Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 11. 2010 14:40

Po slibném roce přistál na tváři voličů mokrý hadr

10 důvodů, proč pražská koalice zpražila důvěru v politické poměry
"Politicky nesprávný krok." Kulantní Nečasovo hodnocení pražské koalice ODS a ČSSD. Prý s tím ale nic nezmůže, protože ODS není autoritářská strana. Anebo proto, že Nečas nemá dost velkou autoritu?
"Politicky nesprávný krok." Kulantní Nečasovo hodnocení pražské koalice ODS a ČSSD. Prý s tím ale nic nezmůže, protože ODS není autoritářská strana. Anebo proto, že Nečas nemá dost velkou autoritu? | Foto: Ludvík Hradilek

Na pěti největších radnicích v zemi zasedne pravolevá koalice ODS a sociální demokracie. Myslíme tím Prahu, Brno, Ostravu, Plzeň a městskou část Praha 4, která je pátým největším "městem" v zemi.

Taková je zpráva o politice měsíc po komunálních volbách, ve kterých ještě doznívalo jarní "vyměňte politiky".

Nejsilněji se přitom nespokojenci ozvali právě v metropoli - jasně tu vyhrála TOP 09 a ODS přišla od roku 2006 o více než polovinu voličů.

Přesto se pražský magistrát znovu obléká do modro-oranžových barev, tak jako v letech 2002 až 2006. Co tahle zpráva znamená?

1. Nedejme se mýlit. Když nevládne ten, kdo jasně vyhraje volby, není to úplně normální politická kultura. Stalo se to třeba Mečiarovi na Slovensku, dokonce dvakrát. Ale byl to právě důkaz toho, že poměry po jeho vládě normální nebyly a koalice všech proti jednomu měla své opodstatnění. Vítězství TOP 09 v Praze a Mečiara na Slovensku ale opravdu nemá nic společného.

2. Pohled na vyjednávání o pražské radě byl tristní. Respekt k výsledkům voleb nulový, protichůdná, temná a takřka nepochopitelná prohlášení politiků (v naprosté většině šlo o ODS a ČSSD), bez ostychu prezentovaná logika "půjdeme s tím, kdo nám dá lepší nabídku". Jako byste řešili, komu máte pronajmout garáž, a ne distribuci volební vůle.

Proč se vláda nad městem řeší - po měsíci údajného tuhého vyjednávání - od deseti večer do půl páté ráno na tajné schůzce u docenta Svobody na gynekologické klinice? To je divný vklad do kapitálu důvěry.

3. V této souvislosti si stojí za to připomenout opulentní volební kampaň, které se především ODS a ČSSD dopustily bez ohledu na to, že stranické pokladny po vyčerpávajících parlamentních volbách zely prázdnotou.

Zároveň v kampani mobilizovaly proti sobě, ČSSD proti ODS víc. Obvykle se to sice netýkalo přímo magistrátu (oranžové narážky typu "budeme hájit zájmy občanů, ne developerů") - ale copak je volič povinen odlišovat magistrátní a celostátní plakáty?

Čtěte také:
ODS a ČSSD si rozdělily posty, TOP 09 mimo hru

4. Odstavení volebního lídra Jiřího Dienstbiera mladšího se zařadilo mezi 10 největších podvodů na voličích za poslední léta. Sociální demokracii se to v Praze propříště vymstí (bez neokoukaného Dienstbiera by měla, hádáme, tak o pět procent méně a na koalici s ODS by to nestačilo). A možná ji to poškodí i v celostátním měřítku, až bude usilovat o středové voliče a hledat nové tváře.

Karel Březina, staronová hvězda v sociální demokracii. Se zkušenostmi v dozorčích radách za dob Zemanovy vlády.
Karel Březina, staronová hvězda v sociální demokracii. Se zkušenostmi v dozorčích radách za dob Zemanovy vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

5. Po pražské koalici ODS a ČSSD jsou ti nespokojení asi ještě nespokojenější, než před volbami. Obě strany buď věří, že voliči do příštích voleb vychladnou - anebo obě ztratily pud sebezáchovy. Riskují víc, než příští porážku v hlavním městě.   

Všechny letošní volby byly příležitostí, jak obnovit důvěryhodnost politiky v očích veřejnosti. Metropolní koalice je z tohoto pohledu - po některých slibných výsledcích odjinud - mokrým hadrem na tváři voličů.

6. Petr Nečas a především Bohuslav Sobotka, který proti pražské koalici protestoval sice chabě, ale přece jen o něco hlasitěji, byli pražskými politiky zesměšněni. Spolustraníci jim vzkázali: Hleďte si svého.

Na ukázku dva týdny starý Sobotkův citát: "Pražská ODS má mezi občany v celé zemi, nejenom v hlavním městě, pověst zkorumpované a zlodějské garnitury, řízené podnikatelskými kmotry. K této špatné pověsti přispěly četné veřejné skandály, spojené s monopolním dlouholetým působením ODS v čele hlavního města. Pražská ČSSD tyto podivné praktiky koneckonců v minulosti mnohokrát kritizovala. Jsem přesvědčen o tom, že koalice ODS a ČSSD v hlavním městě by poškodila dobrou pověst ČSSD a byla by v rozporu s voláním většiny občanů po radikální změně ve vedení města, které se projevilo i nejhorším volebním výsledkem ODS v její historii."

Zlatá slova.

Pražská koalice významně oslabí Sobotkovu pozici uvnitř ČSSD. Může být také začátkem větších stranických rozbrojů. Dienstbier přece nezůstane ve svých názorech sám. Ozvou se další: Opravdu nám volič uvěří, když budeme tepat prohnilou ODS a zároveň s ní vládnout velkým radnicím? (O koalicích ČSSD s TOP 09 to platí taky, ale v podstatně menší míře.)       

Čtěte také:
Volby skončily dobře dřív, než začaly. Nevěříte?
Blog: Typický Klaus. Dělá, že nerozumí
Blog: ODS a ČSSD na velkou koalici nemají

7. ODS, což dokládají nejen pražské radnice, se svého soupeře na pravici zalekla a pokouší se ho "vyhladovět" v komunální opozici. Domníváme se, že se jí to spíš nepodaří, na to už je TOP 09 příliš silná. Klíčové ale bude, jak se zachová Zdeněk Tůma - kdyby z pražské politiky odešel, může se zastupitelský klub TOP 09 rozklížit. A možná nejen klub.

Napětí mezi ODS a TOP 09 se z regionů přenese i do vlády. Miroslav Kalousek se bude ještě víc stylizovat do role nejdůvěryhodnějšího pravicového reformátora. Přitom bude s gustem odkazovat na radniční koalice ODS a ČSSD. 

8. Není náhoda, že se jako jeden z prvních ozval s kritikou Radek John. Otevírá se prostor ke zmrtvýchvstání Věcí veřejných. Teď, jak pravil předseda, budou chtít všem ukázat, jak se - na těch několika pražských radnicích, kde jsou - vládne bez kmotrů.

Jisté je, že boje s korupcí budou mít teď v Praze úplně všichni plná ústa. Myslíme tím zvolené radní, ne „podnikatelské struktury".

9. Pravděpodobný primátor Bohuslav Svoboda se může stát buď symbolem změny ODS, anebo užitečným idiotem ODS. Anebo Janem Kaslem číslo 2, včetně rozchodu se stranou. Každopádně si toho nakládá opravdu hodně. Kdyby přispěl k obrodě ODS, může to stranu posílit v příštích volbách a jeho samotného katapultovat v politice výš.

Náš tip: možnost číslo 3, tedy Jan Kasl II.  

10. V republice neexistuje viditelnější odznak moci, než je řetěz pražského primátora. Prezidenti ani premiéři nic takového nemají. Pražské politické poměry jsou podobným symbolem - už dlouho znamenají víc, než matematické rozdělení moci v milionovém městě.

Proto, domníváme se, udělaly ODS a ČSSD ještě větší chybu, než se zdá. Znechutily lidem politiku. Mohla by to napravit přímá volba starostů, která se (nejen po pražské zkušenosti) jeví jako nezbytná.

Jenže, kdo politiky přesvědčí, aby ji zavedli? Další volby jsou až za dlouho, teď jsou pány situace. Nebo se jim to alespoň zdá.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 10 minutami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy