Střet idejí, programů a reality. Duchcov a jeho kočko-myšo-psí koalice sociálních demokratů, komunistů a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se vší silou snaží smrtící spojení odpískat. Nechce, aby to byla sociální demokracie, kdo pomůže neonacistům hrát si na normální politickou stranu. Ale straníci Sobotkovi vzdorují. Vzkazují mu: Jo, panáčku, vy tam nahoře v Praze nevíte, co se tady u nás na severu děje.
Tím míní narůstající problémy se sociálně vyloučenými lokalitami a jejich obyvateli. Ale od místních politiků je takové volání nahoru podvod, politická hra. Dělají hloupé. Skutečnost je jiná. Prostě se jim líbí populismus, křičet, ukazovat na „viníky“, slibovat, že zatočí s „nepřizpůsobivými“, jak se u nás rádo sociálně vyloučeným lidem říká či spíše nadává.
Najdeme v tom populismus, snahu zavděčit se nespokojeným voličům. Zároveň tím sociální demokraté pomáhají plnit program extrémní pravice, která se chce etablovat jako normální strana. Začalo to Dělnickou stranou, kterou rozpustil Nejvyšší správní soud, a pokračuje to DSSS. Je vskutku paradoxní, že jako „legalizátorka“ neonacistů má posloužit sociální demokracie. Spolu s komunisty. Ti se taky přece léta vydávali za anti-neonacistickou stranu.
Ve skutečnosti DSSS jde cestou KSČM. Její předchůdkyně KSČ byla přece prohlášena za zločinnou, ale dnes už s komunisty, kteří se nikdy od své totalitní, krvavé minulosti neoddělili a dodnes mezi sebou mají vyznavače Stalina a Lenina, normálně počítá. Strany s ní běžně koalují v obcích i krajích.
U sociálních demokratů nemůžeme mluvit jen o Duchcově. Vzpomeňme si na kampaň v komunálních volbách. Pražská ČSSD slibovala, že z Nuslí vyžene „pouliční živly“. Přitom ono vyhánění nic neřeší, i když je dnes v módě (po třech přestupcích zákazy pobytu v obci). Sociálně vyloučení jsou jen vystrčeni někam jinam. Problém zůstává.
Sorry, ale karty rozdali voliči
Sobotka bojuje proti uzavřené koalici ČSSD s DSSS: „My samozřejmě s rasisty a extremisty žádné koalice dělat nebudeme. A to ani v Duchcově, ani v žádném jiném městě nebo obci. Pokud tam sociální demokraté skutečně udělali tuto koalici, tak je to v rozporu s postojem jak vedení sociální demokracie, tak i krajské organizace sociální demokracie a místní organizace sociální demokracie bude v takovémto případě v Duchcově zrušena,“ pravil již před dvěma týdny.
Bohuslav Sobotka se vší silou snaží smrtící spojení s DSSS odpískat. Nechce, aby to byla sociální demokracie, kdo pomůže neonacistům hrát si na normální politickou stranu. Ale straníci Sobotkovi vzdorují.
Potíž je v tom, že neposlušná krajská organizace ČSSD v pondělí odmítla duchcovskou buňku zrušit. Radek Scherfer, předseda krajského výkonného výboru ČSSD v Ústeckém kraji, se vymlouvá na koaliční smlouvu uzavřenou v Duchcově, v níž je „obsažen program sociální demokracie“. Proto prý organizaci nezrušili. A ještě dodal: „...karty rozdali voliči, tento signál jsme vyslechli, nebo přeneseně vyslechl Duchcov“. Nazdar, Sobotko.
Scherfer ještě připojil jednu radu odspodu: „Měla by se odlišit ta rovina centrální politiky a ta rovina té politiky komunální. Na té komunální úrovni se stává i to, že prostě bohužel se musí přijmout kompromis té situace, že se jde do koalice s natolik extrémní stranou, jakou je DSSS, to je holá realita.“ Jinými slovy: o nějaké postoje, ideje, směřování strany nejde. Hlavně to nějak upéct, hlavně být populární.
Zbyněk Šimbera, starosta Duchcova za sociální demokraty, v ČT24 vysvětlil, že v jeho městě „šli do koalice s legitimní stranou, která je státem uznaná a zúčastňuje se všech ostatních voleb“. Čili v komunálu lze uzavřít koalici prostě s kýmkoli, když se to hodí, tam už o program strany vůbec nejde, s tím nám dejte, pražští hlavouni, pokoj.
Hnědé recepty: represe a vyhánění
Duchcov řeší velké problémy. Ale skutečně tamní ČSSD věří, že je vyřeší s neonacisty a rasisty? Ti přece nic neřeší, nenapravují, jejich recepty jsou represe a vyhánění. Vláda má dobrý program pro sociálně vyloučené lokality. S pokusem o změnu začal už kabinet Petra Nečase. Sobotkova vláda se držela postupů a rad vládní Agentury pro sociální začleňování. Potíž vězí v tom, že změna trvá dlouho a plno politiků vymýšlí svoje „recepty“, které nic nezlepší. (Brát dávky, bez nichž sociálně nejslabší nemají šanci přežít, vyhánět je jinam...)
Radek Scherfer taky řekl: „My se chceme jako krajský výkonný výbor stát, řekněme, nějakým mediátorem a být tím, který se pokusí rozhýbat společnost k řešení... To znamená vymahatelnost práva, spravedlnosti a prostě být součástí toho, co ten problém nebude pouze pasivně přijímat, ale bude to aktivně řešit...“ Vymahatelnost práva se stranou, která se spojuje s extremisty? Jejíž členové se účastní protiromských pochodů? Se stranou, kterou vnímá jako riziko Bezpečnostní informační služba?
Viz tento výňatek z výroční zprávy BIS za rok 2012: „Dalším faktorem, který tlumí radikálnost pravicových extremistů, je snaha vstoupit prostřednictvím politické strany (Dělnická strana sociální spravedlnosti, DSSS) do veřejné politiky. To vyžaduje takové veřejné vystupování, které by bylo přijatelné pro širší veřejnost, nikoli pouze pro relativně úzkou skupinku aktivistů. V tomto zájmu se také DSSS angažovala v nedávné minulosti v severočeských událostech.“ Naplňuje se to do puntíku.
Pro Sobotku velmi nepříjemná situace. Má jen dvě možnosti. Buď zrušit duchcovské spojení ČSSD s DSSS, nebo organizaci v Duchcově. Což je velmi nepopulární. Část starostů bude křičet, že je to nedemokratické. Zatímco spolupráce s neonacisty a rasisty je náramně demokratická...