Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 4. 2016 8:00

Kdo proti Zemanovi? Antizeman? Nesmysl. Hledáme někoho pro nás, pro Česko, pro svobodu

Schopných demokratů máme dost. Pokud chceme změnu. Pokud ji nechceme, budeme dál zemanováni, až se uzemanujeme.
Kandidát na prezidenta prý musí mít "plebs-appeal". Havel ho neměl. Kandidát dnes musí mít vůli k moci a objet republiku.
Kandidát na prezidenta prý musí mít "plebs-appeal". Havel ho neměl. Kandidát dnes musí mít vůli k moci a objet republiku. | Foto: Aktuálně.cz

Volit prezidenta budeme za rok a tři čtvrtě. Ne zítra. A přece je to téma. Lidé mluví o tom, jestli by měl na Hradě zůstat Miloš Zeman, nebo jestli je nutné najít Antizemana. Ta debata se vede ostře, antagonisticky a je silně vázána na stávající hlavu státu. Zeman vyvolává nadšení jedněch a dráždí, k zoufalství přivádí jiné.

Zemanovci to mají snadné. Budou volit svého baviče, guru, nemusejí hledat. Vyhovuje jim Zemanův styl, jeho orientace k Putinovi a Číně, proti zlé Americe a zlé Evropské unii. Vyhovuje jim jeho lidovost, vulgarita. Věří mu, že vše vyřeší, vše zesměšní, všechno ví. Věří nejen jemu, ale i "v něj", řečeno nábožensky.

Kdo však má být postaven proti Zemanovi? Současného prezidenta odmítající část veřejnosti to má těžší. Koho vybrat? Koho kandidovat? Hledá se, jak to často podávají média, "Antizeman"? Ne. Ten výraz, ta představa je totálně vedle z více důvodů.

Především nehledáme "opak Zemana", jeho negaci. To by bylo z bláta do louže. Smysl má hledat ne kandidáta "proti Zemanovi", ale člověka, který bude na Hradě pro nás. Pro Česko. Je důležité gard otočit, nepokračovat v zemanovské negaci, v jeho politické mstě, kterou bychom jenom otrocky obrátili naruby.

Kandidát na prezidenta má mít na mysli nikoli vyřízení si účtů (jako má Zeman s ČSSD, se "zrádci"), ale udržení Česka na Západě, v demokratickém prostoru. Má mít na mysli budování tohoto prostoru, jeho šíření. Sem patří kupříkladu tragické opuštění politiky lidských práv, kterého jsme za Zemana, Zaorálka a Sobotky svědky. A které ve svém důsledku vedlo i k podpoře agresivních čínských vítačů při návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze.

Sem patří taky vědomí, že v Česku není všecko v pořádku, že kupříkladu zdaleka nejsme právní stát. Prezident kašle na rozhodnutí soudu (přesně řečeno jeho kancelář). Nejsilnější vládní strana kašle na to, že má podle soudu zaplatit právníkovi Altnerovi. To jsou jen špičky. Pak jsou věci "dole", ve kterých se lidé topí, které se táhnou, soudy nefungují, právo není nalézáno. Zemanovi je tohle fuk. Jeho nástupci by být nemělo.

Čas symbolů

Žijeme v čase symbolů. Václav Havel byl v roce 1989 a pár let poté symbolem odporu k totalitě. Vzpíral se většinu svého života přesile, uvažoval o společnosti a jejím smyslu, o státu a jeho smyslu. Když byl zvolen na Hrad, nešel se tam mstít. To ani náhodou. Šel budovat stát, ve kterém se dá dobře žít, občanskou společnost, protor pro silného i slabého občana.

Miloš Zeman je taky symbol. Pro mnoho tuzemců symbolizuje "odpor proti dnešku". Je symbolem pro nespokojené, kterým nevyhovuje svoboda a míra odpovědnosti s ní spojená. Svoboda je totiž nečekaně náročná, nelevná a nevztahuje se "jen na nás" doma, svobodu musíme popřát i lidem cizím, příchozím, jinak věřícím. Pokud oni sami o svobodu stojí.

Václav Klaus nedávno řekl, že nemá smysl kandidovat proti Zemanovi, nikdo prý nemá šanci. I on tedy uznává současného vládce Hradu za symbol. Symbol nepohnutelnosti, trvalosti, symbol odklonu od "havlismu", tedy zájmu nejen o sebe, ale i o naše okolí, o svět.

V jedné věci se Klaus nemýlí: nemá smysl, aby proti Zemanovi kandidoval on. Jeho čas pominul, je fuč. Klaus opakuje to, co říká Zeman, Zeman opakuje to, co říká Klaus. (Klaus si to, co říká, možná oproti svému příteli doopravdy myslí; v tom je jednodušší, prostší.)

Ale tím to končí. Klaus pomíjí zásadu svobody: vždycky to má cenu. Nemusím vyhrát, ale mám usilovat o to, aby se věci zlepšily, abychom se neřítili k Moskvě či Pekingu, abychom se nestali nástrojem totality. Však taky v ODS bylo zvykem, že proti Klausovi obvykle nikdo nekandidoval.

Prezident má u nás symbolickou roli. Je to bůžek, k němuž se vzhlíží. Zároveň česká současnost vyžaduje nový, pozitivní symbol. Někoho, kdo myslí vážně, co říká. U Zemana to tak není. Nemůže myslet vážně, že by se měl premiér Sobotka odstranit kalašnikovem. Že by se měli novináři střílet. Že dětem s lehkým postižením škodí inkluze.

Přímou volbu si kandidát musí vyšlapat

Miloš Zeman rozhodně není tak hloupý. Jen říká to, o čem si myslí, že to lidé někde v sále, kam se snesl z Hradu, chtějí slyšet. Případně to, o čem ví, že to chce slyšet někdo jiný, kdo má pro něj význam a kdo mu třeba zaplatí příští kampaň.

Hledáme nového Havla? Člověka odvažujícího se říkat nepříjemné věci přesile? Jít proti většinovému názoru? (Co muslim, to terorista, Za deset let tu bude víc mešit než kostelů, Hrr na Norsko, Brusel nás mučí atd.)

Nebo hledáme jen symbol, na který to zase všecko hodíme? Jako měli staří Židé kozla Azazela, na kterého naložili svoje hříchy a vyhnali ho z města? (My ho "vyženeme" na Hrad.) Ať se za nás stará. To by bylo blbě. Tak je vnímán svými voliči Zeman. Oni věří, že prezident vyřeší imigrační krizi, což je naprosto směšná víra.

Je to prosté i složité. Hledá se člověk, který rozlišuje mezi dobrem a zlem. To souvisí s evropskými hodnotami. Nemusí být sám "vtělené dobro". Nehledáme svatého poustevníka. Nehledáme pana Dokonalého. Klidně snižme laťku. Hledáme jen někoho, kdo prostě ví, že okupovat Krym se nesmí. A zrovna tak se nesmí "osvobodit" Libye od Muammara Kaddáfího a pak tu zem nechat napospas chaosu.

Zároveň se ovšem hledá žena nebo muž, který projde peklem přímé volby.

Přímá volba lidem jako Zeman umožňuje, aby se přestali kontrolovat. Přímo volený prezident není závislý na parlamentu. Přímá volba je uhnutí od parlamentní demokracie jinam. Důsledkem může být nezávislost na parlamentní kontrole, na parlamentním systému. Viděli jsme to po posledních sněmovních volbách. Vidíme to denně.

Hledáme někoho, kdo se po zvolení nepřestane kontrolovat. A kdo zároveň unese ty kýbly špíny, jež na něj zaručeně soupeři a jejich týmy vylijí, někdo nezbabělý, kdo nebude nadbíhat moci ani ruské, ani čínské. Kdo bude sebevědomě a odpovědně rozvíjet naše západní partnerství.

Máme více lidí schopných v Česku prezidentovat. Ovšem jen v případě, že za nimi zajdeme, chvíli je budeme přemlouvat a oni pak kývnou. Jenomže takhle to v přímé volbě nechodí. Tu si musí kandidát vyšlapat, vyjezdit, vydebatovat s lidmi. Musí projít očistcem kampaně, přímou konfrontací s voliči a přestát ji jako důvěryhodná persona.

Plebs-appeal ne. Vůle k moci ano

Zeman žije permanentní kampaň. Jezdí za lidmi. V tom tkví jeho síla, přednost. Nestará se o Česko, nesedí s Merkelovou a Obamou. Stará se o sebe. Není možné ho porazit bez přímého kontaktu s lidmi, i s "jeho" lidmi. Bez vysvětlování, bez únavného martyria cest a mítinků.

Na Twitteru se objevila poznámka od Václava Ágha (@VaclavAgh): "Schwarzenberg o možném protikandidátovi Zemana: Musí to být člověk, co má tak trošku plebs-appeal."

Zní to jako knížecí bonmot. Měl Havel plebs-appeal? Přitažlivost pro prosté, obyčejné lidi? Tenhle komplikovaný intoš? Nesmysl. Nejde o plebs-appeal, ale o ochotu zemi objet a s lidmi se setkat. Vydat se jim napospas. Kandidát na západního, demokratického prezidenta musí podstoupit tu republikovou road-show a nesmí naříkat: Okolnosti mě nutí, já sám bych do toho nešel. Musí mít silnou vůli k moci a říkat: Chci to a udělám pro to všechno. Stojí mi to za tu dřinu.

Zchátralý Zeman není neporazitelný. Kdo to tvrdí, je proklínač demokracie. Zeman žije ve svých pastích, jako je msta a jako je odmítání uprchlíků, kteří u nás skoro nejsou. Žije v oddanosti nedemokratickým vůdcům.

Kdo proti Zemanovi? Kdo by měl pro nás, za nás sedět na Hradě? Na Slovensku neporazitelného hegemona Roberta Fica porazil podnikatel Andrej Kiska. Proč by i u nás, v zemi, jež volí ANO a Babiše, například nemohl nastoupit nějaký slušný podnikatel? Kterému na zemi záleží a nechce koukat na to, kam se veze?

Pro Česko by měl smysl nějaký čerstvý kandidát, žena či muž, straník či nestraník, to je jedno. Máme schopných a demokraticky myslících lidí dost. Pokud chceme změnu. A pokud oni chtějí změnu. Pokud změnu nechceme, budeme dál zemanováni, až se uzemanujeme.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy