Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 11. 2017 13:35

V Lipníku nad Bečvou zasahovala Zemanova policie, ne naše. Jak za bolševika

Po čínské návštěvě v Praze je to další incident, kdy policie zasahuje na straně mocných proti občanům. Varovný moment.
Pokojný protest proti Miloši Zemanovi v Lipníku nad Bečvou.
Pokojný protest proti Miloši Zemanovi v Lipníku nad Bečvou. | Foto: ČTK

Středa, Lipník nad Bečvou, předvolební mítink Miloše Zemana s občany. Tentokrát provázený protestem lidí s červenými kartami a pouštěním symbolické písně Modlitba pro Martu zpěvačky Marty Kubišové. Proti protestu bleskově a z pohledu občana neadekvátně zasáhla policie. Připomíná to doby za bolševika nebo také absurdní chování policie při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Rád bych napsal, že policie v Lipníku jednala s rozmyslem a správně. Protože šlo o politický mítink, o situaci velmi citlivou, kde se mohou (a mají) střetávat různé občanské postoje. Napsat to nemohu, jsem nejen zklamán, ale i rozhořčen tím, co policajti předvedli.

V Lipníku žije Tomáš Hradílek, disident, signatář Charty 77 a polistopadový ministr vnitra. Od 1. listopadu drsně protestuje proti druhé kandidatuře Miloše Zemana, drží hladovku, dává všanc svůj život. Zemanovi napsal otevřený dopis, v němž vyjádřil zklamání z jeho působení coby hlavy státu; Zeman podle něj rezignoval na kultivování a humanizování společnosti. Hradílka též děsí prezidentovo konání v zahraniční politice.

Jednou z protestujících byla Hradílkova dcera Simona. Prezident na mítinku Tomáši Hradílkovi (byl tam přítomen a zeptal se ho, zda odstoupí) sdělil, že neznamená víc než 113 tisíc lidí, kteří jeho kandidaturu podpořili. To jsou důležité okolnosti akce v Lipníku. Nelze je pominout, když hodnotíme, jak policie postupovala.

Ještě jeden významný fakt: Miloš Zeman jízdy do krajů vydává za běžnou agendu prezidenta a tvrdí, že se nejedná o předvolební akce. Přitom není pochyb, že jde o předvolební agitaci, jen s tím rozdílem, že ji, oproti akcím jiných kandidátů na Hrad, platí stát či kraje.

Narušení ani ne čtyři minuty

Co se stalo? Při Zemanově příchodu na náměstí se z jednoho okna linula ona slavná píseň. Iniciátorka protestu Marie Šuláková řekla ČTK: "Policisté v civilu nám to přerušili, vstoupili do soukromých prostor, které jsme měli půjčené od majitele restaurace, a našeho zvukaře odvezli k výslechu."

Simona Hradílková řekla: "Drželi jsme transparent s nápisem Pravda vítězí a to bylo všechno, naše akce byla jen klidným vyjádřením nesouhlasu s politikou Miloše Zemana." A ještě: "Podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, který odvedl ze soukromého prostoru Jaroslava Hensla. Policisté byli v civilu bez jakéhokoliv označení, ale před zadržením se mu prokázali."

Policejní mluvčí Libor Hejtmánek naopak sdělil, že je Hensl podezřelý z přestupku proti shromažďovacímu právu a hrozí mu pokuta až 15 tisíc korun.

Důležitý fakt: z okna se nelinul nějaký stálý rachot, Modlitbu pro Martu protestující pustili jednou, a ještě než skončila, přiběhlo do propůjčené soukromé místnosti asi osm mužů s kamerou a Henslovi nařídili, ať hudbu okamžitě vypne. Poté ho odvezli na služebnu, kde strávil dvě a půl hodiny (dle ČTK).

Narušení mítinku Modlitbou tedy netrvalo ani čtyři minuty! (Tak dlouhá píseň je.) Nejednalo se o trýznění publika. Ano, podle shromažďovacího zákona se dopustí přestupku ten, kdo nesplní pokyn zástupce úřadu nebo policisty atd. Tady však nebylo rušeno Zemanovo předvolební shromáždění, jen byl krátce a pokojně vyjádřen protest.

Je šokující, že policie muže sebrala, že tam zasahovalo okolo osmi (!) civilistů, jako kdyby šlo o teroristu, že ho sbalili jak za bolševika, vše natáčeli, nestačilo upozornění a vypnutí hudby, jež neběžela ani čtyři minuty, za což "narušitel" strávil dvě a půl hodiny na policii a hrozí mu pokuta 15 tisíc.

Máme uniformy, blbečku?

Tím policejní malér nekončí. Novinář Jaroslav Spurný, expert na bezpečnost, který celou situaci sledoval na místě, popsal, co se dělo: Asi dvacet minut po zatčení "zvukaře" natáčeli policisté tajně z ulice přes velké okno kavárny několik uvnitř sedících demonstrantů. "Natoč tu ženskou, ta to organizovala," říkal muž v civilu kolegovi s malou videokamerou. "A ještě toho chlapa." Stál jsem kousek od nich a požádal je o legitimaci a chystal se je vyfotit. Chvíli natáčeli na kameru mě a pak si nasadili kapuce. "Máme uniformy, blbečku?" zeptal se mě jeden z nich a postavil se ke mně velmi, velmi blízko, abych nemohl fotit. Kameraman mezitím utekl. "Tady nikdo nikoho nenatáčel," řekl muž a odešel.

Tolik Jaroslav Spurný, který popsal, co se odehrávalo po skončení shromáždění. Zažil jsem všechny pražské protikomunistické demonstrace za bolševika a toto silně připomíná onu hnusnou dobu. Není důvod Spurnému nevěřit.

Policie se stává nástrojem moci, zde Zemana, který si pořádá svůj mítink nemítink a nesmí být vysloven žádný, ani klidný protest. Na co si policie po akci tajně natáčí organizátorku protestu, jež je veřejně známá, a další občany? Co s natočeným materiálem udělá? Toto by měla okamžitě začít šetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Je to nepřípustné, silové, protiobčanské chování.

Argumentace shromažďovacím zákonem neobstojí, podle více svědků o žádné "narušení" akce nešlo, jen o slušné vyjádření nesouhlasu ve městě, kde proti Zemanově kandidatuře drží bývalý ministr vnitra hladovku.

Policie selhala, jednala stranicky, protestující buzerovala a zbytečně zadržela. Bylo by stačilo, aby požádala o vypnutí hudby. Otázkou je, zda osm zasahujících mužů v civilu vůbec smělo do soukromého prostoru vniknout.

Po čínské návštěvě v Praze je to další incident, kdy policie zasahuje na straně mocných proti občanům. Varovný moment. Neměli bychom se nechat zastrašit.

Zemana v Lipníku uvítal rozhořčený dav. Objevily se transparenty s texty The end a Sbohem | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy