto: Facebook Ondřej Jakob

Zrušení protimafiánského útvaru policie, které podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), už je ryzí politika. Věc veřejná. Lidé mi píší: Co s tím můžeme dělat? Jak se máme bránit? Odpovídám: Piště svým poslancům, senátorům, premiérovi, ministru vnitra. Nedejte se.

Změnám v policii se brání i Radim Jančura, majitel RegioJetu. Vyzdobil zádě svých žlutých autobusů hlavou Chovance a nápisy Langer II. a "ČSSD ve stopách ODS". Zveřejnil na nich telefony na ministra vnitra a premiéra Sobotku. "Rozhodl jsem se kampaní na svých autobusech podpořit Roberta Šlachtu, protože mám obavu, že cílem změn v policii prosazovaných ministrem Chovancem a ČSSD je zastavit vyšetřování významných korupčních kauz propojených zejména s kmotry a politiky," vysvětlil.

Je to fér? Je fér zveřejnit čísla na Chovance a Sobotku? Patří mezi špičkové politiky, tak proč ne? Jančura investuje soukromé peníze do veřejné sféry. Zároveň je to trochu zoufalý čin. Ukazuje, že opět roste pocit: Oni si stejně dělají, co chtějí, nikdo je nezastaví.

V roce 2005 aktivista Stanislav Penc zatelefonoval z pódia trutnovského rockového festivalu tehdejšímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD). Pak nahlas přečetl jeho telefonní číslo a vyzval lidi, ať premiérovi volají kvůli tomu, že nechal tvrdě rozehnat technoparty CzechTek.

Morální reforma ne. Reforma policie ano

V roce 2012 skupina Ztohoven jako součást projektu Morální reforma a související výstavy v centru DOX v Praze zveřejnila tabuli. Skvěla se na ní soukromá telefonní čísla poslanců. K dispozici dali i mobil na tehdejšího prezidenta Václava Klause. Každý mohl přímo na místě napsat esemesku komukoli na tabuli. Ztohoven razili názor, "že morálka nezačíná u politiků, ale právě u lidí, kteří mají takto možnost s politiky komunikovat".

Chovanec se tedy ocitl v dobré společnosti: s Jiřím Paroubkem, Václavem Klausem a díky Jančurovi i s Ivanem Langerem. Jeho reakce? Zveřejnil video, kde srovnává Jančuru s šéfem ANO Andrejem Babišem. Toho totiž majitel RegioJetu podpořil, když hnutí začínalo.

Chovanec už nedodává, že se Jančura od Babiše později odtáhl. Po zveřejnění kauzy Čapí hnízdo napsal, že kvůli tomuto případu Babiš jeho důvěru neztratil. Ztratil ji v něj však "jako v politika, který má ambici naši zemi změnit. Je nedůrazný a nemá vizi. Vybere na daních sice víc peněz, ale stejné množství zbytečně rozhází."

Ministr vnitra se na video-odpovědi oděl do hávu lidového socialisty: "Na slovník vás miliardářů prostě nemám," říká. Také s rukama v kapsách přiznává (nutí nám), že je "obyčejnej chlap z Plzně". (Obyčejní chlapi udělají práva v Plzni za dva roky? Aha. Super.) Jančurovi to natřel za to, že je miliardář. A ještě dodal, že nechce návrat "žluté policie" a "žlutý svět". Takže poté, co z ÚOOZ udělal divizi Agrofertu, přidal nyní ještě divizi RegioJetu.

Vypadá to, že je ministr vnitra ve svém živlu, situaci zvládá. Videíčko, obyčejňák z Plzně, Jančura v jednom pytli s Babišem. Chudý lid má zřejmě prozřít a volat: Děkujeme, Chovanče, že jsi zlikvidoval toho Jánošíka Šlachtu! Už byl nejvyšší čas! Už to nešlo dál.

Zpět k té dobré společnosti. Nedopadne Chovanec jako Paroubek a Klaus? Nedopadne tak i Sobotka, který má na likvidaci ÚOOZ lví podíl (neudělal nic proti ní)? Jistě ano, jde o to, jak dlouho to bude trvat.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy