Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 2. 2017 13:05

Pospíšil na Hrad? Chybí mu drajv. Nasadil vyčkávací taktiku

Europoslanec Pospíšil by byl bez pochyb demokratickým, prozápadním, proevropským a "naťáckým" kandidátem. O moc víc v téhle volbě nejde.
Asi by na Hrad rád, ale europoslanec Jiří Pospíšil se ještě nerozhodl. Váhá. Vyčkává, zda bude mít šanci.
Asi by na Hrad rád, ale europoslanec Jiří Pospíšil se ještě nerozhodl. Váhá. Vyčkává, zda bude mít šanci. | Foto: Ludvík Hradilek

V lednu 2018 zvolíme prezidenta přímou volbou. Na sérii čtrnácti debat s občany v krajích Česka se vydá europoslanec Jiří Pospíšil (nezávislý za TOP 09 a STAN). Debaty začnou v březnu a skončí v květnu. Akci organizuje Kroměřížská výzva, občanské uskupení, které se snaží před-tipovat vhodného kandidáta na Hrad.

Nenechme se však mýlit, Pospíšil ještě neoznámil, že se chce stát hlavou státu. "Zvažuji, že budu kandidovat, a během jara se ukáže, zda i některé jiné osobnosti, které to zvažují, se rozhodnou. Najdu-li tam někoho, koho bych rád podpořil, tak ho podpořím, když ho nenajdu, tak budu kandidovat. Také bude zajímavé, jestli ti lidé získají nějakou větší podporu politických stran, protože už to samo je určitá hodnota," řekl v pondělí serveru iDnes.cz.

Pospíšil je ochoten absolvovat čtrnáct jízd do krajů, aniž by se napevno rozhodl jít do souboje. Nasadil vyčkávací, opatrnou taktiku, vyhlíží, jestli se na scéně neobjeví nějaký nadějnější bourák, proti kterému by nemělo smysl jít. Stále není s to bez vytáček říct: Chci prezidentovat. Takže to moc nechce, úřad bere spíš jako možný džob, ne jako svoje poslání. Nechce se mu riskovat.

Novinářům se svěřil, že ho zklamal textař Michal Horáček, který svoji prezidentskou kampaň odstartoval již na začátku loňského listopadu. Důvod? "Já jsem na pana Horáčka koukal s určitými sympatiemi, ale ve chvíli, kdy řekl, že je úplně odlišný kandidát než Karel Schwarzenberg a hodnotově jinak orientovaný, tak mě jako člověka, který ve druhém kole volil Karla Schwarzenberga, zklamal."

Horáček, jak každý ví, není ze stejného těsta jako kníže Schwarzenberg. Bývalý valchař může být těžko "hodnotově stejně orientovaný". Za druhé spojení Schwarzenberga s Miroslavem Kalouskem v TOP 09 taky svědčí o hodnotách a jejich pojímání. A za třetí: Horáček chce vyhrát, zatímco kníže s Milošem Zemanem prohrál. I to zřejmě Horáček zakalkuloval.

Být na seznamu výzvy je "pohlazení na duši"

Jedna věc je však zásadní. Pospíšil váhá, neví, čeká, jestli bude mít šanci, nebo ne. Horáček je v tomhle jiný frajer; jde do toho po hlavě, jasně říká: Já se chci stát prezidentem. Svlékl se donaha, víme vše o jeho penězích i chorobách. Bojovník. Horáček sice nevyznává schwarzenbersko-kalouskovské hodnoty, ale je to rváč a naběhl v trenkách do ringu. Dělá to sám za sebe, ne za topku či jinou partaj. Přímou volbu chápe jako "já se vám nabízím, já se vám dávám všanc".

Pospíšilovo váhání sympatické sice není, sledujeme typicky české lavírování, sympatie však budí odvahou přihlásit se k zavrhované a nejen Hradem nenáviděné Kroměřížské výzvě, tedy obrazně řečeno "ke všem českým a moravským kavárnám".

Už začátkem loňského září se Pospíšil objevil na tiskovce Kroměřížské výzvy; vytipovali ho jako jednoho z potenciálních kandidátů na Hrad. Tehdy pravil: "Je to pohlazení na duši, že jsem na seznamu možných pětadvaceti kandidátů." Vypíchl také, že se mu líbí "primárky občanské společnosti", tak výzvu a její aktivitu chápe.

Pospíšil býval jedním z nejoblíbenějších českých politiků. Parkoval v ODS, odkud byl vyštípán, když coby ministr spravedlnosti prosazoval hlubší nezávislost státních zástupců. (Dnes by ho zase hnali sviňským krokem, možná ještě víc než tehdy. A hnala by ho i topka...) Působil vždy nekonfliktně a jako zdatný odborník. Zřejmě i proto vedl Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni po megaskandálu s podezřelým udělováním rychlotitulů.

Ve volbách do europarlamentu získal ze všech kandidátů nejvíc hlasů. Do soutěže šel za TOP 09 a STAN, ani do Kalouskovy strany, ani do Gazdíkova hnutí však nevstoupil.

Jiřímu Pospíšilovi by jako kandidátovi nechyběly šance. Jeho hříchy jsou zapomenuty (za jeho prvního ministrování se odehrála "čunkiáda", tah tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, díky němuž lidovec Jiří Čunek nestanul před soudem a nerozpadla se Topolánkova vláda). Jeho obliba se dá chápat jako dar z nebe, má v sobě jakousi přitažlivost.

Výhoda pro nás: Pospíšil by byl bez pochyb demokratickým, prozápadním, proevropským a "pronaťáckým" kandidátem. O moc víc přitom v téhle volbě dnes nejde. K tomu má za sebou poměrně dlouhou politickou kariéru, řemeslo tedy zná.

Ale váhavost a opatrnost, neochota jasně říct "jdu do toho" mu ubírají šance. V přímé volbě musí přesvědčit, předvést tah, drajv, který postrádá. Boj o Hrad není hra na jistotu, ale risk a plno práce. Tohle zatím z "nezemanovských" kandidátů perfektně pochopil jedině exsázkař Horáček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy