Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 4. 2016 10:00

Zeman štve policii proti svobodomyslným občanům. Tuhý a Chovanec poslušně kývají

Zůstat svobodnou zemí, to je fuška. Zvlášť když prezident Zeman stojí na straně Putina a Si Ťin-pchinga proti vlastním občanům.
Miloš Zeman se zhlédl kromě ruského prezidenta taky v čínském prvním komunistovi a prezidentovi Si Ťin-pchingovi.
Miloš Zeman se zhlédl kromě ruského prezidenta taky v čínském prvním komunistovi a prezidentovi Si Ťin-pchingovi. | Foto: ČTK

Stala se vážná věc. Úzce souvisí s návštěvou čínského prvního komunisty a prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Miloš Zeman pozval do míčovny Pražského hradu desítky policejních důstojníků v čele s prezidentem policie Tomášem Tuhým. Plus ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Pochválil je za to, jak zvládli čínskou návštěvu.

Bylo by to namístě, pokud by při ní policie nechybovala, jenže opak je pravdou. Policie se urvala ze řetězu (jen část samozřejmě, ne všichni zasahující), chovala se tvrdě k českým odpůrcům Si Ťin-pchinga, některé zatýkala, a benevolentně ke zjevně organizovaným čínským vítačům.

Zeman policisty ocenil ve chvíli, kdy byly podány žaloby na postup policie a kdy její práci vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Nevyčkal do konce šetření. Udělal to ve chvíli, kdy se musel policejní prezident Tuhý omluvit za jednání svých mužů na FAMU, kam přišli dvakrát „vyšetřovat“ vyvěšení tibetské vlajky.

Jednání policie během čínské návštěvy vyvolalo silný odpor části veřejnosti. Probudila se občanská společnost, píší se petice, skupiny občanů varují před „rusizací“ a „počínšťováním“ české politiky.

Objevují se další excesy. Server Echo24 popsal případ, který se odehrál den po odjezdu Si Ťin-pchinga v Praze na Vinohradech. Student gymnázia křikl na skupinu asi dvaceti policistů se samopaly: „Měli byste se stydět za čínského prezidenta.“ Pak šel dál. Po chvíli ho zadržela policejní hlídka, odvezla na služebnu. Byl podle svých slov spoután, fackován a urážen. Policisté mu, podle jeho svědectví, nebyli s to vysvětlit, podle jakého paragrafu po něm chtějí doklady atd.

Toto tedy máme za sebou: nadržování čínským vítačům, kteří agresivně napadali české občany, buzerování lidí a institucí za vyvěšování či nošení tibetské vlajky, nesmyslné uzavírání částí města (třeba Hradčanského náměstí) atd. Plus pomstu na studentovi gymnázia.

Vděčnost za zásahy 17. listopadu

Reakce Zemana? Děkuje policii. Za co, to popsal mluvčí Jiří Ovčáček na svém Facebooku: „Vyjádřil vděčnost a poděkování za zásahy při loňském 17. listopadu a při státní návštěvě prezidenta ČLR.“

Nejde tedy jen o čínskou návštěvu a excesy během ní. Jde i o to, že loni při oslavách výročí 17. listopadu nebyli studenti puštěni na pražský Albertov. Místo nich tam „slavil“ Miloš Zeman s Martinem Konvičkou, který chce muslimy mlít do masokostní moučky. Policie tehdy bránila vysokoškolákům, aby vstoupili do zemanovsko-konvičkovského prostoru. Za to jí hlava státu děkuje.

Zeman k policistům na Hradě: „Váš nevděčný úděl často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí, a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům.“ Vysokoškolský student, který jde slavit 17. listopad na Albertov, je duševně nenormální? Člověk, který nesouhlasí s pronásledováním, zavíráním a mučením čínské opozice a občanských aktivistů, je opět duševně nenormální? Takhle se argumentovalo proti disidentům v Sovětském svazu.

Zeman: „Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených, a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila.“ Výhrady proti jednání policie při pobytu čínského prezidenta v Praze jsou prací podplacených médií? Kým podplacených? Čína to nebude. Rusko to nebude. Tak snad, jak říkali komunisté před rokem 1989, „štvavé" Spojené státy?

Zeman ještě jednou o demonstracích proti Si Ťin-pchingovi: „To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor, ale je názorem zapalování policejních aut, je názorem, když v Klinice se připravují demonstrace právě s cílem zapálit tato auta, případně znemožnit provoz Řízkárny? Je názorem, když strháváte vlajky jakéhokoli státu? Anebo je to pouze hanobení státních symbolů? A víte, že se to stalo i zde na Pražském hradě.“

Kdo nesouhlasí se Zemanem, zapaluje auta

Při návštěvě Číňana nikdo policejní auta nezapaloval. Byly sundávány vlajky totalitní Číny, nikoli české. Takhle nefér argumentovali v minulém režimu estébáci. Estébácké je ono hození všech odpůrců čínského prezidenta (a odpůrců Pegidy v Praze) do jednoho pytle. Každý, kdo nesouhlasí se Zemanem, s jeho zhlížením se v Putinovi a Si Ťin-pchingovi, s jeho odklonem od EU, zapaluje auta a hanobí státní symboly. Směšné. A taky nebezpečné.

Zeman od zvolení na Hrad rozděluje společnost na zemanovce a nezemanovce, na putinovce a neputinovce, na siťinpchingovce a nesiťinpchingovce, nepodporovače totalitářů. V úterý šel na Hradě ještě dál. Přivlastnil si policii, ukradl si ji a namířil proti lidem, kteří svobodně vyjadřují názor.

Staví policii proti občanské společnosti. Podporuje tu část policie, jež zneužívá svoji pravomoc, tu část policie, která nepomáhá a nechrání (nebo chrání vítače čínského pohlavára a Zemana s Konvičkou na Albertově), tu část policie, která se dopustila řady přehmatů, možná i trestných činů. Podporuje ji proti nám. Tomu se musíme včas bránit.

Zemanovi poslušně asistoval Milan Chovanec. A poslušný šéf policie Tomáš Tuhý, jehož Zeman již dříve povýšil do hodnosti brigádního generála. Aniž by bylo znalcům policie jasné za co.

Důležitá poznámka: mnoha policistům se to nelíbí. Mnoho z nich nesouhlasí s buzerací za tibetské vlajky, s fackováním studentů za názor, s útoky na naše občany a chráněním agresivních Číňanů.

Zemanovo jednání vláda nesmí nechat projít. Bohuslav Sobotka nemůže mlčet, když je policie naváděna proti občanům, chválena za zneužívání pravomocí. Pokud to premiér nedokáže doma, měl by skočit do letadla, odletět do USA a aspoň odtamtud vzkázat: Takhle demokracie nevypadá, Miloši Zemane.

Zatím ještě smíme policii a Zemana kritizovat. Ale vypadá to, že za chvíli už nás za to začnou stíhat. (Vzpomeňme lidi protestující proti Zemanově politice v Bochově, jak je policie buzerovala.) Pokud bude policie Zemanovi po vůli, zanedlouho asi budeme smět kritizovat jen EU, Spojené státy a muslimy. Oslavovat se bude naopak povinně Čína a Putin. Blbá vize. Hodně blbá vize.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy