Už za dva týdny vstoupí v platnost zákon zpřísňující některá pravidla silničního provozu a postihy za jeho porušování. Česká turistická centra se pokoušejí před sezónou dovolených informovat o změnách i řidiče v zahraničí, a tak jsem před pár dny našel v elektronické poště stručný anglický výtah z novelizovaných pravidel silničního provozu.
Proti některým paragrafům, usnadňujícím například parkování na ulici či omezujícím používání mobilních telefonů při řízení, lze sotva co namítat.
Čtení jiných však, alespoň v britském kontextu, vyvolává přinejmenším pozdvižené obočí.
A to nejen kvůli dílčím jednotlivostem, ale především kvůli konceptu, kterým zákonodárci, sami chráněni před policejními omyly a přehmaty poslaneckou imunitou, vychylují rovnováhu mezi postavením a ochranou práv občana (řidiče) a státu (zastoupeném buď policií, či správci silnic).
A tak poslanci (zřejmě na základě policejního lobbingu) nově kriminalizovali používání radarových detektorů, a to pokutou až do výše 100.000 Kč.
Co na tom, že na některých místech nemá dopravní značení logiku a že dopravní policisté právě na nich používají rychlostní radary s nevypočítatelností hraničící se záludností a šikanováním.
Co na tom, že radar u dopravní značky omezující bez jakéhokoliv předešlého varování výrazně rychlost na povýtce bezpečném a přehledném úseku dálnice je docela zlovolnou pastí jak na řidiče, tak na jejich peněženky.
Depozit i pro strážníky
Nové předpisy přiznávají státním i městským policistům možnost udělit řidičům na místě pokutu až ve výši 50.000 korun. Podle textu, který šíří česká turistická centrála v Londýně - a není důvod se domnívat, že je nepřesný - mají tyto maximální pokuty (dosahující několikanásobku průměrného měsíčního příjmu) motivovat motoristy k tomu, aby se později dostavili k soudnímu přešetření svého přestupku. Jak uklidňující je konstatování, že pokud nebude řidiči vina prokázána, peníze mu budou vráceny...
Dovolil bych si navrhnout, aby soudní depozit ve stejné výši musel zaplatit policista, který řidiče z přestupku obviní. A pokud se vina neprokáže, připadl by automaticky řidiči jako kompenzace za čas strávený u soudu.
A bude mít soudce při případném sporu občan versus stát tolik odvahy, aby správcům silnice nařídil chybně umístěnou značku odstranit a policii donutit, aby pokutu vrátila?
Loupež za bílého dne
Nová vyhláška, jak známo, výrazně rozšiřuje pravomoci městských strážníků. Mohou řidiči zabránit v další jízdě či zkonfiskovat řidičský průkaz.#reklama
Nedivil bych se, kdyby někteří cizinci po incidentu, kdy jim městský strážník odebere postupně 50.000 korun, pak řidičský průkaz a nakonec zabrání v další cestě, zanechali na místě i své auto.
A po návratu domů nahlásili pojišťovně incident omylem jako loupež za bílého dne, kterou spáchali uniformovaní ozbrojenci.
Ivan Kytka; [email protected]