Blogy a názory | Komentáře
21. 1. 2014 18:30

Ostří Romana Lipčíka: Paní učitelka out

Škoda. Mohl vzniknout krásný, panenský ostrůvek pozitivní deviace
Foto: Aktuálně.cz

Zvláštní požadavek se dozvěděla moje známá, když teď přivedla svou dceru k zápisu do základní školy.

Je docela přirozené, že při prvním kontaktu školy s rodinami dostanou rodiče domácí úkoly, aby pak, až za pár měsíců děti zasednou do lavic, šlo leccos snáz. Člověk by čekal třeba i to, že jim paní učitelka doporučí, kterou knížku jim mají do září přečíst, aby si o ní pak všichni společně mohli povídat. Do kterých muzeí je dovést a co jim tam ukázat, na která zvířata se jít podívat do zoologické zahrady, co jim pustit za hudbu.

Žádný takový požadavek však nepadl. Místo nich se rodiče dozvěděli, že by bylo vhodné, aby dětem pořídili tablet.

Jakousi pokřivenou logikou by se ještě dalo spekulovat, že by děti měly mít tablet pro výše zmíněné účely, budiž, když už škola nemá počítačovou učebnu, aby nemusely chodit do zoo a podívaly se na zvířátka online, kůže líné, aby muzeum navštívily virtuálně, aby si kýženou hudbu ukradly. Leč nic takového.

Kdo z dětí nemá tablet, není in, dala se slyšet paní učitelka a lze s trochou generalizace říct, že tímhle názorem zabila dvacet třicet nevinných duší.

Lze mít samozřejmě za to, že když se děti budou od první třídy trumfovat, kdo má nejtabletovatější tablet ze všech, vzápětí přijde na řadu tichá soutěž o nejlepší mobil, v dalších třídách pak o hadříky, botičky, hračky, nejnákladnější dovolenou, nejúžasnější fáro, které si koupil táta. Paní učitelka zasela semínko majetkové segregace a zadělala tak možná i na šikanu, a jestli je sama opravdu tak in, jak se dá tušit, bude ji ještě podporovat a rozdmýchávat, i tohle některé paní učitelky totiž umějí.

Přitom měla tak vzácnou šanci! Dostane na několik roků do rukou pár desítek nepoznamenaných, tvárných tvorů. Bude mít na ně možná větší vliv než mnohá z rodin, které se samy pachtí, aby byly in, a na nic moc jiného nemají čas. Mohla by jim ukázat a vštípit svět ne tak pragmatický a přízemně realistický, jak ho nazírá (a jak na jedince bez patřičných sebeobranných prostředků i doléhá), ale ideální, jaký být může a dovede být minimálně v nitru každého jedince. Ignorovat všechno kolem, vychovávat děti ve skleníku, odtržené od skutečnosti, jistě nejde, ale lze jim poodhalit pomalu už zapomenuté hodnoty a krásu, jež leží skryté a zahrabané pod povrchem. V té třídě mohla sedět hrstka dětí, silných osobností, které by se časem uměly honbě za pomíjivostmi vysmát. Uměly by rozlišovat. Znaly by protiváhy. Jinak řečeno - mohl vzniknout krásný, panenský ostrůvek pozitivní deviace. Bez tabletu, jen při svědomitém naplnění pojmu pedagog.

Takhle té svědomitosti nemusí být tolik. Když už děti uvrtala do tabletů, může mezi ně paní učitelka při hodině rozhodit pár webových adres s dobrým pornem, to je taky in, a moc si jich nevšímat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy