Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 3. 2018 12:20

Otrava Skripala v Británii? Putinova vizitka, toto jsem já, vzkazuje Evropě i Zemanovi

Otrava bývalého ruského agenta je varující, s Ruskem si není radno hrát. Jde proti Evropě, kterou jen a jen ničí a rozkládá (hybridní válka).
Miloš Zeman zjevně obdivuje Vladimira Putina, muže, který ničí a rozkládá Evropu.
Miloš Zeman zjevně obdivuje Vladimira Putina, muže, který ničí a rozkládá Evropu. | Foto: NTV

Co je dnešní Rusko vedené prezidentem Putinem? Jaké metody používá? Koho to český prezident Zeman obdivuje, za koho kope (viz třeba jeho usilovné snahy, aby byl hacker Jevgenij Nikulin vydán Rusům a ne Američanům)?

Před necelým týdnem, 4. března, byl v jihoanglickém městě Salisbury otráven bývalý agent ruské vojenské rozvědky GRU Sergej Skripal a jeho dcera (ta agentkou nebyla). Britské tajné službě MI6 Skripal údajně vynášel informace o ruských agentech působících v Evropě. Rusy byl odhalen, zavřen a posléze vyměněn spolu s dalšími třemi lidmi za deset ruských špionů zadržených v USA. Žil v Británii.

Rozjelo se masivní vyšetřování a britská premiérka Theresa Mayová v pondělí oznámila, že za otrávení agenta Skripala a jeho dcery je s vysokou pravděpodobností zodpovědné Rusko. Byli totiž otráveni vojenskou nervovou látkou vyráběnou v Rusku. Pokud Moskva případ věrohodně nevysvětlí, bude to Británie považovat za "nezákonné užití síly" na svém území, sdělila Mayová.

Podle britské premiérky útočníci použili nervový jed vojenského původu, který má přezdívku novičok (nováček). Patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století.

Novičok má formu velmi jemného prášku, ale dá se použít i ve formě kapalné či plynné. Vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a způsobuje zástavu dýchání a srdce. Je asi osmkrát účinnější než plyn VX, kterým loni otrávili Kim Čong-nama, bratra severokorejského prezidenta.

Premiérka Mayová hovoří o "nezákonném užití síly", americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že za otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery je "pravděpodobně zodpovědné" Rusko. "Shodli jsme se, že zodpovědní lidé - jak ti, kteří zločin provedli, tak ti, již ho nařídili - musí nést odpovídající důsledky," řekl po konzultaci s Mayovou Tillerson.

Británie je, stejně jako my, zemí NATO. Pokud premiérka hovoří o nezákonném užití síly, jímž je použití vojenské nervové látky, jde o vážný mezinárodní konflikt. Rusové vinu popírají, ruská média se snaží domácí publikum přesvědčit, že je za útok zodpovědná Británie, jež se snaží "přiživit rusofobii".

Malá ryba? Ne, exemplární případ

Tohle mohou spolknout putinovskou propagandou zmasírovaní Rusové, těžko však Britové. Pokud byl v Británii ruskou vojenskou látkou otráven agent, selhaly britské bezpečnostní a zpravodajské složky, není to dobrá vizitka pro jejich práci. Nezabránily teroristickému činu, který pravděpodobně spáchala nebo inspirovala cizí moc. Proč by to tedy dělaly?

Za zmínku stojí vyjádření bývalého agenta ruských zvláštních služeb Michaila Ljubimova v deníku Komsomolskaja pravda. Pravil, že Skripal je moc malá ryba na to, aby Rusku stál za otravu: "Skripal byl poslán na Západ v rámci výměny. To znamená, že je pro nás naprosto nezajímavý." Chápete? Být to velká ryba, tak za vraždu stojí.

Experti se shodují, že otrávení nervově paralytickou látkou znamená demonstraci, jež má vyvolat veřejný zájem, pohoršení, děs. Lidé se dají zabít méně nápadně. Ruská vojenská látka slouží jako jakýsi "podpis" na vzkazu: Tohle jsme my, když nás zradíte, takhle dopadnete.

Podobně byl v roce 2006 v Británii odrovnán bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, kterého otrávili radioaktivním poloniem 210. Přijal britské občanství, pracoval pro britskou tajnou službu a byl exemplárně potrestán. Před smrtí ze své vraždy obvinil prezidenta Putina.

Samo sebou se zřejmě nepodaří na sto procent prokázat, jestli útočily ruské tajné služby. Stejně se nepodaří stoprocentně doložit, že byl let MH17, Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, nad Ukrajinou sestřelen díky ruské intervenci. Pravdou však je, co doložila mezinárodní komise: smrt pasažérům přinesla raketa vypálená ruským armádním systémem Buk, který byl přivezen z Ruska a po útoku se tam zase vrátil.

Sergej Skripal a jeho dcera jsou s vysokou pravděpodobností ukázkou, jaké metody používá Putin a jeho režim. Otrava bývalého ruského agenta je varující, s Ruskem si není radno hrát. Jde proti Evropě, kterou jen a jen ničí a rozkládá (hybridní válka).

Jak může Zeman k Putinovi vzhlížet? Jak před ním může "vtipkovat" o odstraňování novinářů? Viz jeho slova při návštěvě Číny: "Novinářů je příliš, měli by se likvidovat." Jaký vtípek Zeman pronese po otravě Skripala? Vyměněných agentů je příliš, mají se likvidovat?

Nejde však o "vtipy", jde o to, že nás Zeman táhne k Rusku, jež používá ničivé, vražedné, rozkladné metody v západním světě, s demokracií nemá nic společného a stýská se mu po Stalinovi.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy