Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 11. 2017 12:41

Plakát Pravda vítězí zakázán. Protest proti Zemanovi zakázán. Jinak tě seberou

Akce v Lipníku se podobá zásahům proti demonstrantům před listopadem 1989. Trapné je mlčení Tomáše Tuhého, který dělá mrtvého brouka.
Miloš Zeman hovořil v Lipníku nad Bečvou k občanům. Modlitba pro Martu ho nerušila, již byla vypnuta.
Miloš Zeman hovořil v Lipníku nad Bečvou k občanům. Modlitba pro Martu ho nerušila, již byla vypnuta. | Foto: Aktuálně.cz

Neblahý vývoj má "kauza Lipník", neadekvátní zásah policie proti protestujícím při mítinku Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Člověk od vedení policie marně čeká sebereflexi, ta nepřijde. Vůbec se neozval policejní prezident Tuhý, jako by se do země propadl. Zareagoval jen Týdeník policie, který zveřejnil poněkud výhružně znějící článek "Policie, že jedná jako za komunismu? Politici - prostudujte si raději řádně zákony, neznalost neomlouvá".

Text začíná větou: "Internetem se šíří lavina článků a vyjádření, dehonestujících práci Policie ČR." Pak přijde sdělení, že v Lipníku probíhal mítink: "Toto řádně ohlášené shromáždění začali hlasitou hudbou narušovat lidé, kteří si v přilehlém objektu uspořádali vlastní 'akci'. Zda byla řádně ohlášena, či nikoliv, není zřejmé a v tuto chvíli je to nepodstatné. Podstatné je, že ať už probíhala v Lipníku jakákoliv řádně nahlášená akce, nikdo nemá právo takovou akci narušovat. V té chvíli se totiž může taková osoba dopouštět přestupku dle zákona shromažďovacího."

Že tam měl Zeman nahlášenou akci, ovšem nikdo nezpochybňuje, jako pochybné, nepřijatelné se jeví chování policie.

Týdeník policie školí politiky, že nikdo nebyl zatčen, nýbrž "došlo k zajištění osoby podezřelé z přestupkového jednání", tedy Jaroslava Hensla, který z okna pouštěl Modlitbu pro Martu. Proč byl zajištěn? "Je tedy zjevné, že dotyčný muž, který byl v danou chvíli podezřelý z přestupku, odmítl opakované výzvy, které mu policisté na místě dávali." Týdeník zásah kolegů v Lipníku nad Bečvou hájí o sto šest, ač je neobhajitelný.

Proč? Protestující se s policisty předem dohodli, co smějí dělat. K žádnému narušení akce nedošlo. Není pravda, že by Hensl neuposlechl výzev. Oněch osm černě oděných mužů, kteří vnikli do soukromého prostoru a nařídili Henslovi hudbu vypnout, mělo kameru, celou akci natáčeli, lze celkem snadno prokázat, jak proběhla.

Ovčáčkovo video jako důkaz

Zásadním faktem je, že mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil video ze Zemanova lipnického mítinku a na něm se můžeme přesvědčit: píseň akci neruší, na pódiu je sotva slyšet a vůbec nezní, když mluví prezident.

Nějaké "narušení" evidentně nebylo záměrem Zemanových odpůrců. Média korporativně (nikoli však Týdeník policie) informují, co se stalo. Protestující chtěli původně z okna restaurace U Marka vystrčit transparent Pravda vítězí a pustit těsně před zahájením mítinku hudbu.

Policie legitimuje Otakara van Gemunda, který chtěl 17. listopadu na pražském Albertově demonstrovat proti prezidentu Zemanovi.
Policie legitimuje Otakara van Gemunda, který chtěl 17. listopadu na pražském Albertově demonstrovat proti prezidentu Zemanovi. | Video: Pražský Majdan

Hensl popsal, co se stalo: "Přišli za námi ale dva policisté, kteří se o našem záměru nějak dozvěděli, a poté, co jsme jim sdělili, co skutečně chceme, řekli, abychom transparent nevystrkovali, neotvírali okno dokořán a měli uvnitř rozsvíceno, aby bylo vidět, co se tam děje. To jsme respektovali. Proti hudbě nic nenamítali."

(Proč nesměli vystrčit transparent Pravda vítězí? Dokáže to někdo pochopit? Co na něm policii vadí? Jak by mohl proboha někoho rušit?)

Svědectví Simony Hradílkové: "Řekli nám, že když tu písničku pustíme před zahájením mítinku, že není žádný problém. To jsme učinili, začali jsme ji pouštět v okamžiku, kdy dav začal vnímat, že přichází pan prezident. Přesně nevím, kde je ta hranice, ale pan prezident neotevřel pusu, než jsme hudbu pustili," řekla dcera hladovkáře Tomáše Hradílka.

Na videu hradního mluvčího Ovčáčka vidíme, že píseň zní, když už prezident sedí na pódiu, a slyšíme, že zpěv prakticky není slyšet. Navíc skončí dříve, než hlava státu začne mluvit.

Policie argumentuje shromažďovacím zákonem; přestupku se dopustí ten, kdo "nesplní pokyn zástupce úřadu nebo policisty" nebo "brání účastníkům shromáždění ve splnění účelu shromáždění nepřístojným chováním". Hensl však hudbu stopl (nehrála ani 4 minuty) a zopakujme, každý, kdo si pustí Ovčáčkovo video, slyší, že shromáždění narušeno nebylo.

Co to bylo za komando?

Zákon není tak striktní jako zasahující policie, říká: "Zástupce úřadu při výkonu svého oprávnění postupuje tak, aby případný zásah do práva na svobodu shromažďování nebo jiného práva šetřil jeho podstatu a nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákonem."

Policie tedy měla šetřit také práva protestujících. K nějakému odvádění na služebnu a držení tam Hensla dvě hodiny vůbec nemělo dojít, výzev policie, aby hudbu vypnul, přece uposlechl. Navíc se s ní předem dohodl, co bude dělat.

Týdeník policie také vůbec nevysvětluje, co to bylo za partu, která na Hensla vletěla, oni civilové v černém. Nějaké přepadové komando? Proč jich bylo osm? Na základě čeho, jakého zmocnění, vnikli do soukromých prostor?

Také se nedozvíme, co to bylo za lidi, kteří ještě PO AKCI, jak svědčí novinář Jaroslav Spurný, tajně, přes okno natáčeli několik uvnitř sedících demonstrantů? (Policie si smí natáčet demonstraci samu, to ano, ale na natáčení soukromých osob mimo shromáždění potřebuje speciální povolení.)

Policie jednala neadekvátně, její chování se podobá akcím tehdejšího režimu proti demonstrantům před listopadem 1989. Trapné je mlčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který dělá opět mrtvého brouka, asi proto, aby si u prezidenta a jeho lidí neuškodil.

Zásah by měl být pečlivě vyšetřen. Měli by se o něj ovšem zajímat i poslanci a také Andrej Babiš, který se chce stát premiérem. Proč? Vyšetřování policistů policisty dobře známe, ruka ruku myje, nic se nestalo, vše je v pořádku, jak to ostatně předvádí Týdeník policie.

Působí až komicky, ale i výhrůžně, když týdeník ke konci svého textu píše: "To, že značná část lidí zákony nezná, ještě neznamená, že se jimi nemusí řídit. Jak se často říká, neznalost zákona neomlouvá…" Absurdní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy