Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
30. 3. 2016 16:25

Zeman leká a děsí. Ale spoléhat, že ho zastaví vláda, to je hodně nejistá sázka

Pokud se ministři probudí až ve chvíli, kdy si někdo v rozpočtu objedná první miliardy na kanál Dunaj-Odra-Labe, bude už pozdě.
Ústava předpokládá, že prezident a premiér budou spolupracovat. Tak určitě.
Ústava předpokládá, že prezident a premiér budou spolupracovat. Tak určitě. | Foto: Ludvík Hradilek

Zjitřené dění a kontroverzní výroky, které doprovázely prezidentskou návštěvu z Číny, zároveň obrátily oči ke Strakově akademii. Když Miloš Zeman čínské televizi sdělil, že bývalá vláda „velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie“, komentáře na sociálních sítích připomínaly ústavní pravidla dělby moci a dlouhodobé mezinárodní závazky. „Zahraniční politiku tvoří vláda, jsme členskou zemí EU a NATO“ – a dotyční to mysleli jako útěchu od Zemanových, v kontextu čtvrtstoletí obnovené demokracie pobuřujících, slov.

Neboli, chce se tím ukázat: Miloš Zeman si může říkat a dělat co chce, ale nikdy se kaše nejí tak horká, protože klíč ke směřování země drží vláda, odvozená od parlamentních voleb. Ta má pravomoci, ze kterých vyplývá, že stát řídí ona, ne prezident. Tudíž, obavy nebo znechucení ze Zemana nepřeceňujme. Není to tak zlé, jak by někomu mohlo připadat.

Protože ve Strakovce pořád sedí umírnění demokraté, kteří respektují kontinuitu a střeží kompetence. Přetočení poměrů k polo- nebo úplně prezidentskému systému, a to s prezidentem, který není ze své funkce nikomu odpovědný, nedopustí.

Aniž bych mohl srovnávat důsledky, v principu mi to připomíná, jak řada lidí před rokem 1948 vkládala důvěru v prezidenta Beneše. Ten také neměl, nemohl něco „dopustit“, a dokud byl na Hradě, zdálo se, že se nemůže nic zásadního stát. Že je něčeho „zárukou“ a že pravidla hry platí.

Pokud nás leká Zeman, je samozřejmě možné (nebo i správné) poukazovat na ústavní roli vlády: co je psáno, to je dáno. Ale upínat se k ní jako k prezidentské protiváze, brát ji jako potenciální zábranu před velkou vodou z Hradu, to je po zkušenosti posledních dvou let dost nejistá sázka.

Prezident není vysloveným solitérem, to je jen optický klam. Vláda je za jeho počínání – i podle Ústavy – často spoluodpovědná, poskytuje mu k němu prostor. Má ve výkonné moci mnohem silnější postavení. Ve skutečnosti to ale leckdy vypadá tak, že hlava státu je jakýmsi koučem, mentorem kabinetu, který postupuje v rámci jejích moudrých instrukcí. Čína je typický případ.

Vláda mohla víckrát Zemana „zastavit“ nebo přibrzdit, nejen v zahraničních otázkách. Nedělá to. Nechce jít do sporu s Hradem. Vůči prezidentovi vykazuje pozoruhodnou submisivnost. Jde přitom i o zásadní věci, viz výše. To je nebezpečná chyba. Navíc zakládá precedens pro příští vlády a příští prezidenty. Že si zvykneme, že prezident si dělá víceméně, co chce, třeba si klidně veřejně libuje, jak jsme se zbavili blíže neupřesněného tlaku našich spojenců a životně důležitého společenství, jehož jsme součástí. Vláda mlčí.

Oproti prezidentovi bude mít vždycky „organizační nevýhodu“ v tom, že se skládá z více osob a obvykle více politických stran. Zahrnuje různorodé politické zájmy a lidské povahy, konat je pro ni komplikovanější, musí ustavičně hledat dohodu. Zaplaťpánbůh za tenhle handicap!

Problém ale je, když se jeho důsledkem navodí stav vládní letargie. Pokud se ministři probudí ve chvíli, kdy si někdo v rozpočtu objedná první miliardy na kanál Dunaj-Odra-Labe, bude nejspíš už pozdě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy