Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 11. 2014 13:45

Pohádka z Duchcova: Jak ČSSD a DSSS zatopí "nepřizpůsobivým"

Komentář Martina Fendrycha: V komunální politice se na programy moc nehraje. Vznikají bizarní koalice. Jako v Duchcově, kde se spojili oranžoví, rudí a hnědí.
Duchcov je nepokojné město. Ale DSSS to rozhodně nezmění.
Duchcov je nepokojné město. Ale DSSS to rozhodně nezmění. | Foto: Aktuálně.cz

Střet idejí, programů a reality. Duchcov a jeho kočko-myšo-psí koalice sociálních demokratů, komunistů a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se vší silou snaží smrtící spojení odpískat. Nechce, aby to byla sociální demokracie, kdo pomůže neonacistům hrát si na normální politickou stranu. Ale straníci Sobotkovi vzdorují. Vzkazují mu: Jo, panáčku, vy tam nahoře v Praze nevíte, co se tady u nás na severu děje.

Tím míní narůstající problémy se sociálně vyloučenými lokalitami a jejich obyvateli. Ale od místních politiků je takové volání nahoru podvod, politická hra. Dělají hloupé. Skutečnost je jiná. Prostě se jim líbí populismus, křičet, ukazovat na „viníky“, slibovat, že zatočí s „nepřizpůsobivými“, jak se u nás rádo sociálně vyloučeným lidem říká či spíše nadává.

Najdeme v tom populismus, snahu zavděčit se nespokojeným voličům. Zároveň tím sociální demokraté pomáhají plnit program extrémní pravice, která se chce etablovat jako normální strana. Začalo to Dělnickou stranou, kterou rozpustil Nejvyšší správní soud, a pokračuje to DSSS. Je vskutku paradoxní, že jako „legalizátorka“ neonacistů má posloužit sociální demokracie. Spolu s komunisty. Ti se taky přece léta vydávali za anti-neonacistickou stranu.

Ve skutečnosti DSSS jde cestou KSČM. Její předchůdkyně KSČ byla přece prohlášena za zločinnou, ale dnes už s komunisty, kteří se nikdy od své totalitní, krvavé minulosti neoddělili a dodnes mezi sebou mají vyznavače Stalina a Lenina, normálně počítá. Strany s ní běžně koalují v obcích i krajích.

U sociálních demokratů nemůžeme mluvit jen o Duchcově. Vzpomeňme si na kampaň v komunálních volbách. Pražská ČSSD slibovala, že z Nuslí vyžene „pouliční živly“. Přitom ono vyhánění nic neřeší, i když je dnes v módě (po třech přestupcích zákazy pobytu v obci). Sociálně vyloučení jsou jen vystrčeni někam jinam. Problém zůstává.

Sorry, ale karty rozdali voliči

Sobotka bojuje proti uzavřené koalici ČSSD s DSSS: „My samozřejmě s rasisty a extremisty žádné koalice dělat nebudeme. A to ani v Duchcově, ani v žádném jiném městě nebo obci. Pokud tam sociální demokraté skutečně udělali tuto koalici, tak je to v rozporu s postojem jak vedení sociální demokracie, tak i krajské organizace sociální demokracie a místní organizace sociální demokracie bude v takovémto případě v Duchcově zrušena,“ pravil již před dvěma týdny.

Bohuslav Sobotka se vší silou snaží smrtící spojení s DSSS odpískat. Nechce, aby to byla sociální demokracie, kdo pomůže neonacistům hrát si na normální politickou stranu. Ale straníci Sobotkovi vzdorují.

Potíž je v tom, že neposlušná krajská organizace ČSSD v pondělí odmítla duchcovskou buňku zrušit. Radek Scherfer, předseda krajského výkonného výboru ČSSD v Ústeckém kraji, se vymlouvá na koaliční smlouvu uzavřenou v Duchcově, v níž je „obsažen program sociální demokracie“. Proto prý organizaci nezrušili. A ještě dodal: „...karty rozdali voliči, tento signál jsme vyslechli, nebo přeneseně vyslechl Duchcov“. Nazdar, Sobotko.

Scherfer ještě připojil jednu radu odspodu: „Měla by se odlišit ta rovina centrální politiky a ta rovina té politiky komunální. Na té komunální úrovni se stává i to, že prostě bohužel se musí přijmout kompromis té situace, že se jde do koalice s natolik extrémní stranou, jakou je DSSS, to je holá realita.“ Jinými slovy: o nějaké postoje, ideje, směřování strany nejde. Hlavně to nějak upéct, hlavně být populární.

Zbyněk Šimbera, starosta Duchcova za sociální demokraty, v ČT24 vysvětlil, že v jeho městě „šli do koalice s legitimní stranou, která je státem uznaná a zúčastňuje se všech ostatních voleb“. Čili v komunálu lze uzavřít koalici prostě s kýmkoli, když se to hodí, tam už o program strany vůbec nejde, s tím nám dejte, pražští hlavouni, pokoj.

Hnědé recepty: represe a vyhánění

Duchcov řeší velké problémy. Ale skutečně tamní ČSSD věří, že je vyřeší s neonacisty a rasisty? Ti přece nic neřeší, nenapravují, jejich recepty jsou represe a vyhánění. Vláda má dobrý program pro sociálně vyloučené lokality. S pokusem o změnu začal už kabinet Petra Nečase. Sobotkova vláda se držela postupů a rad vládní Agentury pro sociální začleňování. Potíž vězí v tom, že změna trvá dlouho a plno politiků vymýšlí svoje „recepty“, které nic nezlepší. (Brát dávky, bez nichž sociálně nejslabší nemají šanci přežít, vyhánět je jinam...)

Radek Scherfer taky řekl: „My se chceme jako krajský výkonný výbor stát, řekněme, nějakým mediátorem a být tím, který se pokusí rozhýbat společnost k řešení... To znamená vymahatelnost práva, spravedlnosti a prostě být součástí toho, co ten problém nebude pouze pasivně přijímat, ale bude to aktivně řešit...“ Vymahatelnost práva se stranou, která se spojuje s extremisty? Jejíž členové se účastní protiromských pochodů? Se stranou, kterou vnímá jako riziko Bezpečnostní informační služba?

Viz tento výňatek z výroční zprávy BIS za rok 2012: „Dalším faktorem, který tlumí radikálnost pravicových extremistů, je snaha vstoupit prostřednictvím politické strany (Dělnická strana sociální spravedlnosti, DSSS) do veřejné politiky. To vyžaduje takové veřejné vystupování, které by bylo přijatelné pro širší veřejnost, nikoli pouze pro relativně úzkou skupinku aktivistů. V tomto zájmu se také DSSS angažovala v nedávné minulosti v severočeských událostech.“ Naplňuje se to do puntíku.

Pro Sobotku velmi nepříjemná situace. Má jen dvě možnosti. Buď zrušit duchcovské spojení ČSSD s DSSS, nebo organizaci v Duchcově. Což je velmi nepopulární. Část starostů bude křičet, že je to nedemokratické. Zatímco spolupráce s neonacisty a rasisty je náramně demokratická...

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 34 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy