Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 5. 2017 7:30

Zeman: Novináři by se měli likvidovat. Příště může "žertovat" o chemických zbraních

Výrok o likvidaci žurnalistů je odporný, nepřijatelný o to víc, že Zeman mluví s prezidentem státu, kde jsou novináři vražděni jak na běžícím pásu.
Český prezident Zeman  se v Pekingu sešel s ruským prezidentem Putinem. A hned z toho je mezinárodní ostuda v přímém přenosu.
Český prezident Zeman se v Pekingu sešel s ruským prezidentem Putinem. A hned z toho je mezinárodní ostuda v přímém přenosu. | Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka

Prezident Zeman dlí v Číně a v této zemi se cítí svobodně. Zvlášť s komunistickým vůdcem Si Ťin-pchingem a s ruským prezidentem Putinem. Když se s tím druhým v Pekingu setkal, zpravodaj listu Komsomolskaja pravda Dmitrij Smirnov natočil krátké video, na němž si Zeman a Putin vyměnili věty o novinářích.

Miloš Zeman: "Tady jsou ještě další novináři? Novinářů je příliš, měli by se likvidovat." Na to Vladimir Putin: "Likvidovat je není třeba, ale omezit jejich počet je možné."

Šokující konverzace. Hned dodejme, jak na následné pohoršení na sociálních sítích reagoval mluvčí Ovčáček. Na Twitter napsal: "Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápou. Očekávám teď trapně pohoršené komentáře a rozhořčené reakce politiků, kteří se k médiím rádi lísají."

Hrad spěchá s vysvětlením, že jde o "bonmot". Hlava státu "vtipkuje", že se novináři mají likvidovat. Šéf Kremlu, bývalý kágébák Putin, to však jako vtip nebere, myslí mu to dobře, a odvětí o řád opatrněji: je možné omezit jejich počet. (Není jasné, jestli myslí počet na tiskovce, nebo počet obecně.)

Prezident nemůže vtipkovat o likvidaci lidí. A je jedno, jestli jde o "hlídací psy demokracie", nebo o nějakou jinou skupinu obyvatel. O likvidaci se prostě vtipkovat nedá. (Souvisí to nějak s faktem, že Zeman omilostní vraha Kajínka, který, jak rozhodl nezávislý soud, zlikvidoval dva lidi?)

Zjevně nejde o bonmot; Zeman tou odpudivou větou podlézá ruskému šéfovi, svému vzoru, protože nepochybně ví, jaký má Putin vztah k žurnalistům, nebo přesněji, jaký má ruský režim vztah k nezávislým, neochočeným žurnalistům.

Výbor na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalist) sleduje od roku 1992 situaci v Rusku a uvádí, že tam od té doby bylo zabito 56 novinářů, přičemž 36 z nich bylo zabito v přímé spojitosti s jejich prací a jen dvě vraždy (!) byly plně vyšetřeny. Ruským médiím do smíchu rozhodně není.

Naposledy v dubnu zemřel v petrohradské nemocnici novinář Nikolaj Andrušenko (73), spoluzakladatel novin Nový Petrohrad, který byl znám kritickým pohledem na Putina, psal o korupci a porušování lidských práv v Rusku. Cestou na pracovní schůzku byl 9. března přepaden neznámými útočníky a surově zbit. Na následky útoku zemřel. Vyšetřování probíhá podle jeho kolegů laxně, bez zájmu úřadů.

Znovu zostudil Česko v EU

Každý, jistě i prezident Zeman, zná vraždu Anny Politkovské, jež psala kritické články na adresu režimu a války v Čečensku a byla před 11 roky zastřelena ve svém domě. V prosinci 2012 byl z podílu na její vraždě shledán vinným policista Dmitrij Pavljučenkov, obžalováni byli i čečenští bratři Rustam, Ibragim a Džabrail Machmudovovi, jejich příbuzný Lom-Ali Gajtukajev a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov.

Žertovat o likvidaci novinářů s Putinem je podobně nemyslitelné jako vtipkovat s Bašárem Asadem o vraždění civilních obyvatel Sýrie chemickými zbraněmi.

Zeman dal najevo nechuť k novinářům, nechuť k nezávislé kontrole moci. O likvidaci žurnalistů promluvil v nejméně vhodný čas, ve chvíli, kdy se plénum Evropského parlamentu chystá probírat ohrožení svobody tisku v Česku ve spojení s kauzou vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), tedy s nahrávkami jeho schůzek s novinářem Přibilem.

Bod Riziko politického zneužití médií v ČR navrhla nejsilnější europarlamentní frakce Evropská lidová strana (EPP). Čeští europoslanci proti zařazení protestují, mají za to, že si tu špínu máme vyřešit doma. Lidovec Tomáš Zdechovský upozornil, že takové jednání v europarlamentu by Česko poškodilo: "ČR, která je dlouhodobě považována za ekonomického tygra EU, daří se jí a je vnímána jako velmi svobodná země, bude nyní protahována přes obrovský evropský kolos, kritizována a vnímána jako země třeba z Balkánu," sdělil.

Zeman dobře ví, jaký podíl mají seriózní média na odhalování politických skandálů včetně pátrání po dotacích okolo Čapího hnízda či okolo Babišových korunových dluhopisů. Nikoli policie, nikoli finanční úřady či jiné orgány, ale novináři ukazují, co je Babiš zač. (A taky co je Zeman zač.)

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Výrok o likvidaci novinářů je odporný, nepřijatelný o to víc, že Zeman dlí v komunistické Číně, kde se s opozicí nepářou a o svobodě tisku nelze mluvit, a o to víc, že o likvidaci mluví s prezidentem země, kde jsou novináři vražděni jak na běžícím pásu.

Zeman zřejmě občas ztrácí kontrolu nad tím, co říká. Sledujeme člověka, jehož jednání předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) přirovnal k chování "senilních starců, kteří už na tom nejsou fyzicky, ani duševně právě nejlépe". Trefné. Bohužel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy