Pavel Kovář | Komentáře
8. 12. 2006 10:00

Oslněn sám sebou?

Náhle se objevil s několika náměty, jak pomoci českému fotbalu. Na první pohled jde o věci sympatické, ale při bližším zkoumání těžko proveditelné.

Bohužel. Až se jeden diví, jak může Tomáš Petera, nejvlivnější a nejbohatší podnikatel v českém sportu, něco takového navrhovat. Na několik jeho nápadů se podívejme detailně.

Platový strop v odměňování fotbalistů. Čili na výplaty hráčů by byl v klubech stanoven objem o velikosti pevně stanoveného percentuálního podílu z celkového rozpočtu. Zní to rozumně, leč kluby jsou akciové společnosti a těžko jim to někdo může nařídit. Pokud by se to ale podařilo, hráči by šli většinou s platy dolů. A teď pozor! V okolních zemích, a to ještě spíše v těch fotbalově chudších, Polsku či Rakousku, žádné stropy nemají, takže zbylí kvalitní hráči v naší lize by jistě odcházeli za lepším do ciziny. To by úrovni našeho fotbalu uškodilo. Platové stropy může nastolit hokejová NHL či basketbalová NBA, uzavřené organizace, nikoliv naše fotbalová liga. Stropy jednou ve fotbale mohou být, ale patrně v rámci celé Evropy.   

Použití videa rozhodčími. Padl gól z ofsajdu? Přešel míč brankovou čáru? Ano, kdo by nevítal pomoc techniky. Ale je to realizovatelné? Proč to už dávno nezavedli na kvalitních stadiónech v západní Evropě? A v bohatých klubech Anglie, Itálie či Španělska? Proč se tím dosud nezabývaly mezinárodní fotbalové orgány? Petera se domnívá, že se o tom pobaví s Otakarem Černým, šéfem sportovní redakce ČT, a možná by to šlo... To je úsměvné. 

Zavedení profesionálních rozhodčí. Důvod: zabrání se podvodům. Není ale jasné, kdo by je platil, jaké by měli honoráře a jak dlouhé smlouvy. Podobné snahy probíhaly před  lety v Itálii, ale v praxi se nápad neujal.

Jedině pokud jde o snížení počtu účastníků první a či druhé ligy ze šestnácti na čtrnáct týmů s odůvodněním, že není dostatek kvalitních hráčů, s tím lze souhlasit. To je nejpřijatelnější ze všech námětů.

Pětatřicetiletý Petera, v mládí tenista i hokejista, vyrůstal ve sportovní rodině. Maminka byla úřednicí na ČSTV, otec Pavel trenér basketbalové reprezentace mužů ČSSR (vozil medaile ze šampionátů) a sportovní novinář; např. šéfredaktor deníku Sport. Tomáš se šest let pohyboval ve světové tenisové elitě coby kouč Kordy; vedl i Damma a Ulihracha. Dnes je kapitánem českých tenistek ve Fed Cupu a na marketingovém hřišti našeho sportu nejsilnějším hráčem. Zorganizoval v Praze se značným ziskem finále Evropské ligy basketbalistů, pořádal Zlatou tretru v Ostravě, chce do Prahy přivézt košíkáře z NBA a hokejisty z NHL. Většinou dokázal vše, cosi předsevzal, ale "prohrál" v souboji o ovládnutí Českého olympijského výboru, když se jeho člověk Jan Železný nestal novým předsedou. Stojí však na prahu kariéry a jistě o něm hodně uslyšíme. Nejspíš však ještě zcela nepronikl do problematiky fotbalu a také může být poněkud oslněn vlastními úspěchy. Jedině tak si lze totiž vysvětlit jeho těžko uskutečnitelné inovační návrhy.      

 

Právě se děje

Další zprávy