Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
31. 1. 2017 12:50

Odpudivé reakce na teror v Quebeku jsou postoji z doby kamenné. Ničí západní svět

Útok na mešitu v Quebeku je varováním pro nás, zápaďáky, že nemůžeme opustit vlastní hodnoty. Pozor na politiky, kteří pěstují skupinovou vinu.
Děsivý byl teroristický útok v tureckém Istanbulu na diskotéku v klubu Reina, 39 mrtvých, desítky raněných.
Děsivý byl teroristický útok v tureckém Istanbulu na diskotéku v klubu Reina, 39 mrtvých, desítky raněných. | Foto: Reuters

V neděli večer v mešitě v kanadském Quebeku vraždil muslimy student Alexandre Bissonnette. Alláhu Akbar zřejmě volal někdo z přítomných věřících. Bissonnette je dle agentury AFP nacionalista, obdivovatel francouzské ultrapravičačky Marine Le Penové, odpůrce feminismu. Na Facebooku se radoval ze zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

V pondělí, krátce po teroru v quebecké mešitě, se toto ještě nevědělo. Média psala o dvou útočnících, z nichž jeden měl být Kanaďan "marockého původu". Z volání Alláhu Akbar (Alláh je veliký) nemálo českých občanů na sociálních sítích usoudilo, že "si to teda udělali sami"; míněno muslimové.

Psal jsem v pondělí glosu o pravděpodobných motivech útoku a zmínil i silnou, nebezpečnou antimuslimskou propagandu nejen u nás a v Evropě, ale i kupříkladu v Americe po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Reakce byly zdrcující a nenávistné, nemá smysl je citovat, každý uživatel internetu (mailu a sociálních sítí) si je umí představit.

Pokud sedí, že kanadský student Bissonnette patří mezi vyznavače Marine Le Penové a Donalda Trumpa, logicky se řadí mezi odpůrce muslimů na Západě. Vraždění vyznavačů islámu je zřejmě extrémním, šíleným (nikoli ve smyslu lékařském), tragickým vyústěním takových postojů.

Zajímavé bylo, jakou radost, ba nadšení, vyvolala možnost, že muslimy v Quebeku zabili islamističtí teroristé (říkat jim muslimové by mnoho věřících muslimů urazilo, zarmoutilo). Automaticky se možnost, že "si to dělají sami", bere jako další argument proti uprchlíkům z islámských zemí. (Z této množiny bývají vyjmutí křesťané, jichž je však minimum.)

Ve jménu Le Penové a Trumpa

Přitom platí dvě věci. První: čin  Alexandra Bissonnetta lze chápat se vší pravděpodobností jako krutý výsledek nenávisti vůči muslimům, jež se objevila s velkou migrační vlnou ze Sýrie a dalších zemí. Tuto nenávist podporují nejen ultrapravicoví západní politici, ale i politici typu Donalda Trumpa (on není žádná ultrapravice, kandidoval za republikány) a Miloše Zemana, který se u nás vydává za levicového politika.

Přidávají se někteří intelektuálové a špičky katolické církve varující před "islamizací" Evropy, Ameriky, kdečeho. Je fuk, že představa, jak megakonzumní zápaďáci najednou houfně navštěvují mešity a vyznávají extrémní islamistické postoje, vypadá mimoňsky. Jde o pocit, ne o logiku.

Odmítnut je argument, že vyvolávání strachu z islámu a ze všech muslimů vede k nejrůznějším útokům na ně, ale i k opouštění našich základních hodnot, mezi něž patří ochrana lidí, kteří prchají před smrtí, válkou, terorem. (Naopak, my si ty hodnoty prý chceme chránit...)

Pokud by na quebecké muslimy zaútočil terorista napojený na tzv. Islámský stát, nic to nemění na faktu, že antimuslimská propaganda je nebezpečná a muslimy začíná stavět do role Židů v Německu před druhou světovou válkou.

Tvrzení "dělají si to sami" umožňuje postoj politiků, jako je Donald Trump, jemuž muslim splývá s teroristou. Viz jeho čerstvý zákaz, aby občané z některých islámských zemí byli vpouštěni na území USA. (Americký prezident pod tlakem začal tvrdit, že jde o opatření proti teroru, jenomže země, jako je Saúdská Arábie, ze zákazu vynechal, zřejmě z obchodních důvodů, přičemž i odtud se rekrutují vražedníci. A taky z Francie a Belgie a...) Dodejme, že krátce po výnosu Trumpa zapálili žháři mešitu v Texasu ve městě Victoria (západní vítězství to však jistě nebylo).

Muslimové, kteří žijí na Západě nebo nedávno utekli na Západ, dnes čelí dvojriziku. Jednak přiživované nesnášenlivosti části obyvatel, jednak teroru islamistů.

Kdo chrání české muslimy?

Pokud by na quebeckou mešitu útočil někdo zverbovaný Islámským státem, pak by muslimové na Západě zasloužili nikoli odsudek, ale silnější ochranu. Však taky newyorský starosta Bill de Blasio po útoku v Quebeku nařídil vyšší stupeň ochrany mešit ve městě. U nás se nic takového nestalo. Žádný politik, ministr, nevystoupil a neslíbil vyšší ochranu u nás žijícím muslimům.

Tento text není agitací "berte na Západě všechny muslimy". Je to postoj založený na euroamerických, západních hodnotách. Nárok na dočasnou ochranu či azyl mají ti, kteří prchají před pronásledováním. Naše budoucnost stojí na humanitě vtělené do zákonů a mezinárodních smluv či konvencí.

Máme pocit, že teror ohrožuje jen nás, jenomže on likviduje ve velkém především obyvatele muslimských zemí. Několik údajů z Turecka: říjen 2015, Ankara, 102 mrtvých, 500 zraněných. Květen 2013, Reyhanli, 52 mrtvých, 140 zraněno. Březen 2016, Ankara, 37 mrtvých, přes 100 zraněných. (Zde údajně nešlo o IS, ale o kurdské separatisty). Červen 2016, Atatürkovo letiště v Istanbulu, 36 mrtvých, množství dalších zraněno. většinou se k útokům hlásí IS. Atd.

To je jen malý zlomek, mnoho atentátů se odehrává jak v Turecku, tak i v dalších muslimských zemích. Mrtví jdou do tisíců. Není divu, že muslimové před vražděním a válkou prchají. Tvrdit, že jsou to všichni teroristé, je nejen nesmysl, je to vědomé překrucování reality.

Opakuji: útok na mešitu v Quebeku je varováním a vzkazem pro nás, pro zápaďáky, že nemůžeme opustit vlastní hodnoty. Že si máme dávat pozor na politiky a osobnosti, které rozeštvávají a pěstují skupinovou vinu. Kteří klidně jedno ze světových náboženství prohlásí za teror. To je návrat do doby kamenné.

 

Právě se děje

Další zprávy