Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 9. 2017 8:00

Pavel Zeman dal košem Miloši Zemanovi. Odmítl být loutkou v politické hře

Množící se útoky politiků na policisty a státní zástupce, kteří dělají svou práci, představují velké riziko pro českou demokracii.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman spojencem Miloše Zemana a Andreje Babiše není, nesmí být.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman spojencem Miloše Zemana a Andreje Babiše není, nesmí být. | Foto: Lukáš Němeček

Zdánlivá drobnost: nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v červenci odmítl pozvání prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad, které dostal v červnu. Upozornil na to ve středu, s odstupem, server Seznam.cz.

Podřízení Pavla Zemana se zabývají vyšetřováním, jež je spojeno s Hradem. Týká se zadávání veřejných zakázek Lesní správy Lány, příspěvkové organizace kanceláře prezidenta. Lidé, kteří byli v případu zadrženi, jsou podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Nejvyšší státní zástupce tak vyloučil možnost, že by se o kauze na Hradu jednalo.

To byla oficiální záminka, pro kterou Pavel Zeman nešel za Milošem Zemanem. Důvodů měl víc a pádných. Politici se v poslední době na Hradě střídají jak apoštolové na orloji: Andrej Babiš, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba ANO), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Všichni tam také probírají kauzu Čapí hnízdo, v níž Miloš Zeman stojí jasně na straně svého chráněnce Babiše (jehož je sám také chráněncem, dokonce natolik, že ANO zatím nepostavilo svého kandidáta do přímé volby prezidenta).

Šéfžalobce Pavel Zeman odmítl jít na Hrad o měsíc dřív, než Miloš Zeman, Babiš i Pelikán začali útočit na policii (jejíž vyšetřování státní zástupci kontrolují a částečně řídí). Tito tři politici tvrdí, že policie chtěla žádostí o vydání šéfa ANO k trestnímu stíhání ovlivnit sněmovní volby.

Prezident o žádosti o vydání Babiše tvrdí: "Je to podvod na voličích. Vede mě k tomu především načasování této žádosti o vydání." Dál: "… datum dva měsíce před volbami tato žádost vzbuzuje podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely." Snahu vyšetřit, jak to bylo s dotací na Čapák, Miloš Zeman označuje za "policejní provokaci".

Dokonce jasně naznačil, že by měl být vyměněn vyšetřovatel Čapího hnízda: "Vždy jsem zastával názor, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit. Přitom bych řekl, že si velmi vážím policejního prezidenta Tomáše Tuhého, takže jeho se to z mého pohledu netýká, ale mám obavu, že někteří jeho podřízení nezvládli svou roli."

Pelikán nepotřebuje žádná další fakta

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán řekl: "… každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb."

Ministr spravedlnosti ze své advokátní praxe vyvodil, "že policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity. Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami."

Přitom z veřejných zdrojů musel vědět, že vyšetřování nezdržovala policie, ale lidé spojení s Čapím hnízdem. To oni žádost de facto ubrzdili až do doby těsně před volbami a teď z toho dělají politikum. Pelikán také nemůže nevědět, že policie musí žádost podat bez odkladu.

Babiš mluví o "účelovce", účelové žádosti o vydání. Jenomže tady je rozdíl, Babiš je přímý aktér, jemuž hrozí trestní stíhání, takže se brání, jak umí, což je v pořádku. Ministr Robert Pelikán je však politický garant justice v zemi a prezident Miloš Zeman dokonce nejvyšší ústavní činitel.

Pavel Zeman tedy na Hrad v červenci nešel. Udělal sakra dobře, mohl by dnes vypadat jako Pelikán II, ztratit kredit, i kdyby tam vůbec nic neřekl. Mohl by vypadat jako slouha Babiše a prezidenta. Právem dal košem Miloši Zemanovi. Nezapomeňme, že zpochybňování policie v kauze Čapí hnízdo je úplně stejně zpochybňováním dohledu státního zástupce, jeho práce. To on je garantem celého procesu.

Věc má ještě jeden důležitý rozměr. Od druhé poloviny roku 2013 čím dál víc politiků, veřejně činných osob i novinářů útočí na žalobce. Padala slova o "prokurátorské republice", zneužití justice, o tom, že žaloba je "mocenské centrum", "stát ve státě", který shodil Nečasovu vládu a musí být zkrocen, aby se nic podobného neopakovalo.

Všichni proti žalobě

Případ Nagyová-Nečasová, činnost některých ministrů i "kmotrů", to vše bylo bagatelizováno, nic zlého se u nás nedělo, šlo jen "o kabelky" (za deset milionů), jen o "ochranu", nikoli šmírování tehdejší paní Nečasové vojenskou tajnou službou atd.

Po "reorganizaci policie", po zničení protimafiánské policie (ÚOOZ), se ke kritice žalobců přidala i ČSSD, jejíž ministr spolu s bývalým estébákem ÚOOZ zlikvidovali. Vznikla poslanecká vyšetřovací komise, jež se zabývala reorganizací policie, a vedl ji člověk, který seděl coby ministr ve vládě, již údajně shodil Ivo Ištvan a Robert Šlachta (exšéf ÚOOZ), tedy kritici reorganizace. Výsledek? Reorganizace sice nestála za nic, ale nebyla účelová. - Špatný vtip.

Po žádosti o vydání poslance Babiše už za žalobci nestojí ani "potrefená husa" Babiš. Vyplývá to kupříkladu ze závěrů další poslanecké vyšetřovací komise, která vznikla poté, co byly zveřejněny nahrávky, na nichž novinář Přibil z MF Dnes dává Babišovi informace z údajného policejního spisu.

Závěr poslanců? Nikoli zjištění, jak to bylo s oním spisem, kdepak, ale tvrdý útok na žalobce. Sněmovní komise pro vyšetřování úniků z vyšetřovacích spisů žádá, aby byl zřízen zvláštní orgán, který by vyšetřoval trestnou činnost státních zástupců. Šok? Ne ne, politici prostě nesnesou, aby bylo vyšetřování nezávislé. Ohrožuje je to.

Toto jsou okolnosti, za kterých nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odmítl jít na Hrad. Zřejmě se nechtěl stát součástí nepěkné politické hry. Odmítl potvrdit, že žaloba podléhá či podlézá politikům, poslouchá je.

Dobře udělal, ale nic to nemění na faktu, že množící se útoky na policisty a na státní zástupce, kteří dělají svou práci, představují velké riziko pro českou demokracii.

 

Právě se děje

Další zprávy