Irena Hejdová Irena Hejdová | Komentáře
9. 3. 2006 11:00

Paničtí experti raftují Českem

Česko naplno zasáhla vlna teenagerských komedií. Lze se "chápavě" pousmát, mediálně přiživit, nebo v tom vidět cosi příznačnějšího.

Ve světě odstartovala teen-vlnu americká série s výmluvným názvem Prci prci prcičky, která v podstatě ustavila základní pravidla žánru: mladí paničtí hrdinové, sexuální a fekální humor plus (pseudo)kultovní hlášky a scénky. Vynalézaví Češi jen přidali nevynalézavou práci s product placementem, angažovali prkenné modelky - a žánr byl na světě.

Zasuň, Karle, zasuň

Co spojuje filmy jako Snowborďáci, Panic je nanic, Experti či aktuální Rafťáci? Teenagerské komedie jsou postavené na jedné základní "filozofii": že kruciální věcí je "zasunout" (termín používaný s oblibou ve filmech Karla Janáka).

Infobox

ČESKÉ TEENAGERSKÉ KOMEDIEHrdiny filmů jsou vždycky kluci, dívky tu pouze statují; v podstatě jen mlčky kdesi postávají více či méně odhalené. Čekají, až si jich hrdinové všimnou, a vlastně také netouží po trvalejších vztazích. Toho uvažování se zpravidla drží všichni hrdinové včetně dospělých: typická je role Pavly Tomicové jako nadržené správkyně chaty ve Snowboarďácích, podobně rodiče jsou přes všechnu zapšklost často přistiženi při erotických hrátkách nebo aspoň se zásuvkou plnou kondomů.

Teenagerské filmy jsou však především marketingově zvládnutý produkt. Mají zpravidla rychlé tempo, jsou plné mladých krásných lidí i výrobků okázale ukazovaných na kameru. Angažmá celebrit, modelek, superstars či miss je pak dalším logickým krokem, který má přitáhnout víc diváků. Tahle strategie ale filmům současně nejvíc škodí: zaangažované celebrity i propagované výrobky v záběrech působí jako pěst na oko.

Podle dramaturga Jiřího Chalupy (Panic je nanic) si člověk si v tomhle období života prožívá všechny problémy s určitou naivitou. To není nijak objevné tvrzení; zarážející až trapné je, jaké naivy ze sebe dělají tvůrci, kteří jsou přece jen starší

Děláme to pro lidi, chlapi

Okázale si libují ve své "cool pohotovosti" a nevraživě reagují na jakékoliv zpochybňující kritiky argumentem, že "mladí jsou přece takoví". Navíc na jedné straně po troškovsku hlásají, že názor kritiků je jim lhostejný a na druhé své filmy šperkují odkazy na to nejlepší z české filmové tvorby. V Panicovi i v Rafťácích třeba nechybí formanovský hasičský bál i s tombolou.

Typický je průběh tiskových konferencí. Bulvární fotografové se předhánějí ve stíhání pubertálních začínajících celebrit, producenti si libují, jak skvěle jejich filmy zasáhly cílovku, mimochodem v rozvažování ekonomů pořád důležitější. A režiséři se tváří, že to přece dělají pro lidi. "Chtěl jsem udělat film, u kterého se budou diváci bavit. A aby měli pocit, že ty problémy mají s hrdiny společné," prohlásil třeba Ivo Macharáček, režisér filmu Panic je nanic.

Román pro ženy; na věčné časy

Ale opravdu mají teenagerští diváci tak zoufale stejný pohled na svět jako jejich hrdinové? Nechce se věřit, že dospívající generace má zájem jen o tenhle druh filmů. To se jim opravdu zdá vtipné sledovat své vrstevníky při nekonečných nadrženeckých debatách?

Někdy jistě ano, ale proč nevznikají i vkusné teenagerské filmy? Lze přece předpokládat, že náročnější část teenagerského publika chodí na "dospělou" produkci; ostatně i na festivalu Jeden svět bylo k vidění i dost  - náctiletých diváků. Ale asi je to pořád málo na "cílovku".

Člověk se neubrání myšlence, že filmy, na které si diváci zvyknou v mládí, budou vyžadovat nadále. Filmy přitroublé, povrchní, free, cool a in za každou cenu; zkrátka produkty, společenské sedativum.

To dokazuje i loňský nejnavštěvovanější "dospělý" film: Román pro ženy. A nedá se ani po důchodcovsku doufat, že z toho ti mladí vyrostou. Spíš to bude čím dál horší...

 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy