Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 2. 2010 14:30

Olympiáda je tu! A taky blbá nálada, jako před Naganem

Zapomeňte na problémy. Televizní masopust začíná.

Olympiáda. První od té doby, co světem zatřásla ekonomická krize. Zapomeňte na problémy. Televizní masopust začíná.

Neexistuje jiná událost, která by si obrazovku podmanila s takovou vervou. Na ČT4 non-stop, na ČT2 od šesti večer do půl desáté ráno. Všichni ti intelektuálové z cukavých upoutávek na druhý kanál si teď musí najít nějaký "jiný prostor". Anebo splynout s davem v prostoru lyží, bruslí, emocí a komerce.

Čtěte také: Olympijský speciál Aktuálně.cz.  

Je pozornost, dopřávaná olympijským hrám, zasloužená?

Samozřejmě, že ne. My televizní koncesionáři nepotřebujeme osmnáct komentátorů na druhém konci světa, nepotřebujeme přenosy z ženského hokeje a skeletonu. Jsou důležitější věci, dokonce důležitější než rozpoložení našich favoritů. Dobré informace máme mít hlavně o tom, na čem záleží. Třeba o tom, jak volit.

Samozřejmě, že ano. Olympiáda si mediální oslavu vynucuje právem. Protože se najde dostatek lidí, které všichni ti krásní mladí závodníci zajímají. A dostatek firem, které ten zájem umějí proměnit na peníze. A navíc, je čas masopustu, karnevalu. Tváře pomalované vlaječkami, skáčeme všichni.

Blanické rytířky

Co potřebujeme, jsou hrdinové. A rozptýlení. A vzrušení. A dojetí. Venku už druhý měsíc mrzne, politikům nevěří dvě třetiny národa, jsou na to průzkumy. Zemi vládnou papaláši, korupčníci a mlátičky. A do toho, jako Johanka z Arku: Zlatá Martina! A statečná Nikola! Velkolepé.

Vzpomeňme si: Nagano se před dvanácti lety odehrávalo v až nápadně podobných kulisách. Panovala blbá nálada a hnusné počasí. Taky jsme měli úřednickou vládu, partaje troubily do voleb a tehdejší parlament nebyl lepší než ten dnešní. Co si z toho pamatujeme? Nejspíš nic, a proč taky, tehdy jsme přece otevřeli zlatou bránu olympijského turnaje… Přepsali dějiny.

Chceme zlato s příběhem

Očekávání jsou letos vysoká, stejně jako riziko, že se změní v deziluzi. Zklamání hrozí hlavně fanouškům, obratní sponzoři si s ním poradí lépe. Těm vlastně stačí už teď vybuzený zájem.

Sporťáci nebo manažeři, fandíme všichni.
Sporťáci nebo manažeři, fandíme všichni. | Foto: Aktuálně.cz

Před minulou olympiádou výzkumníci zjistili, že 63 procent Čechů věří ve zlatou medaili Kateřiny Neumannové. Stejný je i teď podíl optimistů v případě Martiny Sáblíkové.

Katka (ano, tehdy ještě tiskem zvaná takto familiérně, liberecká stamilionová katastrofa byla ještě daleko) pak opravdu vyhrála a malá Lucinka jí za cílem padla do náruče. Ať se Martina bude snažit sebevíc, tohle nepřekoná. Nejde jen o vítězství,  ale o příběh vítězství. Ovšem i pouhé slzy na stupních vítězů bychom brali, to je jasné.

Skoro polovina Čechů před čtyřmi lety hádala, že zlato přivezou hokejisté nebo Jakub Janda. Čtvrtina věřila Aleši Valentovi. Jágr a spol. pak vyválčili bronz, Janda byl na velkém můstku desátý a Valenta, omezený zraněným kolenem, se ani neprotočil z kvalifikace. Na konci jsme i tak měli čtyři medaile a v pořadí zemí jsme byli patnáctí, za velmocí Čínou… Jestli ve Vancouveru chceme ještě víc, nemáme trochu velké oči?

Neztrácejte naději

Mluvčí supermarketů Albert oznámil, že v posledních dnech stoupá poptávka po zeleném čaji, kávě, energetických nápojích a čokoládě. Protože „Češi především řeší, jak u nočních a ranních přenosů vydržet a neusnout." Češi ve skutečnosti řeší leccos, jen o olympiádě to tak nevypadá.

Proto preventivně navrhujeme: Když vyhrajeme, myslete na ty, co jim zrovna shořel barák. Místo kultu mládí přispějte na hospic. A jestli Bauer promaže a hokejisté skončí bez medaile, nezoufejte si a nevěřte médiím - pořád se přece najdou věci, pro které stojí za to žít. Vždyť je před námi celé play-off ou tů extraligy.

 

Právě se děje

Další zprávy