Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 4. 2016 8:00

Kdo proti Zemanovi? Antizeman? Nesmysl. Hledáme někoho pro nás, pro Česko, pro svobodu

Schopných demokratů máme dost. Pokud chceme změnu. Pokud ji nechceme, budeme dál zemanováni, až se uzemanujeme.
Kandidát na prezidenta prý musí mít "plebs-appeal". Havel ho neměl. Kandidát dnes musí mít vůli k moci a objet republiku.
Kandidát na prezidenta prý musí mít "plebs-appeal". Havel ho neměl. Kandidát dnes musí mít vůli k moci a objet republiku. | Foto: Aktuálně.cz

Volit prezidenta budeme za rok a tři čtvrtě. Ne zítra. A přece je to téma. Lidé mluví o tom, jestli by měl na Hradě zůstat Miloš Zeman, nebo jestli je nutné najít Antizemana. Ta debata se vede ostře, antagonisticky a je silně vázána na stávající hlavu státu. Zeman vyvolává nadšení jedněch a dráždí, k zoufalství přivádí jiné.

Zemanovci to mají snadné. Budou volit svého baviče, guru, nemusejí hledat. Vyhovuje jim Zemanův styl, jeho orientace k Putinovi a Číně, proti zlé Americe a zlé Evropské unii. Vyhovuje jim jeho lidovost, vulgarita. Věří mu, že vše vyřeší, vše zesměšní, všechno ví. Věří nejen jemu, ale i "v něj", řečeno nábožensky.

Kdo však má být postaven proti Zemanovi? Současného prezidenta odmítající část veřejnosti to má těžší. Koho vybrat? Koho kandidovat? Hledá se, jak to často podávají média, "Antizeman"? Ne. Ten výraz, ta představa je totálně vedle z více důvodů.

Především nehledáme "opak Zemana", jeho negaci. To by bylo z bláta do louže. Smysl má hledat ne kandidáta "proti Zemanovi", ale člověka, který bude na Hradě pro nás. Pro Česko. Je důležité gard otočit, nepokračovat v zemanovské negaci, v jeho politické mstě, kterou bychom jenom otrocky obrátili naruby.

Kandidát na prezidenta má mít na mysli nikoli vyřízení si účtů (jako má Zeman s ČSSD, se "zrádci"), ale udržení Česka na Západě, v demokratickém prostoru. Má mít na mysli budování tohoto prostoru, jeho šíření. Sem patří kupříkladu tragické opuštění politiky lidských práv, kterého jsme za Zemana, Zaorálka a Sobotky svědky. A které ve svém důsledku vedlo i k podpoře agresivních čínských vítačů při návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze.

Sem patří taky vědomí, že v Česku není všecko v pořádku, že kupříkladu zdaleka nejsme právní stát. Prezident kašle na rozhodnutí soudu (přesně řečeno jeho kancelář). Nejsilnější vládní strana kašle na to, že má podle soudu zaplatit právníkovi Altnerovi. To jsou jen špičky. Pak jsou věci "dole", ve kterých se lidé topí, které se táhnou, soudy nefungují, právo není nalézáno. Zemanovi je tohle fuk. Jeho nástupci by být nemělo.

Čas symbolů

Žijeme v čase symbolů. Václav Havel byl v roce 1989 a pár let poté symbolem odporu k totalitě. Vzpíral se většinu svého života přesile, uvažoval o společnosti a jejím smyslu, o státu a jeho smyslu. Když byl zvolen na Hrad, nešel se tam mstít. To ani náhodou. Šel budovat stát, ve kterém se dá dobře žít, občanskou společnost, protor pro silného i slabého občana.

Miloš Zeman je taky symbol. Pro mnoho tuzemců symbolizuje "odpor proti dnešku". Je symbolem pro nespokojené, kterým nevyhovuje svoboda a míra odpovědnosti s ní spojená. Svoboda je totiž nečekaně náročná, nelevná a nevztahuje se "jen na nás" doma, svobodu musíme popřát i lidem cizím, příchozím, jinak věřícím. Pokud oni sami o svobodu stojí.

Václav Klaus nedávno řekl, že nemá smysl kandidovat proti Zemanovi, nikdo prý nemá šanci. I on tedy uznává současného vládce Hradu za symbol. Symbol nepohnutelnosti, trvalosti, symbol odklonu od "havlismu", tedy zájmu nejen o sebe, ale i o naše okolí, o svět.

V jedné věci se Klaus nemýlí: nemá smysl, aby proti Zemanovi kandidoval on. Jeho čas pominul, je fuč. Klaus opakuje to, co říká Zeman, Zeman opakuje to, co říká Klaus. (Klaus si to, co říká, možná oproti svému příteli doopravdy myslí; v tom je jednodušší, prostší.)

Ale tím to končí. Klaus pomíjí zásadu svobody: vždycky to má cenu. Nemusím vyhrát, ale mám usilovat o to, aby se věci zlepšily, abychom se neřítili k Moskvě či Pekingu, abychom se nestali nástrojem totality. Však taky v ODS bylo zvykem, že proti Klausovi obvykle nikdo nekandidoval.

Prezident má u nás symbolickou roli. Je to bůžek, k němuž se vzhlíží. Zároveň česká současnost vyžaduje nový, pozitivní symbol. Někoho, kdo myslí vážně, co říká. U Zemana to tak není. Nemůže myslet vážně, že by se měl premiér Sobotka odstranit kalašnikovem. Že by se měli novináři střílet. Že dětem s lehkým postižením škodí inkluze.

Přímou volbu si kandidát musí vyšlapat

Miloš Zeman rozhodně není tak hloupý. Jen říká to, o čem si myslí, že to lidé někde v sále, kam se snesl z Hradu, chtějí slyšet. Případně to, o čem ví, že to chce slyšet někdo jiný, kdo má pro něj význam a kdo mu třeba zaplatí příští kampaň.

Hledáme nového Havla? Člověka odvažujícího se říkat nepříjemné věci přesile? Jít proti většinovému názoru? (Co muslim, to terorista, Za deset let tu bude víc mešit než kostelů, Hrr na Norsko, Brusel nás mučí atd.)

Nebo hledáme jen symbol, na který to zase všecko hodíme? Jako měli staří Židé kozla Azazela, na kterého naložili svoje hříchy a vyhnali ho z města? (My ho "vyženeme" na Hrad.) Ať se za nás stará. To by bylo blbě. Tak je vnímán svými voliči Zeman. Oni věří, že prezident vyřeší imigrační krizi, což je naprosto směšná víra.

Je to prosté i složité. Hledá se člověk, který rozlišuje mezi dobrem a zlem. To souvisí s evropskými hodnotami. Nemusí být sám "vtělené dobro". Nehledáme svatého poustevníka. Nehledáme pana Dokonalého. Klidně snižme laťku. Hledáme jen někoho, kdo prostě ví, že okupovat Krym se nesmí. A zrovna tak se nesmí "osvobodit" Libye od Muammara Kaddáfího a pak tu zem nechat napospas chaosu.

Zároveň se ovšem hledá žena nebo muž, který projde peklem přímé volby.

Přímá volba lidem jako Zeman umožňuje, aby se přestali kontrolovat. Přímo volený prezident není závislý na parlamentu. Přímá volba je uhnutí od parlamentní demokracie jinam. Důsledkem může být nezávislost na parlamentní kontrole, na parlamentním systému. Viděli jsme to po posledních sněmovních volbách. Vidíme to denně.

Hledáme někoho, kdo se po zvolení nepřestane kontrolovat. A kdo zároveň unese ty kýbly špíny, jež na něj zaručeně soupeři a jejich týmy vylijí, někdo nezbabělý, kdo nebude nadbíhat moci ani ruské, ani čínské. Kdo bude sebevědomě a odpovědně rozvíjet naše západní partnerství.

Máme více lidí schopných v Česku prezidentovat. Ovšem jen v případě, že za nimi zajdeme, chvíli je budeme přemlouvat a oni pak kývnou. Jenomže takhle to v přímé volbě nechodí. Tu si musí kandidát vyšlapat, vyjezdit, vydebatovat s lidmi. Musí projít očistcem kampaně, přímou konfrontací s voliči a přestát ji jako důvěryhodná persona.

Plebs-appeal ne. Vůle k moci ano

Zeman žije permanentní kampaň. Jezdí za lidmi. V tom tkví jeho síla, přednost. Nestará se o Česko, nesedí s Merkelovou a Obamou. Stará se o sebe. Není možné ho porazit bez přímého kontaktu s lidmi, i s "jeho" lidmi. Bez vysvětlování, bez únavného martyria cest a mítinků.

Na Twitteru se objevila poznámka od Václava Ágha (@VaclavAgh): "Schwarzenberg o možném protikandidátovi Zemana: Musí to být člověk, co má tak trošku plebs-appeal."

Zní to jako knížecí bonmot. Měl Havel plebs-appeal? Přitažlivost pro prosté, obyčejné lidi? Tenhle komplikovaný intoš? Nesmysl. Nejde o plebs-appeal, ale o ochotu zemi objet a s lidmi se setkat. Vydat se jim napospas. Kandidát na západního, demokratického prezidenta musí podstoupit tu republikovou road-show a nesmí naříkat: Okolnosti mě nutí, já sám bych do toho nešel. Musí mít silnou vůli k moci a říkat: Chci to a udělám pro to všechno. Stojí mi to za tu dřinu.

Zchátralý Zeman není neporazitelný. Kdo to tvrdí, je proklínač demokracie. Zeman žije ve svých pastích, jako je msta a jako je odmítání uprchlíků, kteří u nás skoro nejsou. Žije v oddanosti nedemokratickým vůdcům.

Kdo proti Zemanovi? Kdo by měl pro nás, za nás sedět na Hradě? Na Slovensku neporazitelného hegemona Roberta Fica porazil podnikatel Andrej Kiska. Proč by i u nás, v zemi, jež volí ANO a Babiše, například nemohl nastoupit nějaký slušný podnikatel? Kterému na zemi záleží a nechce koukat na to, kam se veze?

Pro Česko by měl smysl nějaký čerstvý kandidát, žena či muž, straník či nestraník, to je jedno. Máme schopných a demokraticky myslících lidí dost. Pokud chceme změnu. A pokud oni chtějí změnu. Pokud změnu nechceme, budeme dál zemanováni, až se uzemanujeme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy