Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
27. 9. 2017 8:00

Teroristy nezajímáme. Okamurův "zákaz islámu" by to mohl změnit

Každý „důkaz“, že Západ nenávidí islám, má pro teroristy větší cenu než kontejner semtexu.
Zákaz islámu, to by byla munice...
Zákaz islámu, to by byla munice... | Foto: ČTK

Hezky se to poslouchá, a tak neškodí si to zopakovat, i když to všichni víme - Česko je relativně bezpečná země. Zejména pokud jde o rizika spojená s islámským terorismem.

Pro opravdové fanatiky, kteří touží vraždit ve jménu své interpretace islámu (odmítané drtivou většinou muslimů), nepředstavuje Česká republika příliš atraktivní terč. Do svaté války proti Praze naštěstí radikální islámští duchovní moc neburcují - na rozdíl od útoků proti "nevěřícím" v USA, Británii či Francii.

Rekrutovat se u nás příliš nemají odkud ani pološílenci, které náboženská radikalizace motivuje jen zčásti a kteří se za volantem auta stočeného do skupiny lidí snaží najít především radikální řešení vlastních frustrací a proher. Muslimská komunita je u nás malá a tvoří ji spíš liberální příslušníci střední třídy než životní ztroskotanci náchylní k jakékoliv zvrácenosti, která jim na chvíli dodá pocit vlastní důležitosti a smyslu.

Relativní bezpečí před islámským terorismem sice nemáme automaticky zaručené navěky, ale je nepravděpodobné, že bychom o něj v dohledné budoucnosti přišli. Ojedinělé akce chorých mozků sice bohužel nelze vyloučit nikdy a nikde, ale na výše zmíněných klíčových skutečnostech se jen těžko brzy něco změní.

S tímto vědomím přistupují k terorismu i volební programy většiny stran, které míří do Poslanecké sněmovny. Téma nepomíjejí, ale ani hystericky nezneužívají. Vesměs navrhují opatření, která mohou skutečně přinést větší jistotu, nebo přinejhorším alespoň nic nezkazí - rychlejší přeshraniční výměnu informací, posílení tajných služeb, včasné kroky v případě zachycení projevů islámského extremismu, více peněz pro integrovaný záchranný systém apod.

Ovšem - s jednou zásadní výjimkou, a tou je volební program strany SPD. Lze bez přehánění říct, že nejhorší, co bychom mohli udělat, abychom riziko islámského terorismu u nás dramaticky zvýšili, by bylo sednout na lep Tomiu Okamurovi.

Jeho program dává rovnítko mezi islám a terorismus: "Ne islámu, ne teroristům" zní nadpis příslušné kapitoly ve volebním programu. Okamura volá po "zákazu islámu".

Podobná slova od nahnědlého křiklouna nic neznamenají, ale zkusme si představit, že by strana SPD skutečně získala významný podíl na moci.

Islám je v České republice oficiálně registrované náboženství. Prvním krokem k jeho "zákazu" by logicky muselo být odejmutí této registrace - nelze zakázat něco, co stát na druhé straně oficiálně uznává. Už jen to samo o sobě by vyvolalo velmi ostrý právní boj a pokud by nemělo Okamurovo vládní angažmá vliv na nezávislost českých soudů, těžko by návrh na zrušení registrace uspěl.

Jenže už i tato právní bitva by se těžko obešla bez pozornosti světových médií a mezinárodního společenství. Když si uvědomíme, jaké divadlo nedávno udělali islamofobové z banálního soudního sporu o šátky na hlavách dvou studentek, není těžké si představit demonstrace, proslovy a výlevy, které by provázely spor o státní (zne)uznání islámu.

I kdyby ale tady Okamura uspěl, "zákaz islámu" by si zdaleka nemohl odškrtnout jako splněný slib. Samotný fakt, že nějaké náboženství či církev registraci nemá, totiž nemění nic na právu kohokoliv ho svobodně vyznávat, hlásat, kázat, pořádat bohoslužby, zvát na ně zájemce, psát o své víře články, vydávat knihy apod. Registrace dává náboženským obcím určitá práva a výsady, ale to hlavní právo - ústavní svobodu vyznání - má každý zaručené i bez ní.

Pojďme tedy dál. Ministr vnitra Tomio Okamura se svými příznivci právě oslavil úspěšné vyřazení Ústředí muslimských obcí ze seznamu registrovaných náboženských společností. Jenže mešity v Praze a dalších městech fungují, muslimové se v nich dál modlí, turistky v Teplicích dál chodí v šátcích. Nic z toho žádný zákon nezakazuje. Okamurovi voliči jsou zklamaní - tohle tu přece nechtějí.

Nevím, jaké kroky má pro tento případ v záloze SPD, předpokládám, že žádné. Každopádně - Česko by ze společenství demokratických zemí vyřadil už zrušením státního uznání jednomu z největších světových náboženství. Jakákoliv další šikana muslimů by byla těžko představitelnou katastrofou.

Pokus o protlačení speciálního zákona o zákazu islámu? Snaha stíhat projevy příslušnosti k islámu podle paragrafů o podpoře, propagaci nebo projevy sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka? Je to celkem jedno - cokoliv podobného by vyvolalo bouřlivé protesty nejen v Česku, ale především ve světě. Verdikt Evropského soudu pro lidská práva? Rezoluce Valného shromáždění OSN? Publicita zaručena.

Světové televizní stanice - včetně arabskojazyčných - by přinášely reportáže o diskriminaci muslimů, policejním rozhánění modliteb, hromadném ničení zabavených Koránů a nahrazování vyvlastněných stánků s kebabem prodejnami japonských specialit. Smutný vedlejší důsledek, který si nikdo z nás - kromě extremistů - nepřeje, není těžké uhodnout. Radikální islámští duchovní i teroristé by obrátili pozornost našim směrem. Čehož by zase logicky využil Okamura - "vidíte, už je to tady, říkám to celou dobu, zase jsem měl pravdu".

Teroristy nepodporuje jen ten, kdo jim posílá peníze či zbraně, ale také - a ještě víc - ten, kdo dodává munici jejich propagandě. Každý "důkaz", že Západ nenávidí islám, má pro ně větší cenu než kontejner semtexu. Když žádný důkaz nemají, snaží se jako křížové tažení proti islámu vykreslit i vojenské akce západních spojenců namířené nikoliv proti náboženství, ale proti konkrétním režimům, diktátorům či teroristickým skupinám.

Ani v tom se neliší od extremistů naší domácí provenience, kteří nemají daleko k tomu, líčit jako nenávist muslimů k nevěřícím i krádež čokolády v německé večerce, pokud ji má na svědomí turecký výrostek.

Pokud se drtivá většina muslimů i obyvatel Západu stále odmítá podílet na vzájemné válce, do které nás z obou stran ženou radikálové, pak jen proto, že je stále ještě drtivá většina z nás schopná prohlédnout jejich lži. Evropané chápou, že je nenávidí fanatici, ne muslimové. Ti zase vidí, že je urážejí jen extremisté, s nimiž nechce mít žádný demokratický politik v Evropě nic společného.

Jenže skutečný "zákaz islámu" by byl skutečným důkazem skutečné nenávisti. Ne k terorismu, ale k islámu. K náboženství a k lidem, muslimům. Radikální duchovní by nemuseli nic prefabrikovat, stačilo by jim ukázat svým následovníkům skutečnou, nezmanipulovanou reportáž Al-Džazíry z Prahy.

Doufejme, že Tomio Okamura využije svůj úspěch ve volbách pouze k tomu, k čemu ho využíval doposud - přesouvání státních finančních příspěvků na soukromá konta přes spřátelné firmy.

Zapomnětlivcům připomeňme, že Okamurovo někdejší hnutí Úsvit platilo za banální služby typu "příprava na vystoupení v ČT" přes 6000 korun za hodinu práce.

To je sice hodně drahé, ale pokud by Tomio Okamura místo toho vážně chtěl "zakázat islám", bolelo by nás to všechny mnohem víc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy