Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 4. 2016 8:00

Zeman a po něm plno dalších už jedou volební kampaň. Komunistů

Národ v ohrožení, chyba v systému, vláda pevné ruky. Ať už vědomě, nebo ne, řada politiků jde naproti voličům KSČM.
Jistota z nejjistějších, pevná ruka z nejpevnějších. (Ilustrační foto z volební kampaně KSČM 2013.)
Jistota z nejjistějších, pevná ruka z nejpevnějších. (Ilustrační foto z volební kampaně KSČM 2013.) | Foto: Reuters

Miloš Zeman poděkoval ve středu v Jincích starostovi Josefu Hálovi (KSČM) za občanskou statečnost, která se projevila například tím, že byl duchovním otcem boje proti americkému radaru v Brdech. V Zemanových turné po krajích a okresech je to jen střípek do mozaiky, ale příznačný.

Miloš Zeman je totiž mluvčím komunistických voličů. Žádná jiná voličská skupina, a kdoví, jestli i vůbec nějaká významnější sociologická skupina, tolik nesouzní s jeho názory. Harmonie. To, co říká a dělá Zeman, rezonuje v postojích příznivců KSČM, a obráceně. Příznivci komunistů získali vlivného reprezentanta jejich mínění, prezident republiky zase své věrné publikum. To se skrze něj zbavuje pocitu zneuznání, nebo dokonce postlistopadového komplexu méněcennosti.

Není to jen dojem a rešerše výroků. Přesvědčivě hovoří také průzkumy. Kdo nejvíc důvěřuje prezidentovi? Voliči KSČM, 79 procent. Kdo si nejvíc přeje, aby prezident kritizoval vládu a partaje? Voliči KSČM, 85 procent. Kdo nejmíň věří parlamentu a vládě? Voliči KSČM. A Evropské unii? Pochopitelně voliči KSČM, 17 procent. (Data agentury STEM z letošního roku.)

Kromě nespokojenosti s poměry a nedůvěry k institucím – s výjimkou Zemana na Hradě – jsou pro komunistické voliče typické i silné obavy z cizího a sympatie k vládě pevné ruky. Nemají problém s tím, řešit „uprchlickou hrozbu“ uzavřením hranic. V migrantech vidí bezpečnostní a kulturní nebezpečí maximálního stupně.

A nepřekvapí, že jejich oblíbenými státníky jsou Putin (61 procent) nebo Orbán (60 procent).

Voliči komunistů změnu statu quo připouštějí, ovšem cestou zpětného chodu. Jiří Pehe má pravdu, když tvrdí, že dnešní KSČM není levicová, ale konzervativně-nacionalistická strana se sociálním akcentem. Ztělesněním těchto idejí je Miloš Zeman. (A smrt abstinentům a vegetariánům, střílení novinářů, označování kritiků za fašisty, "znárodnění" atd. jejich koloritem.)

Když Zeman jede prezidentskou kampaň a plní média, zároveň mobilizuje voliče KSČM. Jeho třeskuté výroky a činy jim „dávají za pravdu“, nacházejí v nich sebepotvrzení a povzbuzení.

Projekt prezidentské strany je pasé. Pro zemanovsky naladěný elektorát je první parlamentní volbou KSČM. V prezidentských volbách voliči komunistů podpoří svého inspirátora. (Už kampaň 2013 v nich zanechala hluboký dojem.)   

Nejde ale jen o oboustranně výhodnou symbiózu Miloš Zeman – KSČM. Voliče komunistům nepřímo nadhání, dohazuje řada jiných politických stran. Aby se měly vůči komu a čemu vymezit, rozehrávají témata nebo třeba jen nálady, které ve volebním důsledku prospívají KSČM. Protože ta je má zakódované ve své politické DNA.

Typickým příkladem je kampaň ODS z roku 2002, kdy pod heslem ODS volí české národní zájmy strašila mapou republiky obklopenou zlověstnou černí. Nejen kvůli tomu, ale také proto dostala KSČM rekordních 18,5 procenta hlasů. Její voliči byli kvalitně zmobilizováni obrazem eurosudeťáckého nepřítele.

Ten vzorec se v mnoha verzích opakuje dodneška. Vytváření, živení a zveličování pocitu osudového ohrožení (imigranty). Politická hra s předsudky a pudy. Probouzení národních nebo i náboženských atavismů. Dojem, že chyba je zabudována „v základu“, řekněme v liberální demokracii, případně v Evropské unii. To jsou postupy, se kterými více nebo méně pracuje řada stran a politiků. Připadá jim, někdy oprávněně, že se to vyplácí. Ale zároveň jdou naproti komunisticko-konzervativně-nacionální agendě. Rozsévat dojem, že je „hrozně špatně“, je velmi riskantní i jako obyčejný politický kalkul.

Viz úspěch slovenských neofašistů Mariana Kotleby, profitujících z atmosféry ohrožení „našich lidí“, na které se podílely i některé demokratické strany včetně Ficova Směru. Kdo si ve volbách přál vládu pevné ruky, šel si pro ni místo kováříčka rovnou ke kováři.

KSČM toho vlastně nemusí dělat mnoho, aby dosahovala na svých plus minus 15 procent hlasů. Skoro jí stačí, když se budou snažit ti ostatní, což se už dlouho úspěšně děje. V poslední době i kvůli tomu, kolik politiků se pokouší kopírovat Zemana, jít v jeho stopách, přizpůsobovat se jeho populismu. Ať už vědomě, nebo ne, přitakávají světu komunistických voličů. Nostalgii a nervozitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy