Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 3. 2018 12:20

Otrava Skripala v Británii? Putinova vizitka, toto jsem já, vzkazuje Evropě i Zemanovi

Otrava bývalého ruského agenta je varující, s Ruskem si není radno hrát. Jde proti Evropě, kterou jen a jen ničí a rozkládá (hybridní válka).
Miloš Zeman zjevně obdivuje Vladimira Putina, muže, který ničí a rozkládá Evropu.
Miloš Zeman zjevně obdivuje Vladimira Putina, muže, který ničí a rozkládá Evropu. | Foto: NTV

Co je dnešní Rusko vedené prezidentem Putinem? Jaké metody používá? Koho to český prezident Zeman obdivuje, za koho kope (viz třeba jeho usilovné snahy, aby byl hacker Jevgenij Nikulin vydán Rusům a ne Američanům)?

Před necelým týdnem, 4. března, byl v jihoanglickém městě Salisbury otráven bývalý agent ruské vojenské rozvědky GRU Sergej Skripal a jeho dcera (ta agentkou nebyla). Britské tajné službě MI6 Skripal údajně vynášel informace o ruských agentech působících v Evropě. Rusy byl odhalen, zavřen a posléze vyměněn spolu s dalšími třemi lidmi za deset ruských špionů zadržených v USA. Žil v Británii.

Rozjelo se masivní vyšetřování a britská premiérka Theresa Mayová v pondělí oznámila, že za otrávení agenta Skripala a jeho dcery je s vysokou pravděpodobností zodpovědné Rusko. Byli totiž otráveni vojenskou nervovou látkou vyráběnou v Rusku. Pokud Moskva případ věrohodně nevysvětlí, bude to Británie považovat za "nezákonné užití síly" na svém území, sdělila Mayová.

Podle britské premiérky útočníci použili nervový jed vojenského původu, který má přezdívku novičok (nováček). Patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století.

Novičok má formu velmi jemného prášku, ale dá se použít i ve formě kapalné či plynné. Vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a způsobuje zástavu dýchání a srdce. Je asi osmkrát účinnější než plyn VX, kterým loni otrávili Kim Čong-nama, bratra severokorejského prezidenta.

Premiérka Mayová hovoří o "nezákonném užití síly", americký ministr zahraničí Rex Tillerson uvedl, že za otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery je "pravděpodobně zodpovědné" Rusko. "Shodli jsme se, že zodpovědní lidé - jak ti, kteří zločin provedli, tak ti, již ho nařídili - musí nést odpovídající důsledky," řekl po konzultaci s Mayovou Tillerson.

Británie je, stejně jako my, zemí NATO. Pokud premiérka hovoří o nezákonném užití síly, jímž je použití vojenské nervové látky, jde o vážný mezinárodní konflikt. Rusové vinu popírají, ruská média se snaží domácí publikum přesvědčit, že je za útok zodpovědná Británie, jež se snaží "přiživit rusofobii".

Malá ryba? Ne, exemplární případ

Tohle mohou spolknout putinovskou propagandou zmasírovaní Rusové, těžko však Britové. Pokud byl v Británii ruskou vojenskou látkou otráven agent, selhaly britské bezpečnostní a zpravodajské složky, není to dobrá vizitka pro jejich práci. Nezabránily teroristickému činu, který pravděpodobně spáchala nebo inspirovala cizí moc. Proč by to tedy dělaly?

Za zmínku stojí vyjádření bývalého agenta ruských zvláštních služeb Michaila Ljubimova v deníku Komsomolskaja pravda. Pravil, že Skripal je moc malá ryba na to, aby Rusku stál za otravu: "Skripal byl poslán na Západ v rámci výměny. To znamená, že je pro nás naprosto nezajímavý." Chápete? Být to velká ryba, tak za vraždu stojí.

Experti se shodují, že otrávení nervově paralytickou látkou znamená demonstraci, jež má vyvolat veřejný zájem, pohoršení, děs. Lidé se dají zabít méně nápadně. Ruská vojenská látka slouží jako jakýsi "podpis" na vzkazu: Tohle jsme my, když nás zradíte, takhle dopadnete.

Podobně byl v roce 2006 v Británii odrovnán bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, kterého otrávili radioaktivním poloniem 210. Přijal britské občanství, pracoval pro britskou tajnou službu a byl exemplárně potrestán. Před smrtí ze své vraždy obvinil prezidenta Putina.

Samo sebou se zřejmě nepodaří na sto procent prokázat, jestli útočily ruské tajné služby. Stejně se nepodaří stoprocentně doložit, že byl let MH17, Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, nad Ukrajinou sestřelen díky ruské intervenci. Pravdou však je, co doložila mezinárodní komise: smrt pasažérům přinesla raketa vypálená ruským armádním systémem Buk, který byl přivezen z Ruska a po útoku se tam zase vrátil.

Sergej Skripal a jeho dcera jsou s vysokou pravděpodobností ukázkou, jaké metody používá Putin a jeho režim. Otrava bývalého ruského agenta je varující, s Ruskem si není radno hrát. Jde proti Evropě, kterou jen a jen ničí a rozkládá (hybridní válka).

Jak může Zeman k Putinovi vzhlížet? Jak před ním může "vtipkovat" o odstraňování novinářů? Viz jeho slova při návštěvě Číny: "Novinářů je příliš, měli by se likvidovat." Jaký vtípek Zeman pronese po otravě Skripala? Vyměněných agentů je příliš, mají se likvidovat?

Nejde však o "vtipy", jde o to, že nás Zeman táhne k Rusku, jež používá ničivé, vražedné, rozkladné metody v západním světě, s demokracií nemá nic společného a stýská se mu po Stalinovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy