Martin Novák Martin Novák | Komentáře
22. 7. 2018 8:05

Patří Ladislav Jakl do debaty o Trumpovi v České televizi? Ano, patří. Není to pět minut pro Hitlera

Přemrštěné odmítání lidí, kteří lžou a manipulují, veřejnoprávní média poškodí.
Ladislav Jakl. Snímek z návštěvy prezidenta Klause v Českých Budějovicích v roce 2013.
Ladislav Jakl. Snímek z návštěvy prezidenta Klause v Českých Budějovicích v roce 2013. | Foto: Ludvík Hradilek

Kritika České televize za údajnou neobjektivnost je paradoxní. Veřejnoprávní médium zve do svých pořadů i lidi, kteří mu vyčítají, že právě jejich názory potlačuje. Odpůrce přijímání uprchlíků, obhájce Vladimira Putina či Miloše Zemana, kritiky Angely Merkelové, kritiky Evropské unie. Zároveň tím štve lidi, kterým vadí "vyvažování" a považují zvaní těchto lidí za princip "pět minut pro Žida, pět minut pro Hitlera".

Takovým příkladem se stala čtvrteční debata na téma Trump s americkým historikem českého původu Igorem Lukešem a Ladislavem Jaklem. Šéfideologem Institutu Václava Klause, který prezentuje názory bývalého prezidenta, kdykoliv ten nemá čas, nebo nechce. To je obvykle vždy, kdy jde o debatu, neboť Václav Klaus v televizích debatuje jen s moderátory. Ne s názorovými oponenty.

Domnívám se, že odpůrci Jaklova pozvání nemají pravdu. A že Česká televize neudělala chybu, když ho posadila k tématu Trump. Že lže, zkresluje a manipuluje, to nemůže být argument v názorové debatě. Pokud Česká televize odvysílá ruský dokument, který záměrně zobrazuje Stalina jako sice trochu tvrdého, ale jinak vlastně schopného vůdce, je to něco jiného. Dokumentem nebo zpravodajský šotem Česká televize reprezentuje sebe. Jakl v diskusi reprezentuje sebe na půdě České televize. Podstatný rozdíl.

Jde jen o to pochopit, že při kvantu debat a diskusních pořadů prostě musí sedět v ČT i lidé, kterým lze dokázat lež nebo manipulace. Není to z mé strany obhajoba ČT. Spíš pochopení jejích zaměstnanců, protože jsem tam kdysi pracoval. Nejen jako redaktor, ale také editor zpravodajských relací. Málokdo si dovede představit, jak těžko se skládá debata s hosty tak, jak si ji člověk původně naplánoval. Někdo nemůže, někdo není dostupný, někdo nechce, a tak dále a tak podobně. Ostrým kritikům ČT bych někdy přál tu bezmoc, když máte odpovědnost za pořad, čas kvapí a nedaří se vám dát dohromady hosty, jaké jste chtěli.

Hra na to, že Česká televize musí svým výběrem hostů hájit pravdu proti manipulaci, povede jen k nabíjení munice pro ty, kteří by z ní chtěli udělat veřejnoprávní televizi maďarskou, polskou, slovenskou nebo dokonce Bože chraň ruskou.

A těch pět minut pro Židy a pět minut pro Hitlera? Dámy a pánové, zachovejme si smysl pro proporce. Hitler je nadužívaný a laciný argument. Popírači holocaustu, rasisté či zkrátka ti, jejichž názory jsou za hranou zákona, na veřejnoprávní televizi opravdu nepatří. Ale to přece není případ Ladislava Jakla, Jaroslava Bašty, Jana Schneidera a dalších. Kdo je chce vytěsnit z České televize nebo Českého rozhlasu, dělá veřejnoprávním médiím medvědí službu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Případ bude již v pondělí posuzovat soud, uvádí agentury s odvoláním na oficiální policejní prohlášení. Podle AFP hrozí obžalovaným až doživotní tresty.

Ve skupině je 39 mužů a osm žen ve věku od 23 do 64 let. Policie všechny zadržela ve stejnou chvíli, vyslýchala je, některým zabavila mobilní telefony a počítače. Mezi obžalovanými jsou bývalí zákonodárci James To a Claudia Moová, profesoři, advokáti, sociální pracovníci a mnozí mladí aktivisté, píše AFP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy