Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 11. 2017 13:35

V Lipníku nad Bečvou zasahovala Zemanova policie, ne naše. Jak za bolševika

Po čínské návštěvě v Praze je to další incident, kdy policie zasahuje na straně mocných proti občanům. Varovný moment.
Pokojný protest proti Miloši Zemanovi v Lipníku nad Bečvou.
Pokojný protest proti Miloši Zemanovi v Lipníku nad Bečvou. | Foto: ČTK

Středa, Lipník nad Bečvou, předvolební mítink Miloše Zemana s občany. Tentokrát provázený protestem lidí s červenými kartami a pouštěním symbolické písně Modlitba pro Martu zpěvačky Marty Kubišové. Proti protestu bleskově a z pohledu občana neadekvátně zasáhla policie. Připomíná to doby za bolševika nebo také absurdní chování policie při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Rád bych napsal, že policie v Lipníku jednala s rozmyslem a správně. Protože šlo o politický mítink, o situaci velmi citlivou, kde se mohou (a mají) střetávat různé občanské postoje. Napsat to nemohu, jsem nejen zklamán, ale i rozhořčen tím, co policajti předvedli.

V Lipníku žije Tomáš Hradílek, disident, signatář Charty 77 a polistopadový ministr vnitra. Od 1. listopadu drsně protestuje proti druhé kandidatuře Miloše Zemana, drží hladovku, dává všanc svůj život. Zemanovi napsal otevřený dopis, v němž vyjádřil zklamání z jeho působení coby hlavy státu; Zeman podle něj rezignoval na kultivování a humanizování společnosti. Hradílka též děsí prezidentovo konání v zahraniční politice.

Jednou z protestujících byla Hradílkova dcera Simona. Prezident na mítinku Tomáši Hradílkovi (byl tam přítomen a zeptal se ho, zda odstoupí) sdělil, že neznamená víc než 113 tisíc lidí, kteří jeho kandidaturu podpořili. To jsou důležité okolnosti akce v Lipníku. Nelze je pominout, když hodnotíme, jak policie postupovala.

Ještě jeden významný fakt: Miloš Zeman jízdy do krajů vydává za běžnou agendu prezidenta a tvrdí, že se nejedná o předvolební akce. Přitom není pochyb, že jde o předvolební agitaci, jen s tím rozdílem, že ji, oproti akcím jiných kandidátů na Hrad, platí stát či kraje.

Narušení ani ne čtyři minuty

Co se stalo? Při Zemanově příchodu na náměstí se z jednoho okna linula ona slavná píseň. Iniciátorka protestu Marie Šuláková řekla ČTK: "Policisté v civilu nám to přerušili, vstoupili do soukromých prostor, které jsme měli půjčené od majitele restaurace, a našeho zvukaře odvezli k výslechu."

Simona Hradílková řekla: "Drželi jsme transparent s nápisem Pravda vítězí a to bylo všechno, naše akce byla jen klidným vyjádřením nesouhlasu s politikou Miloše Zemana." A ještě: "Podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, který odvedl ze soukromého prostoru Jaroslava Hensla. Policisté byli v civilu bez jakéhokoliv označení, ale před zadržením se mu prokázali."

Policejní mluvčí Libor Hejtmánek naopak sdělil, že je Hensl podezřelý z přestupku proti shromažďovacímu právu a hrozí mu pokuta až 15 tisíc korun.

Důležitý fakt: z okna se nelinul nějaký stálý rachot, Modlitbu pro Martu protestující pustili jednou, a ještě než skončila, přiběhlo do propůjčené soukromé místnosti asi osm mužů s kamerou a Henslovi nařídili, ať hudbu okamžitě vypne. Poté ho odvezli na služebnu, kde strávil dvě a půl hodiny (dle ČTK).

Narušení mítinku Modlitbou tedy netrvalo ani čtyři minuty! (Tak dlouhá píseň je.) Nejednalo se o trýznění publika. Ano, podle shromažďovacího zákona se dopustí přestupku ten, kdo nesplní pokyn zástupce úřadu nebo policisty atd. Tady však nebylo rušeno Zemanovo předvolební shromáždění, jen byl krátce a pokojně vyjádřen protest.

Je šokující, že policie muže sebrala, že tam zasahovalo okolo osmi (!) civilistů, jako kdyby šlo o teroristu, že ho sbalili jak za bolševika, vše natáčeli, nestačilo upozornění a vypnutí hudby, jež neběžela ani čtyři minuty, za což "narušitel" strávil dvě a půl hodiny na policii a hrozí mu pokuta 15 tisíc.

Máme uniformy, blbečku?

Tím policejní malér nekončí. Novinář Jaroslav Spurný, expert na bezpečnost, který celou situaci sledoval na místě, popsal, co se dělo: Asi dvacet minut po zatčení "zvukaře" natáčeli policisté tajně z ulice přes velké okno kavárny několik uvnitř sedících demonstrantů. "Natoč tu ženskou, ta to organizovala," říkal muž v civilu kolegovi s malou videokamerou. "A ještě toho chlapa." Stál jsem kousek od nich a požádal je o legitimaci a chystal se je vyfotit. Chvíli natáčeli na kameru mě a pak si nasadili kapuce. "Máme uniformy, blbečku?" zeptal se mě jeden z nich a postavil se ke mně velmi, velmi blízko, abych nemohl fotit. Kameraman mezitím utekl. "Tady nikdo nikoho nenatáčel," řekl muž a odešel.

Tolik Jaroslav Spurný, který popsal, co se odehrávalo po skončení shromáždění. Zažil jsem všechny pražské protikomunistické demonstrace za bolševika a toto silně připomíná onu hnusnou dobu. Není důvod Spurnému nevěřit.

Policie se stává nástrojem moci, zde Zemana, který si pořádá svůj mítink nemítink a nesmí být vysloven žádný, ani klidný protest. Na co si policie po akci tajně natáčí organizátorku protestu, jež je veřejně známá, a další občany? Co s natočeným materiálem udělá? Toto by měla okamžitě začít šetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Je to nepřípustné, silové, protiobčanské chování.

Argumentace shromažďovacím zákonem neobstojí, podle více svědků o žádné "narušení" akce nešlo, jen o slušné vyjádření nesouhlasu ve městě, kde proti Zemanově kandidatuře drží bývalý ministr vnitra hladovku.

Policie selhala, jednala stranicky, protestující buzerovala a zbytečně zadržela. Bylo by stačilo, aby požádala o vypnutí hudby. Otázkou je, zda osm zasahujících mužů v civilu vůbec smělo do soukromého prostoru vniknout.

Po čínské návštěvě v Praze je to další incident, kdy policie zasahuje na straně mocných proti občanům. Varovný moment. Neměli bychom se nechat zastrašit.

Zemana v Lipníku uvítal rozhořčený dav. Objevily se transparenty s texty The end a Sbohem | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy